Ekologická výchova: AKTUALITY
Ekologická výchova

Vyrazte s námi na exkurzi a poznejte zblízka naši krásnou práci

Přivonět ke květům rostlin v zahradnictví s takřka stoletou historií, prozkoumat koloběh živin v první pražské kompostárně nebo pozorovat, jak se sklenice v medárně plní medovým proudem? To všechno si s námi můžete vyzkoušet. Od tohoto školního roku jsme rozšířili nabídku exkurzí, které jako středisko Ekologická výchova pro školní kolektivy i všechny ostatní zájemce organizujeme. Do repertoáru jsme přidali exkurze do tří našich zajímavých provozoven. Spolu s námi se tak můžete vydat do ďáblického zahradnictví, do Kompostárny hl. m. Prahy či do naší nové medárny.

Celý článek »

POZVÁNKA: V září nás čeká další návštěva u pražských netopýrů

Od stromů se natahují stíny, ale dřív, než se stačí odtrhnout, je slunce mizející za obzorem slije do houstnoucí večerní tmy. To je chvíle, do níž se budí obyvatelé lesa, kteří po celou noc brázdí lesní ticho a za sebou jen tu a tam nechají plout ozvěnu svého hlasu. Jsou ale i tací, kteří se kolem nás míhají bez povšimnutí, neboť jejich hlas, jenž by je mohl prozradit, se před námi skrývá v nepřístupné říši vysokých frekvencí. Záhadní létající savci, před nimiž se temný noční svět vyjevuje právě díky jejich neslyšnému hlasu, který se odráží od okolí. Na podzim se společně opět vydáme na výpravu za pražskými netopýry a na cestu nám na křižovatkách netopýřích signálů „posvítí“ ultrazvukový detektor.

Celý článek »

Poslední snop obilí opustil pole, v Pralese jsme oslavili dožínky

Poslední panák svázaný z dozrálého obilí se konečně dočkal – spokojeně se nechává odvézt ze sklizeného pole, nad nímž se již prohánějí tmavé mraky, a chasa v krojích v dožínkovém průvodu s žebřiňákem nazdobeným kvítím, obilím a pentlemi a s muzikou vesele míří za „pantátou“ a „panímámou“, aby jim předala dožínkový věnec. V našem ekocentru Prales, které jsme otevřeli na jaře letošního roku v pražských Kbelích, jsme tak po prvních žních úspěšně oslavili také první dožínky.

Celý článek »

POZVÁNKA: Přijďte k nám po žních také na dožínky

První žně v našem novém ekocentru Prales ve Kbelích se vydařily, obilí je sklizeno a my se těšíme na další krok. Protože, jak víme, žněmi práce nekončí, ale začínají, dovolujeme si vás pozvat také na dožínky, které se v ekocentru Prales uskuteční v sobotu 2. září od 13 do 17 hodin.

Celý článek »

Přišel čas žní: V Pralese zasvištěly kosy a srpy

Bylo čtvrteční ráno a nad kbelským ekocentrem Prales se převalovala hustá mlha. Z hloubi Pralesa se však již ozývalo hvízdání kos. Na lány s žitem a ječmenem nastoupili sekáči a zahájili tak vůbec první žně v našem nově otevřeném ekocentru. Netrvalo dlouho a na pole se začali trousit i první návštěvníci, kteří zprvu pouze nesměle přihlíželi, ale pak se také chopili nářadí, a než odbilo poledne, hemžilo se pole spoustou pomocníků.

Celý článek »

POZVÁNKA: V ekocentru Prales se chystají žně i dožínky

V druhé polovině léta budeme v našem novém ekocentru Prales ve Kbelích poprvé sklízet úrodu obilí. Chtěli byste si takové žně sami vyzkoušet a spolu s námi oslavit dary matky přírody? Zveme všechny zájemce a příznivce tradičního zemědělství, aby se k nám v srpnu a v září přidali a zažili první žně i dožínky v Pralese.

Celý článek »

Prales zavoněl medem: V novém ekocentru jsme poprvé stáčeli med

Minulý týden se v našem novém ekocentru Prales za účasti dětí z příměstských táborů uskutečnilo historicky první medování. Mezi zvířecí obyvatele ekocentra se totiž kromě oveček a nutrií řadí také včely, které tu mají své úly a které pilně pracovaly po celé jaro, aby nás nyní odměnily sladkým pokladem.

Celý článek »

Ekocentrum Prales budete moci navštívit i v sobotu

Rádi bychom vás informovali, že naše ekocentrum Prales od soboty 15. července 2017 (včetně) rozšiřuje svoji otevírací dobu. Nově jej budete moci navštívit i o sobotách, a to od 9 do 17 hodin.

Těšíme se na vás.

Celý článek »

Padesátka průzkumníků s námi na jaře vyrazila za pražskými netopýry

Minulý týden jsme zakončili letošní jarní sérii večerních exkurzí do potemnělých pražských lesů a parků, při nichž nám jako mapa i baterka slouží ultrazvukový detektor poodhalující jinak nepřístupnou říši netopýrů a jejich zvuků skrytých ve vysokých frekvencích. V druhé polovině května jsme se vypravili za netopýry do údolí Divoké Šárky, minulé úterý jsme navštívili netopýry ve Stromovce. Dohromady s námi letos na jaře za netopýřími letci vyrazilo takřka padesát zájemců.

Celý článek »

Lesy hl. m. Prahy otvírají novou medárnu pro svůj včelařský program

Ve čtvrtek 22. června ve 12:30 příspěvková organizace Lesy hl. m. Prahy ve svém areálu v Práčské ulici (Práčská 1885, Praha 10) slavnostně otevře novou medárnu. Vznikala za podpory hlavního města Prahy od září 2016 přestavbou nevyužité bývalé dílny organizace a bude sloužit jako provozní zázemí pro dlouhodobý projekt Návrat včel do pražských lesů, který Lesy hl. m. Prahy realizují již od roku 2011.

Celý článek »

POZVÁNKA: Letnou pohltí Kašpárkohraní, budeme u toho

V neděli 11. června se v Letenských sadech od 12 do 19 hodin uskuteční devátý ročník rodinného festivalu Kašpárkohraní. Na rodiče s dětmi čeká odpoledne plné hudby, divadla, sportování, her a zábavy. Na festivalu, který pořádá agentura Riff Raff ve spolupráci s městskou částí Praha 7 a hlavním městem Prahou, se představí i naše organizace.

Celý článek »

V pražských Kbelích jsme otevřeli nové ekocentrum Prales

Včera dopoledne se veřejnosti a především pražským školám slavnostně otevřelo naše nové ekocentrum, které jsme pojmenovali Prales neboli Pražské lesní středisko. „Lesní“ nejen proto, že jej zřídily Lesy hl. m. Prahy, ale hlavně proto, že ekovýchovné programy a akce, které v jeho areálu budou probíhat, spojuje tematika lesa. Ukázky našich programů si včera mohly na vlastní kůži vyzkoušet děti ze Základní školy Kbely a ze Spolku Cestička, které se otevření našeho nového ekocentra spojeného s oslavou Dne dětí zúčastnily. Během dopoledne otestovala naše stanoviště celá stovka dětí.

Celý článek »

POZVÁNKA: Ve Kbelích se otvírá PRALES, hostit bude Den dětí

V severovýchodní části Prahy slavnostně otevíráme nové ekocentrum Prales – Pražské lesní středisko, které jsme u lesoparku na kraji městské části Praha 19 – Kbely v areálu našeho bývalého zahradnictví začali budovat v roce 2016. Rádi bychom, aby tu vzniklo příjemné a chytré místo pro procházky a setkávání Pražanů, a protože sloužit by mělo hlavně dětem a školám, ostrý provoz zahájíme 31. května 2017 oslavou právě jejich dne.

Celý článek »

POZVÁNKA: Když do lesa, tak s lesníkem

Pojďte s námi do lesa! Týden lesů, který se každoročně koná v druhém květnovém týdnu a je plný akcí pro veřejnost, s námi můžete oslavit v sobotu 13. května v zookoutku Malá Chuchle na akci Do lesa s lesníkem.

Celý článek »

POZVÁNKA: Večerní procházka nás zavede za netopýry

Od stromů se natahují stíny, ale dřív, než se stačí odtrhnout, je slunce mizející za obzorem slije do houstnoucí večerní tmy. To je chvíle, do níž se budí obyvatelé lesa, kteří po celou noc brázdí lesní ticho a za sebou jen tu a tam nechají plout ozvěnu svého hlasu. Jsou ale i tací, kteří se kolem nás míhají bez povšimnutí, neboť jejich hlas, jenž by je mohl prozradit, se před námi skrývá v nepřístupné říši vysokých frekvencí. Záhadní létající savci, před nimiž se temný noční svět vyjevuje právě díky jejich neslyšnému hlasu, který se odráží od okolí. Letos na jaře se společně opět vydáme na výpravu za pražskými netopýry a na cestu nám na křižovatkách netopýřích signálů „posvítí“ ultrazvukový detektor.

Celý článek »

Den Země ve Kbelích navštívilo přes 700 dětí i dospělých

I když chladné počasí venkovním akcím příliš nepřálo, ve středu 19. dubna 2017 se v našem nově vznikajícím ekocentru PRALES ve Kbelích sešlo na 700 otužilců, kteří přišli oslavit mezinárodní Den Země. Ten pro ně uspořádala městská část Praha 19 – Kbely společně s naší organizací. Svou prezentaci připravily také Pražské služby, společnost Ekokom, spolek Cestička, organizace Arnika, Hygienická stanice hl. m. Prahy a další organizace, které se zabývají problematikou ochrany přírody. Děti, ale i dospělí tak měli příležitost dozvědět se formou her, kvízů a soutěží něco víc o třídění odpadu, ochraně rostlin a živočichů či o zdravém způsobu života šetrnému k životnímu prostředí.

Celý článek »

Týden lesů 2017: Podesáté se vydáme Do lesa s lesníkem

Při příležitosti celorepublikových oslav Týdne lesů, které se konají každoročně v květnu již od roku 2008, letos pořádáme jubilejní 10. ročník naší tradiční akce Do lesa s lesníkem. Během Týdne lesů mají lidé šanci navštívit les spolu s lesníky a porozumět jejich práci a zákonitostem hospodaření v lesním ekosystému. V Praze se spolu s žáky pražských škol vypravíme do Kunratického a Klánovického lesa a do Chuchelského háje.

Celý článek »

POZVÁNKA: Oslavte s námi Den Země i 25. rok naší organizace

Napadlo vás někdy, co vlastně organizace Lesy hl. m. Prahy dělá? Jaké je její poslání, proč před 25 lety vznikla a co všechno má v Praze na starosti? Zajímají-li vás odpovědi, přijďte se s námi seznámit na některý ze Dnů Země, které v průběhu druhé poloviny dubna organizují jednotlivé pražské městské části. Při příležitosti letošního 25. výročí založení naší organizace jsme si pro vás připravili prezentaci našich středisek a jejich práce.

Celý článek »

Den vody jsme oslavili s deštěm a se dvěma stovkami dětí

Ve středu 22. března jsme ve spolupráci s městskou částí Praha 4 u rybníka Labuť na kraji Kunratického lesa uspořádali Den vody. Zřejmě proto, aby byl dojem z vodního dne vážně dokonalý, chtěl se akce mermomocí zúčastnit i asertivní déšť, na 250 dětí a dospělých ale ani sychravé počasí neodradilo.

Celý článek »

Jarní výlovy rybníků začínají

Jedním ze symbolů jara na pražských vodních plochách jsou i jarní výlovy rybníků. První z nich proběhl 16. března na rybníku Martiňák v Dolních Počernicích. Rybáři z Českého rybářského svazu zápasili na dně vypuštěného rybníka s kapry, štikami, líny, candáty a dokonce i se samotným obrem mezi rybami – sumcem.

Celý článek »

Předjaří ve znamení sovího houkání

Ještě než roztál poslední sníh a ze země nesměle vykoukly první květy, probíhaly v lese soví námluvy. A my jsme byli u toho. Původních 7 termínů vycházek za sovami jsme kvůli velkému zájmu veřejnosti i školních skupin rozšířili o další 4 a společně jsme se vydali naslouchat sovímu houkání do obory Hvězda, Modřanské rokle, Chuchelského háje, Satalické obory a do okolí Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Ačkoliv kvůli rozmarům počasí bylo nutné některé termíny přesunout, podvečerních vycházek za sovím houkáním se zúčastnilo téměř 200 návštěvníků. Zblízka se seznámili s puštíkem Rozárkou a kalousem ušatým Herbertem, dozvěděli se, jak sovy žijí, proč létají naprosto neslyšně a nebo jak je to se známým pořekadlem „Moudrý jako sova“. Se zatajeným dechem pak naslouchali tajuplnému houkání, které občas doprovodilo i tiché přelétnutí sovy nad jejich hlavami.
Celý článek »

První přírůstek v ekocentru PRALES

Dnes ráno, ve středu 22. února 2017, na nás při krmení ovcí v Pražském lesním středisku ve Kbelích čekalo milé překvapení. Narodilo se jehňátko! Říkali jsme si, že máme ovce pěkně vykrmené, ale tohle jsme nečekali :-). Na snímku je novorozený Tonda nebo Tonička (to se teprve uvidí) a jeho máma Žofka, která si svůj poklad pořádně hlídá a nechce nás k jehňátku zatím pustit blíž. Všichni zvířecí obyvatelé i zaměstnanci PRALESa přejí oběma vše nejlepší a malému jehňátku krásný start do života!

Celý článek »

POZVÁNKA: V polovině února se vydáme za sovami

Již poněkolikáté se ještě před začátkem jara vypravíme do nitra večerního lesa pátrat po neslyšných nočních lovcích, kteří bez hlesu plují temnotou a jejichž přítomnost jen tu a tam prozradí tajemné houkání, když se přiblíží doba námluv a obhajoby teritoria. Spolu s námi se můžete za fascinujícími sovami poprvé vydat už v polovině února.

Celý článek »

6. ročník soutěže ve sběru lesních plodů má své vítěze

Také letos na podzim jsme uspořádali soutěž ve sběru lesních plodů a suchého pečiva pro zvěř z pražských lesních zookoutků a pro zvířecí pacienty ze Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Šestého ročníku již tradičního klání o nejlepšího sběrače se zúčastnilo 108 školních tříd ze 24 škol, školek a školních družin, jimž se společnými silami podařilo nasbírat přes 4 tuny žaludů a 3 tuny šišek. Šišky putovaly do výplně oplocení nového zookoutku Divoká zahrada Hostivař.

Celý článek »

Pražští rybáři vylovili 3 desítky rybníků, podívat se přišlo přes 500 žáků

Když se listí na stromech kolem rybníků začne pomalu barvit do teplejších odstínů, rybářům začíná hektické období doprovázené neodbytnou záplavou bahna, kterou jim ovšem snadno vynahradí jediný pohled na plné kádě. Tradici podzimních výlovů rybníků dodržují i pražští rybáři z Českého rybářského svazu, kteří letos v průběhu října a listopadu vylovili 27 pražských rybníků a retenčních nádrží. Zatímco rybáři zápasili se sítěmi, podběráky a všudypřítomným přítulným blátem, naši lesníci se na březích Počernického, Libockého a Hamerského rybníka věnovali přihlížejícím žákům, kteří celý výlov se zájmem sledovali.

Celý článek »

Medová vůně pražské přírody vám osladí i prozáří zimní dny

Darujte k Vánocům sklenici toho nejsladšího zlata z pražské přírody. K letošním oslavám 700. výročí narození Karla IV., velkého podporovatele včelařského řemesla, jsme na včelnicích, které v pražských lesích spravujeme, vytočili limitovanou edici medu Karla IV.

Celý článek »

Vyhlašujeme 6. ročník soutěže o nejlepšího sběrače lesních plodů

Letos již pošesté odstartuje každoroční velké podzimní klání, v němž se pravidelně utkávají nejlepší sběrači lesních plodů ze škol a školek z celé Prahy. Stejně jako loni i letos změří síly nejlepší sběrači – jednotlivci, nejlepší sběračské kolektivy (třídy) a nakonec i nejlepší sběračské školy. V loňském roce žáci dohromady nasbírali skoro 4 tuny zásob. Soutěž, jejímiž největšími fanoušky jsou zvířata v pražských lesních zookoutcích, neboť právě v jejich žaludcích výsledek sběru pokaždé spolehlivě skončí, začíná 3. října a potrvá až do 25. listopadu.

Celý článek »

POZVÁNKA: Park Na Pankráci se rozloučí s létem

Ve čtvrtek 6. října 2016 od 9 do 16 hodin pořádá Městská část Praha 4 v parku Na Pankráci společné Rozloučení s létem. Na žádné smutnění však nebude čas ani prostor. Pro děti, které do parku dorazí, se chystá spousta ekologickovýchovných her a soutěží, s jejichž organizací pomůžou i naši lesníci.

Celý článek »

POZVÁNKA: Na podzim se znovu vypravíme za neslyšnými netopýry

Ani po setmění les nepřestává pulzovat životem svých obyvatel, jejichž hlasy se rozléhají v náhlém nočním tichu. Jsou ale i tací, kteří se kolem nás míhají bez povšimnutí, neboť jejich hlas, jenž by je mohl prozradit, se před námi skrývá v nepřístupné říši vysokých frekvencí. Stejně jako letos na jaře i na podzim se společně vydáme na výpravu za pražskými netopýry a na cestu nám na křižovatkách netopýřích signálů „posvítí“ ultrazvukový detektor.

Celý článek »

V Hostivařském lesoparku se otevírá nová lesní školka

Na severním okraji Hostivařského lesoparku začne od září letošního roku fungovat nová lesní školka – dětský klub DO LESA!, který provozuje zapsaný spolek ASELOD pro děti svých členů. Zázemí pro klub v této atraktivní přírodní lokalitě jsme našli v jednom z našich uvolněných objektů na konci ulice K Lesoparku, který dříve využívali naši lesní pracovníci. Hostivařský lesní klub je již třetí lesní mateřskou školkou v Praze, jejíž vznik naše organizace podpořila.

Celý článek »

POZVÁNKA: Do podvodního světa vás zavede Den vody

V druhé polovině září u rybníka Labuť na kraji Kunratického lesa vám otevře své brány podvodní království. Den vody, který jsme pro žáky pražských škol připravili spolu s městskou částí Praha 4, se uskuteční 20. září 2016 a provede vás zšeřelými hloubkami pod vodní hladinou, pableskující mělčinou i skrytými zákoutími na březích vodních ploch a potoků, kde všude se denně odehrává život v tisícovkách svých podob.

Celý článek »

POZVÁNKA: Vydejte se Za zvířátky do Kunratického lesa

Zpříjemněte dětem začátek školního roku a ve středu 7. září 2016 vyrazte spolu s nimi na návštěvu do lesní říše. Za zvířátky do Kunratického lesa vás zveme spolu s městskou částí Praha 4, která akci pro děti z pražských škol připravila. Po stezce vinoucí se kolem rybníka Labuť vás provedou živí zástupci lesní zvěře. Spolu s nimi vystoupáte až do oblak na křídlech velkolepých lesních dravců, střemhlav se zanoříte pod vodní hladinu, kde rejdí vodní savci, i do nočního lesa křižovaného netopýry, ježky či sovími strážci, proniknete do hierarchie stád velkých sudokopytníků i do poselství, jaká ptačí pěvci vkládají do svých trylků.

Celý článek »