Ekologická výchova

Diskutující puštíci a kalous znovu na svobodě, takové byly výpravy za sovami

Týden na výpravách za sovím houkáním je za námi. Na dobrodružné podvečerní vycházky za sovami naší přírody se do pražských lesů vydalo na 60 odvážných dětí, rodičů i učitelů. Navzdory dosavadnímu chladnějšímu počasí nezadržitelně startuje období sovích námluv a to je ta nejlepší příležitost pro všechny pozorné posluchače.

Na každé z výprav se předvedli soví krasavci ze Záchranné stanice Lesů hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Účastníkům exkurzí se zblízka představil puštík obecný i kalous ušatý, dvě nejčastější pražské sovy, a někteří měli šanci poznat i impozantního výra velkého, obávaného nočního dravce a největší z evropských sov. Pak se lektoři s pomocí vábničky pustili do vábení sov skrývajících se ve tmě kolem a přišel napínavý okamžik pravdy: Poctí nás některá z nich svojí odpovědí?

Rezonující ticho nakonec nejčastěji nabourali samečci puštíka obecného, jejichž jednoznačné reakce měly všechny případné vetřelce ujistit, že zdejší teritorium už je zabrané.

vyr-velky

Pro středeční podvečerní vycházku oborou Hvězda si i zaměstnanci Lesů hl. m. Prahy připravili pro skupinku účastníků jedno pořádné překvapení. Se soumrakem společně vypustili zpátky do přírody kalouse ušatého, který se jako malé mládě před časem dostal do záchranné stanice a potřeboval pořádně vyrůst a zesílit, aby se mohl vrátit do „divočiny“. Doufejme, že jeho nesporné kvality brzy ocení i nějaká místní samička.

Potemnělá obora ale skrývala ještě další dramata. Na zpáteční cestě od letohrádku odpověděl na tradiční vábení jeden z puštíků obecných. Ozval se právě v místě, kde se zřejmě nachází dobře zavedené hnízdiště, protože i v předchozích letech se sem puštíci pravidelně vraceli. Záhy se ale zjevil další puštík a oba sokové se spolu začali urputně hádat. Důkladná výměna názorů jim vydržela přes půl cesty k vypišské bráně (asi 200 metrů) a jeden z diskutujících během ní málem přistál i na zemi, přímo mezi účastníky exkurze.

Na soví výpravy navážou ještě letos večerní vycházky za pražskými netopýry a pro školní třídy připravují lesníci Lesů hl. m. Prahy tak jako každý rok speciální program Noční les, během něhož žáci zažijí noční přírodu doslova na vlastní kůži – součástí programu je i přespání v lesním srubu v našem zookoutku.