Ekologická výchova: Archiv aktualit
Ekologická výchova

Lesy hl. m. Prahy podepsaly akční plán lesní pedagogiky

Představitelé šestnácti nejvýznamnějších českých lesnických subjektů včetně naší organizace 3. dubna slavnostně podepsali Akční plán k jednotnému postupu při realizaci lesní pedagogiky u lesnických subjektů v ČR v letech 2016–2018. Podpisem pod tímto materiálem se naše organizace zavazuje k dodržování společného postupu při aktivitách lesní pedagogiky, ke spolupráci při vzdělávání dětí a mládeže v lesnickém oboru i k podpoře vzdělávání lesních pedagogů. Akční plán zástupci organizací podepsali na mezinárodním lesnickém a mysliveckém veletrhu Silva Regina, který se konal v prvním dubnovém týdnu na brněnském výstavišti.

Celý článek »

Hrozivé zranění, ale šťastný konec: Labuť se vrátila na Vltavu

Když ošetřovatelé Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy přivolaní městskou policií dorazili v úterý 15. března k Střeleckému ostrovu v centru Prahy, pohled na zkrvavené bílé peří, který se jim naskytl, nenabízel mnoho prostoru k optimismu. Jedna z labutí v letu narazila do tramvajového vedení na mostu Legií, utrpěla při tom rozsáhlou a hlubokou ránu na krku a v šoku se zřítila až dolů na Střelecký ostrov. I když vyhlídky vůbec nebyly dobré, okamžitě se pustili do její záchrany.

Celý článek »

Do lesa s lesníkem se letos vypraví stovky dětí z pražských škol

V polovině května se pražské lesy promění v dějiště dalšího ročníku Týdne lesů, který již od roku 2008 slaví celá Česká lesnická republika. Při příležitosti oslav chystáme pro žáky pražských škol náš tradiční program Do lesa s lesníkem. V týdnu od 9. do 13. května se několik stovek dětí postupně vypraví do Kunratického lesa a do Hostivařského lesoparku, aby se přímo v terénu přiučily lesnické práci a poznaly, jak cenným makroorganismem je lesní ekosystém.

Celý článek »

Když žáby nedoskočí… Stanice pomáhala ropuchám

S každým jarem přichází období migrace obojživelníků, kteří se ze zimovišť vrací zpět do rybníků, aby se ve vodě mohli rozmnožit. Příroda je sice mocná, ale některé migrační bariéry pro žáby představují složitou překážku, již dokážou jen stěží překonat, a tak je někdy třeba drobným tvorům pomoci. V uplynulých dnech pracovníci Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy, kterou provozuje naše organizace, pomohli překonat nebezpečné metry stovkám migrujících žab, které zamířily do tradičních lokalit, kde se rodí nové generace žab. Bezpečnou zkratku přes kyblík využilo především několik set ropuch obecných.

Celý článek »

POZVÁNKA: Dny Země s Lesy hl. m. Prahy začínají už tento týden

Mezinárodní Den Země každoročně připadá na 22. duben, už tento týden ale zahajujeme sérii jeho oslav a naše ekovýchovná stanoviště najdete až do konce dubna na několika akcích po celé Praze. Spolu s námi se ponořte do přírodního bohatství, jaké nám naše planeta každý den nabízí, seznamte se s fenomenálním světem včel, zapojte se do lesohrátek, prozkoumejte les pod mikroskopem a projděte se životem stromu.

Celý článek »

POZVÁNKA: Na konci května vyrazíme za pražskými netopýry

Na přelomu května a června se jako každý rok společně vydáme za pražskými netopýry, jejichž rajónem jsou vylidněné noční lesy a parky, v nichž se s večerem probouzí svět soumračných a nočních živočichů. Protože se zvuky, které vydávají, aby se odrazem signálů od překážek zorientovali v prostoru, před lidmi skrývají ve vysokých frekvencích, vypomůžeme si ultrazvukovým detektorem.

Celý článek »

V Praze se po 200 letech usídlili bobři, záchranná stanice pomohla prvnímu z nich

Dnes ráno vypustili ošetřovatelé Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy zpět do volné přírody bobra evropského, který se do stanice dostal jako vůbec první zástupce svého druhu. Ve středu 30. března mladý bobr zapadl u Vltavy nedaleko dostihového závodiště ve Velké Chuchli do betonové nádrže, odkud se vlastními silami nemohl dostat. Několik hodin bezcílně plaval, než ho z pasti s holými kolmými stěnami vysvobodili přivolaní ošetřovatelé s pomocí hasičů. Bobr naštěstí nebyl zraněný, po vyčerpávajícím zážitku se v zázemí stanice rychle zotavil a mohl se brzy vrátit zpátky k řece.

Celý článek »

Náš první jarní posel má kopýtka a časem možná přibudou i rohy

Tradičním symbolem jara a Velikonoc bývají kromě vajíček a pomlázky i mláďatka domácích zvířat, jako jsou kuřátka, beránci nebo králíčci. Jejich nadvládu roztomilosti však alespoň pro nás letos směle nabouralo muflonče z chuchelského zookoutku, které se rozhodlo přijít na svět v noci z Bílé soboty na Velikonoční neděli. A tak se z něj stal náš trochu svérázný a trochu divoký, ale zato naprosto autentický posel jara.

Celý článek »

Přijďte se podívat na výlov Hořejšího rybníka

Lákají vás první teplejší dny k vodě, ale zatím se cítíte spíš na svetr než na plavky? I tak vyrazte ven, protože u vody je co dělat a co vidět i na jaře. Dokonale si to ověříte, když se ve čtvrtek 31. března přijdete podívat na výlov Hořejšího rybníka v Hloubětíně. Spolu s rybáři z Českého rybářského svazu potkáte na hrázi rybníka i naše lesníky, kteří děti ze základní školy v Českém Brodě, ale taky jakéhokoli dalšího zájemce rádi provedou po naučné stezce vinoucí se po zátočinách vodního ekosystému.

Celý článek »

Býložravci českých lesů zavítali za dětmi se sluchovým postižením

Že kvalita posluchače vůbec nesouvisí s kvalitou sluchu, nám minulý týden fantasticky předvedli žáci prvního stupně základní školy v ulici Výmolova v pražských Radlicích, která se zaměřuje na vzdělávání dětí se sluchovým postižením. Na naše vyprávění o býložravé zvěři tu čekalo více než 30 zvídavých a nesmírně pozorných posluchačů, stoprocentně připravených na exkurzi do života lesních živočichů.

Celý článek »

Do Chuchelského háje se vrací lesní školka, v Hostivaři vznikne další

Po delší pauze se do lesního srubu v zookoutku v Chuchelském háji vrací lesní mateřský klub zapsaného spolku Mezi stromy. Dosud měl klub svoji hlavní základnu ve srubu v Milíčovském lese, od dubna letošního roku ožije s příchodem nové skupinky předškoláků i srub chuchelský na druhém břehu Vltavy. A pro rodiče, kteří volí ve vzdělávání svých dětí alternativní cestu, to nebude poslední příležitost. V budoucnu by měla lesní školka vzniknout také v Hostivařském lesoparku.

Celý článek »

Kapři, amuři, úhoř i štika: Hamerský rybník ukázal své nájemníky

Po celý rok se skrývají v podvodním kraji a sotva z nich zahlédnete víc než rychlou vlnku, když se prosmýknou těsně pod hladinou. O to výjimečnější příležitostí prohlédnout si zblízka šupinaté domorodce českých rybníků a dozvědět se víc o jejich ekosystému jsou výlovy pražských rybníků, jejichž jarní část právě začala. Jako první přišel na řadu Hamerský rybník v Záběhlicích, na jehož hrázi rybáři z Českého rybářského svazu rozestavěli kádě minulý čtvrtek.

Celý článek »

Záchranná stanice monitoruje kácení starých stromů v Prokopském údolí

Pracovníci Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy dohlížejí na kácení tří desítek přestárlých a nemocných dřevin na březích Dalejského potoka v Hlubočepech, které právě v těchto dnech zahájil odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy. Pro návštěvníky Prokopského údolí i pro vlaky projíždějící po místní železniční trati představují odumírající a narušené stromy značné bezpečnostní riziko. Je ale možné, že dutiny starých stromů jako příhodné úkryty dosud využívali někteří ze zdejších živočichů, jimž je třeba nalézt nová obydlí.

Celý článek »

Výra s jezevcem vyprovázela při návratu do přírody třicítka nadšenců

Chuchelský háj, který během dne nečekaně zapadal sněhem, přivítal včera vpodvečer asi třicet odvážlivců. Stezkou pod sklánějícími se zasněženými větvemi se s námi vydali na mimořádnou procházku Za sovím houkáním. Společně jsme se zhostili důležitého úkolu: Po týdnech rekonvalescence se měl do přírody vrátit vyléčený výr ze záchranné stanice. A překvapivě nebyl sám. Parťáka, s nímž nikdo nepočítal, mu dělal jezevec, kterého právě toho dne ošetřovatelé vysvobodili z kotelny jednoho z domů v Holešovicích.

Celý článek »

Na lesní srub v Milíčovském lese zaútočili vandalové

Už podruhé během letošního února vnikli do srubu lesní školky na kraji Milíčovského lesa neznámí vandalové. Před čtrnácti dny ukradli lékárničku, tentokrát si na podlaze rozdělali ohníček, vyházeli vybavení ze skříněk a celý vnitřek srubu nakonec postříkali práškovým hasicím přístrojem.

Celý článek »

POZVÁNKA: V polovině února se rozezní soví houkání

Již poněkolikáté se ještě před začátkem jara vypravíme do nitra večerního lesa pátrat po neslyšných nočních lovcích, kteří bez hlesu plují temnotou a jejichž přítomnost jen tu a tam prozradí tajemné houkání, když se přiblíží doba námluv a obhajoby teritoria. Spolu s námi se můžete za fascinujícími sovami poprvé vydat už v polovině února, poslední exkurzi uspořádáme přesně o měsíc později.

Celý článek »

Pacienti záchranné stanice si pochutnají na přebytcích z Globusu

Nový rok připravil svěřencům v Záchranné stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy příjemné překvapení. Firma Globus ČR, k. s., naší záchranné stanici přislíbila pravidelné dodávky přebytků zeleniny a pečiva. Zbylé potraviny poputují nejen ke zvířecím pacientům ve stanici, ale i do dalších zookoutků Lesů hl. m. Prahy. Zde ošetřovatelé umisťují živočichy s trvalým handicapem, kteří se již nemohou vrátit zpět do volné přírody.

Celý článek »

Rekordní rok pro záchrannou stanici: Přijala přes 3 tisíce živočichů

Za rok 2015 přijala Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy 3 036 zraněných či jinak handicapovaných živočichů, kteří by bez lidské pomoci ve volné přírodě nepřežili. O téměř 400 zvířat tak stanice překonala statistiku z roku 2014 a počet pacientů za uplynulý rok je vůbec nejvyšší od roku 2012, kdy začala stanice pod vedením Lesů hl. m. Prahy plnohodnotně fungovat. Aby narůstající množství pacientů a výjezdů do terénu stanice dokázala co nejlépe zvládnout, získala v loňském roce od Magistrátu hl. m. Prahy dva nové odchytové vozy. V roce 2015 zároveň skončily práce na projektové studii nového areálu záchranné stanice.

Celý článek »

Hostivařský zookoutek se po rekonstrukci promění v divokou zahradu

Zookoutek v Hostivaři, který Lesy hl. m. Prahy tak jako další lesní zookoutky spravují, patří mezi těch několik málo míst v Praze, kde mohou Pražané spatřit původní české druhy živočichů, a to již od roku 1970. Nynější stav zázemí i vybavení zookoutku si však žádá celkovou rekonstrukci, a tak v roce 2016 projde zookoutek rozsáhlými změnami. Do podzimu letošního roku by na jeho místě měl vyrůst nový areál Divoká zahrada Hostivař.

Celý článek »

Posledním pacientem byla srna, nový rok stanice zahájila s labutí

Posledním pacientem, který v roce 2015 potřeboval služby Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy, byla mladá srna. Při srážce s autem utrpěla pohmožděniny a byla otřesená. Potřebovala se proto zotavit v klidném zázemí stanice. Ošetřovatelé ji přijali právě na Silvestra a srna tak jako pacient číslo 3 036 zakončila pomyslný rekordní zástup živočichů, kteří v roce 2015 prošli pražskou záchrannou stanicí. V roce 2014 jich bylo o 400 méně, stanice tehdy přijala cca 2 600 zvířat.

Celý článek »

Pražské školy nasbíraly skoro 4 tuny krmení pro handicapované živočichy

Také letos na podzim jsme uspořádali soutěž ve sběru lesních plodů a suchého pečiva pro zvěř z pražských lesních zookoutků a pro zvířecí pacienty ze Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Pátého ročníku již tradičního klání o nejlepšího sběrače se zúčastnilo 34 škol, školek a školních družin, jimž se společnými silami podařilo nasbírat přes 3,7 tuny žaludů, bukvic a pečiva.

Celý článek »

Do zookoutku poputují zdravé dobroty z vánoční sbírky

Předčasný vánoční dárek si pro obyvatele zookoutku v Malé Chuchli připravili žáci ze Základní školy U Krčského lesa. Uspořádali pro ně totiž sbírku ovoce, zeleniny, suchého pečiva a dalších dobrot, které zvířatům zpestří klasický jídelníček. Zároveň jim poslouží i jako zdroj vitamínů, které budou tito ve většině případů bývalí pacienti záchranné stanice s trvalým handicapem v zimním období potřebovat.

Celý článek »

Záchranná stanice má nová odchytová vozidla

Ve středu 9. prosince 2015 v chuchelském zookoutku zástupci hlavního města Prahy předali Záchranné stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy dva nové odchytové vozy. Nová auta, která pracovníci stanice potřebují ke každodenním výjezdům za zraněnými živočichy po celé metropoli, tak nahradila dvě dosavadní nevyhovující vozidla. Nová auta jsou značky Peugeot Partner a splňují všechna předepsaná veterinární nařízení pro odchytová vozidla.

Celý článek »

V Praze odstartoval projekt Kamarád ježek

Ve středu 2. prosince jsme díky grantové podpoře městské části Praha 12 zahájili projekt Kamarád ježek, do něhož se jako první pražská škola zapojila Základní škola a mateřská škola Na Beránku v Praze 12. Prvňáčkům pod vedením paní učitelky Krčkové a školákům v Monteklubu paní učitelky Jesenské předaly Lesy hl. m. Prahy do péče dva malé ježky, o které se budou děti přes zimu starat.

Celý článek »

Senát ocenil Lesy hl. m. Prahy za propagaci včelařství

Zástupci Lesů hl. m. Prahy převzali v pátek 20. listopadu 2015 v Senátu Parlamentu České republiky čestné uznání za aktivní propagaci včelařství a realizaci ekovýchovných programů, které seznamují žáky pražských škol i pražskou veřejnost se zásadní úlohou, jakou včely v přírodě sehrávají.

Celý článek »

Záchranná stanice dostane nová odchytová vozidla

Ve středu 9. prosince 2015 v 11 hodin předají zástupci hlavního města Záchranné stanici pro volně žijící živočichy hl. m. Prahy dva nové odchytové vozy. Nová auta, která pracovníci stanice potřebují ke každodenním výjezdům za zraněnými živočichy po celé metropoli, nahradí dvě dosavadní nevyhovující vozidla. Slavnostní předání klíčů od nových vozů se uskuteční před areálem zookoutku v Chuchli.

Celý článek »

Chuchelský háj se změnil v les Řáholec i v dračí doupě

Jen jednou ročně se někde v Chuchelském háji otevírá brána do pohádkového světa a z něj mezi stromy na pár hodin vyklouznou bytosti z pohádkových příběhů, v nichž laskavost a důvtip na hlavu poráží zlo a zášť a udatní hrdinové se probíjejí k urputně šťastnému konci. Letošní portál do pohádkového světa „bylo, nebylo“ za přibližně sedmero horami už sice zmizel za stěnou z padajícího listí, ale že se o minulém víkendu říše pohádek na chvilku opravdu dotkla našeho světa, na to máme na 800 malých i velkých svědků.

Celý článek »

POZVÁNKA: Vypravte se s námi do pohádkového lesa

Stejně jako loni i letos se Chuchelský háj na jedno kouzelné podzimní odpoledne promění v pohádkovou říši. Letošní příležitost zahlédnout v lese kromě tradičních zvířecích obyvatel i bytosti ze známých pohádek budete mít už v sobotu 10. října. A abyste pootevřený svět pohádek náhodou nepropásli, prozradíme, že pravděpodobnost setkání se zástupci pohádkové říše bude nejvyšší mezi 13. a 16. hodinou.

Celý článek »

POZVÁNKA: Les ožívá s přicházející tmou

Zatímco za netopýry se letos na podzim vydáváme už poněkolikáté, na ostatní noční savce, kteří začnou rejdit po lese, jakmile poslední sluneční paprsky dohoní tma, jsme si ještě „neposvítili“. Proto rozšiřujeme naši nabídku večerních vycházek a zveme vás na výpravu do ztemnělého lesa, v němž nás tentokrát víc než tajemné koruny a dutiny stromů plné netopýřích domorodců bude zajímat spíš to, co neodbytně šustí a dupe na zemi, v listí a v trávě.

Celý článek »

V Praze se objevila vzteklina u netopýra

Ve středu 9. 9. 2015 kolem poledne byla v Riegrových sadech na Praze 3 nalezena dospělá samice netopýra večerního, která krátce po příjmu v Záchranné stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy uhynula. Laboratorní vyšetření vzorků uhynulého netopýra potvrdilo nakažení vzteklinou.

Celý článek »

Pozvánka na projednávání krajské koncepce EVVO

Zveme vás na projednávání nově vznikajícího dokumentu Krajské koncepce environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty v Praze 2016–2025, které se bude konat 17. 9. 2015 od 14:00 v Toulcově dvoře.

Celý článek »

POZVÁNKA: Podzimní výpravy za pražskými netopýry

V září se již poněkolikáté vypravíme na večerní dobrodružství do oblíbených rajónů pražských netopýrů. Ultrazvukovým detektorem se pokusíme zachytit a rozpoznat jejich, pro lidské ucho neslyšitelné, echolokační signály, které se odrážejí od překážek v okolním prostoru, vracejí se k netopýrům a umožňují jim tak i v naprosté tmě dokonale zmapovat terén.

Celý článek »

POZVÁNKA: Poznávání podzimní přírody v lesoparku Hodkovičky

Lesy hl. m. Prahy vás spolu s městskou částí Praha 4 zvou k Poznávání podzimní přírody do lesoparku Hodkovičky. První podzimní procházka odstartuje už v sobotu 12. září 2015 v 10 hodin. Nezůstane nám skryta rostlinná ani živočišná říše, společně budeme stopovat zvěř a naučíme se naslouchat sovímu houkání, chybět nebude vodní koutek a prohlídka rybářského náčiní.

Celý článek »

Chcete se stát lesním pedagogem? Přihlaste se do nového ročníku kurzu

Na přelomu srpna a září se uskuteční již třetí ročník týdenního kurzu lesní pedagogiky, na jehož organizaci se Lesy hl. m. Prahy podílejí. Kurz pro všechny lesníky se zájmem o lesní pedagogiku se koná v Kostelci nad Černými lesy a jeho účastníci se naučí (a vzápětí prakticky otestují), jak co nejlépe připravovat ekovýchovné aktivity a programy v přírodě, které mají přiblížit odbornou lesnickou problematiku dětem, školním žákům i veřejnosti.

Celý článek »

Vysílené mládě psíka mývalovitého našlo útočiště v záchranné stanici

Minulý týden přivítala záchranná stanice Lesů hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy jednoho obzvlášť huňatého pacienta, kterému se sice říká „psík“, ale štěkotu se od něj – na rozdíl od nejrůznějších jiných vylomenin – nedočkáte. Asi dvouměsíční mládě psíka mývalovitého předal ošetřovatelům jeho zachránce, který naříkajícího psíka našel zapadlého ve skruži.

Celý článek »

Začíná prodej medu z pražských lesů

Už od příštího týdne budete moci svoje čichové i chuťové buňky potěšit balením letošního jarního medu ze včelnic v pražských lesích. Jedna sklenice je jako koncentrát toho nejsladšího z rozkvetlých pražských parků a zahrad, jejichž esenci včely Lesů hl. m. Prahy nanosily do úlů.

Celý článek »

VIDEO: Repliky historických klátů jsou hotové, příští rok je otestují první včely

Dva unikátní historické včelí kláty, které v září minulého roku začaly vznikat pod rukama studentů a pedagogů Střední školy umělecké a řemeslné z pražského Zlíchova, jsou definitivně hotové. Kláty budou prozatím zkrášlovat prostranství před školou, na jaře příštího roku je včelaři Lesů hl. m. Prahy přestěhují na interaktivní včelnici u rybníka Labuť na kraji Kunratického lesa, kterou Lesy hl. m. Prahy provozují.

Celý článek »

Pozvánka na projednávání krajské koncepce EVVO

Zveme vás na projednávání nově vznikajícího dokumentu Krajské koncepce environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty v Praze 2016–2025, které se bude konat 18. 6. 2015 od 15:30 v Toulcově dvoře.

Celý článek »

Otevíráme lesní mateřský klub v Chuchli

Lesní mateřský klub se opět vrací do zookoutku v Malé Chuchli. Od září bude klub otevřen zvídavým dětem ve věku od 3 do 6 let a nabídne jim alternativu předškolního vzdělávání v prostředí jednoho z nejkrásnějších pražských lesů. Provoz lesního mateřského klubu je inspirován myšlenkou lesních mateřských škol „s dětmi v přírodě za každého počasí“ a jeho zázemí je situováno do upraveného srubu přímo u lesního zookoutku.

Celý článek »

Týden lesů 2015 s Lesy hl. m. Prahy: Děti se učily v lese, kus lesa vyrostlo i v knihovně

V polovině května se lesníci z Lesů hl. m. Prahy zapojili do každoročních celorepublikových oslav Týdne lesů, který už od roku 2008 pravidelně využívají jako ideální příležitost, jak dětem a veřejnosti přiblížit zákonitosti zodpovědné lesnické práce a nezbytné ochrany lesních ekosystémů.

Celý článek »

POZVÁNKA: Děti si svůj den užijí v pankráckém parku

Hodně zábavy okořeněné trochou moudrého poznání čeká na děti z pražských škol a školek ve čtvrtek 28. května v parku Na Pankráci. Městská část Praha 4 tu pro ně spolu s městskými organizacemi chystá lákadla v podobě bibliobusu či ukázek popelářské i hasičské techniky a svoji disciplínu předvedou třeba pejsci nebo koně Městské policie hl. m. Prahy. A o těch divokých zástupcích bohaté zvířecí říše budou dětem vyprávět naši lesníci.

Celý článek »

Ještě před létem se vydáme za netopýry do Stromovky a Milíčovského lesa

Na přelomu května a června se již poněkolikáté vypravíme na večerní dobrodružství do oblíbených rajónů pražských netopýrů. Ultrazvukovým detektorem se pokusíme zachytit a rozpoznat jejich, pro lidské ucho neslyšitelné, echolokační signály, které se odrážejí od překážek v okolním prostoru, vracejí se k netopýrům a umožňují jim tak i v naprosté tmě dokonale zmapovat terén.

Celý článek »

Pro pražské lesníky je Týden lesů každý týden, pro děti a veřejnost je to ten druhý květnový

Už tento týden se Kunratický les promění v dějiště dalšího ročníku Týdne lesů, který již od roku 2008, obvykle ve druhém květnovém týdnu (letos od 11. do 15. 5.), slaví celá Česká lesnická republika. Lesy hl. m. Prahy se do oslav pravidelně a rády zapojují, a tak si ani tentokrát naši lesníci a lesní pedagogové v jednom nenechají svoje znalosti a bohaté zkušenosti pro sebe.

Celý článek »

Exodus ježků: Záchrannou stanici opouští desítky dorostlých mláďat

Do zelené náruče rozkvetlé jarní přírody se v posledních týdnech navrací desítky natěšených ježků, kteří se loni na podzim jako miminka dostali do naší záchranné stanice. Většina z nich měla příliš nízkou hmotnost a s nedostatečnou tukovou zásobou by náročné přezimování ve volné přírodě neměli šanci přežít.

Celý článek »

Muflonka Cecilka doplatila na překrmování, naštěstí vyvázla bez úhony

8. dubna zasahovali naši ošetřovatelé ze záchranné stanice v areálu Thomayerovy nemocnice na Praze 4, kde se našla ležící muflonka, která nebyla schopná se postavit a jevila jen nepatrné reakce. Opodál přitom celou dramatickou scénu s obavami sledovalo její mládě.

Celý článek »

Ukliďme Česko: Na očistu se těší i pražské lesy a potoky

Už jen devět dní zbývá do startu druhého ročníku celorepublikové dobrovolnické akce Ukliďme Česko, která vypukne v sobotu 18. dubna 2015. K velkému úklidu se v Praze přidají i Lesy hl. m. Prahy, které spojí síly s pražskými městskými částmi a občanskými sdruženími a úklidovým akcím zajistí nezbytnou technickou podporu.

Celý článek »

Oslavte Dny Země s Lesy hl. m. Prahy

Připomeňte si spolu s námi, jak důležitá v našem životě je příroda kolem nás a jak můžeme naše přírodní bohatství chránit. I letos na jaře Praha oslaví každoroční Den Země, který se koná 22. dubna, a Lesy hl. m. Prahy se plánují do oslav znovu intenzivně zapojit – naše ekovýchovná stanoviště najdete hned na několika akcích po celé Praze.

Celý článek »

Přijďte se podívat na výlov největšího pražského rybníka

Lesy hl. m. Prahy vás společně s Českým rybářským svazem zvou na výlov Počernického rybníka, který odstartuje zítra 26. března 2014 v 8:00 hodin. Svátek všech rybářů nabídne unikátní pohled na nejrůznější druhy ryb z bezprostřední blízkosti a pro všechny zájemce bude navíc připravena stezka, na níž se účastníci dozví mnoho zajímavého nejen o rybnících a rybaření, ale také o životě ve vodě i kolem vody. V rámci bohatého programu se také představí vodní záchranná služba.

Celý článek »

Diskutující puštíci a kalous znovu na svobodě, takové byly výpravy za sovami

Týden na výpravách za sovím houkáním je za námi. Na dobrodružné podvečerní vycházky za sovami naší přírody se do pražských lesů vydalo na 60 odvážných dětí, rodičů i učitelů. Navzdory dosavadnímu chladnějšímu počasí nezadržitelně startuje období sovích námluv a to je ta nejlepší příležitost pro všechny pozorné posluchače.

Celý článek »

Netopýři ze Stromovky se můžou zabydlet v nových příbytcích

Ve středu 11. března zaměstnanci Lesů hl. m. Prahy úspěšně zavěsili pět speciálních dřevocementových budek pro netopýry na vytipovaných stromech v Královské oboře Stromovce. Ve spolupráci s odborem městské zeleně a odpadového hospodářství Magistrátu hl. m. Prahy tak ve Stromovce vzniklo pět úplně nových skrýší, v nichž budou moci místní netopýři celoročně přebývat.

Celý článek »

POZVÁNKA: Poznávání jarní přírody v lesoparku Hodkovičky

Lesy hl. m. Prahy vás spolu s městskou částí Praha 4 zvou k Poznávání jarní přírody do lesoparku Hodkovičky, které vypukne ve čtvrtek 16. dubna 2015 v 9 hodin.

Děti i dospělé seznámíme s pražskou přírodou v plném květu a ve všech jejích podobách.

Celý článek »

Sýc rousný našel pomoc v záchranné stanici, teď se vrátil „mezi své“

Zpátky do pražské přírody se vrátil sameček chráněného sýce rousného, který se po těžkém úrazu několik dní zotavoval v Záchranné stanici Lesů hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Ošetřovatelé ze záchranné stanice ho vypustili v Ďáblickém háji, který by mu jako dostatečně velký lesní komplex mohl vyhovovat.

Celý článek »

Ve Stromovce vyrostou byty pro místní netopýry

Ve středu 11. března v 10 hodin začne před Šlechtovou restaurací v Královské oboře Stromovce zavěšování pěti speciálních dřevocementových budek pro místní netopýry. Nové budky, které se do korun stromů umístí z plošiny, rozšíří přirozené hnízdící možnosti netopýrů v největším krajinářském parku v Praze.

Celý článek »

POZVÁNKA: Vodní svět z bezprostřední blízkosti

Rádi byste nahlédli do podvodního světa, který se hemží pod zdánlivě klidnou vodní hladinou, ale nemáte zrovna chuť se potápět, sotva se objeví první jarní paprsky? Přijďte se podívat na výlov rybníka. Jako již každé jaro i letos si pro vás Lesy hl. m. Prahy ve spolupráci s Českým rybářským svazem připravily zážitková dopoledne k výlovům důležitých pražských rybníků.

Celý článek »

Jezevec utekl před exekucí

S mimořádně svobodomyslným jezevcem se minulý týden střetl pracovník naší záchranné stanice. Šelma zřejmě během své výpravy k lidským příbytkům o předcházející noci spadla do koryta ve dvoře domu, kde sídlí exekutorský úřad Prahy 6, a sama se nemohla nepozorovaně osvobodit, protože jediná úniková cesta vedla přímo skrz dům.

Celý článek »

POZVÁNKA: Za sovím houkáním

Vydejte se s námi za tajemnými nočními dravci! 3. března zahajujeme další ročník vycházek do vybraných pražských lesů za sovami a jejich houkáním. Vycházky jsou určeny pro dospělé i děti a budou probíhat v doprovodu odborníků. Při troše štěstí zaslechneme kalouse ušatého, puštíka obecného nebo výra velkého.

Celý článek »

Lesy hl. m. Prahy odmítají informace o utrácení hendikepovaných labutí

Lesy hl. m. Prahy, provozovatel záchranné stanice pro volně žijící živočichy, dementují zprávu o utrácení labutí v záchranné stanici.

Vyjádření Lesů hl. m. Prahy

Rarita mezi sovami: Mládě, které nikdo nečekal

Velice překvapivého „pasažéra“ předala ošetřovatelům naší záchranné stanice v sobotu 10. ledna večer cizinecká policie. Poblíž Letiště Václava Havla se na zemi našlo malé, asi třítýdenní mládě kalouse ušatého, které by se mělo za normálních okolností narodit až za několik měsíců. Z rodinného hnízda sovičku pravděpodobně srazil silný vichr, který se o víkendu přehnal republikou.

Celý článek »

Vzpomínka na podzimní Lesní čarování

Ještě předtím, než se pražské lesy načas uložily k zimnímu spánku, jsme pro děti ze školní družiny ZŠ Meteorologická z Prahy 4, se kterou dlouhodobě spolupracujeme, v Modřanské rokli připravili projektové odpoledne Lesní čarování. 20. října jsme tak společně „zažili les trošku jinak“.

Celý článek »

Ukázka (ne)lidského barbarství: Nutrie trpěla v železech

Obrovskou bolest, kterou způsobila krutost lidí, které nezajímá nic jiného než úlovek a kteří nerespektují platné zákony, si vytrpěla nutrie, k níž byli tento týden přivoláni pracovníci naší záchranné stanice. Samec nutrie se chytil do nebezpečných želez, která někdo zákeřně nastražil na břehu říčky Rokytky v Thomayerových sadech v Praze 8 – Libni.

Celý článek »

Charitativní jarmark pro záchrannou stanici vydělal 27 tisíc

Obrovský šok a zároveň velkou radost nám způsobili žáci ze Základní školy s rozšířenou výukou jazyků Bronzová z Prahy 13, kteří naší záchranné stanici včera darovali šek na více než 27 tisíc korun. V první polovině prosince uspořádali charitativní jarmark, kde prodávali svoje vlastní výrobky. Výtěžek z prodeje ve výši 27 440 Kč se rozhodli věnovat na podporu naší stanice, která zachraňuje a léčí zraněné a jinak handicapované volně žijící živočichy.

Celý článek »

Už známe nejlepší sběrače lesních plodů a suchého pečiva

Čtvrtý ročník naší soutěže o nejlepšího sběrače lesních plodů a suchého pečiva pro lesní zvěř už zná své vítěze. Do soutěže, která probíhala od poloviny září do poloviny listopadu letošního roku, se zapojilo celkem 30 škol, a to 80 tříd a kolektivů. Žáci společně nasbírali neuvěřitelných 10,5 tuny lesních plodů a pečiva, které zpestří jídelníček zvěře v pražských lesích i v zookoutcích a umožní zvířatům zdárně přečkat zimní měsíce.

Celý článek »

Do záchranné stanice přijela vánoční nadílka

Pacienti naší záchranné stanice pro volně žijící živočichy se v pondělí 15. prosince asi pořádně divili, co je to venku za rozruch. Do stanice v pražských Jinonicích totiž zrovna dorazil celý vánoční kamion plný lákavých vůní. Firmy Vitakraft a Kaufland stanici darovaly dvě a půl palety zásob pro zraněná nebo jinak handicapovaná zvířata, která zimu tráví právě v péči našich ošetřovatelů.

Celý článek »

Záhady ptačího světa prozkoumány

Po celý rok 2014 odhalovali žáci ze škol v městské části Praha 4 a Praha 14 v doprovodu našich zkušených odborníků tajemství ptačí říše. V rámci projektu Ptačí svět, který podpořily obě městské části, se zblízka seznámili s ptačími obyvateli Prahy, dozvěděli se podrobnosti o chování ptáků v přírodě, vyráběli pro malé opeřence ze svého okolí krmítka a budky, do nichž se budou ptačí návštěvníci rádi vracet, a společně připravovali i speciální ptačí pochoutky.

Celý článek »

Jablko pro lesy

Jeden předčasný vánoční dárek dostala zvířátka z našeho zookoutku v Malé Chuchli už minulý týden. Žáci ze Základní školy U Krčského lesa pro ně totiž uspořádali sbírku jablek, suchého pečiva, mrkve a dalších dobrot, na kterých si bude zvěř v zimě pochutnávat. Několik bedýnek plných zásob putovalo k pacientům do naší záchranné stanice pro volně žijící živočichy, o většinu se ale podělí právě obyvatelé chuchelského zookoutku.

Celý článek »

Král noci na návštěvě v záchranné stanici

V pondělí 8. prosince 2014 jsme v naší záchranné stanici hostili vzácného návštěvníka s pronikavým ohnivým pohledem a s nápadnými vztyčenými „oušky“. Vůbec poprvé jsme ošetřovali volně žijícího výra velkého, obávaného nočního lovce a největší z evropských sov.

Celý článek »

Materiální pomoc pro záchrannou stanici

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v listopadu letošního roku získala velmi cennou materiální pomoc, kterou shromáždili žáci a zaměstnanci Základní školy praktické a Základní školy speciální Lužiny v rámci sbírky, již zorganizovala paní Eva Frančeová, vychovatelka školní družiny. Za naše zvířecí pacienty jsme převzali 60 kilogramů granulí, konzerv, piškotů, zrní a dalších potřeb a také 20 kilogramů novin.

Celý článek »

VIDEO: Jak se daří Dětem ze stanice

Hlavní sezóna mláďat v Záchranné stanici Lesů hl. m. Prahy přece jen pomalu končí, a tak zbývá trošku času na malé ohlédnutí. V letošním roce jsme přijali celkem 1382 mláďat (sečteno k 30. září). Nejčastěji jsme pečovali o mláďata kachen divokých, ježků východních, kosů černých, poštolek obecných, strak obecných a zajíců polních.

Celý článek »

Sběrači žaludů na lovu v Xaverovském háji

Právě v těchto dnech se naši pražští lesníci pouští do dubových hájů, aby mezi spadaným listím posbírali úrodu žaludů, z nichž se v lesní školce vypěstují nové stromky pro obnovu pražských lesů v nastávajících letech. Tentokrát jim přišli na pomoc žáci speciální školy Bártlova (Mateřská škola speciální, základní škola praktická a základní škola speciální Praha 9, Bártlova 83). Společně se vypravili do Xaverovského háje a pustili se do průzkumu lesního podrostu.

Celý článek »

V Kostelci nad Černými lesy „vyrostli“ noví lesní pedagogové

V polovině září letošního roku se v Kostelci nad Černými lesy konal už druhý ročník týdenního kurzu lesní pedagogiky, který společně uspořádaly Lesy hl. m. Prahy, Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze a Střední lesnická škola v Hranicích. Účastníci kurzu, mezi nimiž byli již ostřílení lesníci z různých lesnických firem, ale i studenti z Fakulty dřevařské a lesnické, se měli naučit, jak připravovat ekovýchovné akce a programy a jak veřejnosti co nejzajímavěji přibližovat odborná lesnická témata.

Celý článek »

V pražských lesích budou stát repliky historických včelích klátů

Ojedinělý projekt výroby replik historických včelích klátů byl zahájen. Pod rukama studentů Střední školy umělecké a řemeslné začaly vznikat dva unikátní včelí úly tradičními metodami ze dřeva z pražských lesů.

Celý článek »

Med z pražských lesů získal opět certifikát Český med

Med ze včelnic v pražských lesích po roce opět získal certifikát kvality Český med, a to pro med květový i medovicový.

Tento certifikát uděluje Výzkumný ústav včelařský v Dole na základě laboratorních rozborů, které tak znovu potvrdily výbornou kvalitu medu z našich včelnic.

Celý článek »

Lesy hl. m. Prahy vyhlašují 4. ročník soutěže ve sběru lesních plodů a suchého pečiva

Lesy hl. m. Prahy vyhlašují již 4. ročník soutěže pro kolektivy i jednotlivce ve sběru lesních plodů a suchého pečiva.

Letos se sbírají hlavně žaludy a suché pečivo. Nasbírané suroviny se využijí na zimní přikrmování zvěře v pražských lesích, do zookoutků, eventuálně do záchranné stanice pro volně žijící živočichy.

Celý článek »

Za pražskými netopýry

Když jde den spát, les ožívá. Nebojte se a vydejte se s námi za tajemnými netopýry.

Oblíbené večerní exkurze do vybraných pražských lesů a parků v doprovodu odborníků. Uvidíme nejen netopýry, objevíme tajemství jejich orientace a dokonce uslyšíme, jak si povídají.

Celý článek »

Lesy hl. m. Prahy na Svatováclavském jarmarku

V rámci Festivalu volného času Prahy 13 bude v neděli na svatého Václava, 28. září 2014, ve 12:00 zahájen Svatováclavský jarmark aneb jarmareční kreace pro celou rodinu. Pestrý program na Slunečním náměstí připravují v režii občanského sdružení Prosaz, Farní charity Stodůlky a Komunitního centra sv. Prokopa neziskové organizace zaměřující se na sociální oblast.

Celý článek »

Lesy hl. m. Prahy se představí na Dni neziskových organizací

Akce, jejímž cílem je zvýšit povědomí o fungování neziskových organizací na Praze 5, se uskuteční v úterý 2. září 2014. Široké veřejnosti se kromě organizací působících v sociálním sektoru představí i neziskové organizace aktivní například v oblasti vzdělávání nebo životního prostředí. Ani Lesy hl. m. Prahy zde nepřehlédnete. Pražští lesníci ze střediska ekologické výchovy a Záchranné stanice Lesů hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy zde budou prezentovat svoje vzdělávací aktivity a ekovýchovné programy. Od 10:00 do 18:00 se na vás těší na pěší zóně Anděl.

Celý článek »

Lesy hl. m. Prahy se zúčastní Pražského cyklozvonění

V sobotu 13. září 2014 odstartuje další ročník tradičního Pražského cyklozvonění, jehož hlavním organizátorem je letos Praha 13.

Z celkem 14 míst v Praze a okolí vyrazí v sobotu ráno cyklistické pelotony, které budou směřovat k vodní nádrži na pomezí Prokopského údolí, do centrálního parku Prahy 13. Na projížďku po pražských cyklostezkách pak v cíli naváže bohatý program pro děti i dospělé.

Celý článek »

POZVÁNKA: Podzimní přírodou Prahy 4

Městská část Praha 4 a lesníci z Lesů hl. m. Prahy zvou do lesoparku Hodkovičky na procházku Podzimní přírodou Prahy 4, která se bude konat v neděli 21. září 2014 od 10 do 18 hodin.

Celý článek »

POZVÁNKA: Rozloučení s létem na Praze 4

Ve čtvrtek 9. října 2014 se v parku Družby od 9 do 16 hodin uskuteční ekologická a dopravně výchovná akce pro veřejnost, MŠ a ZŠ, jejichž zřizovatelem je MČ Praha 4.

Lesy hl. m. Prahy svým zajímavým programem upoutají nejen malé, ale i dospělé. Návštěvníky čeká povídání o stromech, zvěři a ptácích z pražských lesů. Hry a soutěže s ekologickou tematikou připraví také Pražské služby, a. s., a společnosti EKO-KOM, a. s., a Asekol, s. r. o.

Celý článek »

Rarita v pražské záchranné stanici: Samička želvy bahenní

Záchranná stanice Lesů hl. m. Prahy hostí vzácnou návštěvu. Do péče ošetřovatelů se dostala želva bahenní, s níž se ve volné přírodě dnes již takřka nesetkáte.

Želví samičku její nálezkyně objevila na koupališti v Bělé pod Bezdězem, na místě, odkud se želva vlastními silami nemohla dostat. Odvezla ji s sebou do Prahy a předala do naší záchranné stanice.

Celý článek »