Co u nás najdeteKudy a kdy do ekocentraEkovýchovné programyObjednání

  • S výjimkou programu Noc v (Pra)lese, který není určen pro mateřské školy, jsou všechny programy z naší nabídky otevřené zájemcům všech věkových kategorií. Zvolený program přizpůsobíme věku účastníků.

LES

Cesta dřeva

PAV_0332
Ekovýchovný program: Běžně trvá celých 100 let, než les vyroste. My vás ale jeho životem provedeme za pár hodin. Vyzkoušejte si, jestli utáhnete tolik co kůň, který lesníkovi v lese pomáhá, podívejte se na letokruhy stromu jako do studnice našeho času nebo se staňte odborníky na určování a rozlišování jednotlivých druhů dřevin.

areál Pralesa / celoročně / 2–3 hodiny / zdarma

Co nám dává les

PAV_0332
Ekovýchovný program: Les – to ani zdaleka není jen dřevo. Víte, co všechno nám nabízí? Jaké plody a byliny v lese můžeme sbírat a proč v lese mezi stromy zůstává i v horkých letních dnech příjemný chládek? Poznejte, jaké funkce důležité pro lidi, ale i pro krajinu takový les má, a přijďte se sami přesvědčit, že dřevo není jediná surovina, kterou ze stromů můžeme získat.

areál Pralesa / jaro–podzim / 2–3 hodiny / zdarma

Les a jeho život

PAV_0332
Ekovýchovný program: Les je jeden velký živý organismus, ve kterém všechno souvisí se vším. Je to vlastně takový velký panelák složený z navzájem úzce propojených lesních pater. Společně tyto sousedské vztahy prozkoumáme a postupně se seznámíme s obyvateli – s těmi, kteří dávají přednost suterénu, i s těmi z nejvyšších pater. Zjistíme, čím se liší prales od lesa, jak ho v dnešní podobě známe. Prožijeme s lesem celý rok a budeme pozorovat, jak se v jednotlivých ročních obdobích proměňuje.

areál Pralesa / celoročně / 2–3 hodiny / zdarma

ŘEMESLA

Ovčí svetr

vcela
Ekovýchovný program: Seznamte se s naším malým ovčím stádem, které žije v Pralese, a zkuste se s jeho měkoučkými členy spřátelit, třeba pomocí jablíčka. Povíme si o tom, jaké vlastnosti má ovčí vlna, a záhy si z ní zkusíme něco vyrobit. Navzájem si pomůžeme, aby se nám mezi výrobky neobjevila i nějaká ta zbloudilá ovečka. 🙂

areál Pralesa / celoročně / 2 hodiny / zdarma

Od zrníčka ke chlebu

vcela
Ekovýchovný program: Bez chleba si život neumíme představit, víte ale, jak dlouhá je a kolik zastávek má vlastně cesta, která vede od vysetí obilí přes výrobu mouky ze zrníček a hnětení těsta až po hotový voňavý pecen na našem stole? Na tuhle výpravu se společně vydáme. A abychom si ověřili, že z obilí se nemusí péct jen chleba, něco si vyrobíme.

areál Pralesa / jaro–podzim / 2–3 hodiny / zdarma

VČELÍ SVĚT

Medový život včel

PAV_0185-n
Ekovýchovný program: Prozkoumejte život včel a seznamte se s celou včelí rodinou. Kdo má v úlu na starosti úklid a kdo jeho obranu? A podle čeho si vlastně včelky tyto úkoly rozdělují? Ukážeme si, jak se sladký med dostává z včelí plástve až do sklenice na našem stole, a vyzkoušíme si, zda by z nás byli dobří včelaři.

areál Pralesa / jaro–léto / 2–3 hodiny / zdarma

KOLOBĚH ŽIVIN

Koloběh živin

PAV_0185-n
Ekovýchovný program: Ten ohromný svět plný maličkých stvoření, který se skrývá v půdě pod našima nohama, má svá pravidla stejně jako svět, ve kterém žijeme. Také pod zemí pracují dělníci, popeláři, chemici či ředitelé. Prakticky si ukážeme, s čím a jak tam organismy hospodaří, vysvětlíme, k čemu je dobrý kompost, a zjistíme, kde všude je možné rostliny vypěstovat.

areál Pralesa / jaro–podzim / 2–3 hodiny / zdarma

NOČNÍ PŘÍRODA

Noc v (Pra)lese

program pro skoly
Ekovýchovný program: Život v dnešním světě nám usnadňuje nejrůznější technika. Dokázali bychom přežít bez ní? Během noci v Pralese si vyzkoušíme spaní v přírodě, a navíc si ověříme, že čaj je možné uvařit i z toho, co roste u cesty, že na rozdělání ohně nejsou potřeba sirky a že pro přežití venku nepotřebujeme stan ani batoh plný termoprádla.

areál Pralesa / jaro–podzim / 4 hodiny + přespání / zdarma / od 1. třídy ZŠ

ZIMNÍ ČAS

Dílnička pro zimní čas

program pro skoly
Ekovýchovný program: Umíme tvořit krásné věci jinak. Naučíme vás pracovat s přírodními materiály, z nichž umíme vyrobit téměř cokoliv. Z přírodnin můžete s trochou trpělivosti vykouzlit krásný originální dárek, který vaši blízcí určitě ocení víc než drahé kupované dary. Pracovat se bude se dřevem, šiškami, klasy, slámou i sušenými lesními plody.*

* Při objednání programu se domluvíme, o jaké výrobky z jakých materiálů i s ohledem na vaše časové možnosti budete mít zájem, ne vše z naší nabídky se bude vyrábět v každém programu.

areál Pralesa / učebna / zima / 1–3 hodiny / zdarma

Ekocentrum nabízí kromě vzdělávacích programů pro školy a školky také tematické workshopy pro širokou veřejnost. Zaměřené jsou především na zpracování přírodních materiálů (dřevo, proutí, vlna, vosk), na pečení chleba či medování.

Kompletní nabídka programů ke stažení »

Objednání programu