Když se zraní nebo onemocní člověk, pomůžou mu doktoři v nemocnici. Nemocného pejska vykurýruje veterinář. Ale kdo pomáhá zraněným srnkám, ježkům, veverkám nebo labutím? Kde si může odpočinout poštolka se zlomeným křídlem a kde odrostou soví mláďata, která přišla o hnízdo? Kdo se stará o divoké živočichy, kteří se sice naučili žít v blízkosti lidské civilizace, avšak nedokážou se vyhnout všem jejím nástrahám?

Ekovýchovný program představuje práci Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy, jejímž posláním je pečovat o zraněné a jinak handicapované živočichy na území hlavního města a pomáhat jim vracet se po zotavení zpět do volné přírody.

Žáci se dozvědí, jak záchranná stanice funguje, o jaké pacienty se ošetřovatelé nejčastěji starají a s jakými zraněními se zvířata do stanice obvykle dostávají. Zjistí, jak vypadá běžný den ošetřovatele, který denně vyjíždí k několika zásahům u zraněných živočichů po celé Praze, a poznají, co všechno péče o divoká zvířata, z nichž se nesmí stát domácí mazlíčci, obnáší.

Sami se naučí rozpoznat, kdy mohou živočichovi v nesnázích pomoci, kdy je třeba přivolat odborníky a kdy je naopak lidská pomoc zbytečná, či přímo škodlivá a příroda si nejlépe poradí sama. Budou se učit respektu vůči přírodním zákonitostem a zodpovědnosti za svět kolem sebe, která je pro soužití města a přírody tak důležitá.

zajicek

Podmínky programu

Vhodné termíny: jaro–zima (program vhodný i pro zimní období)
Lokalita programu: třída
Časová náročnost: 1 hodina
Cena: 50 Kč/účastník (pedagogický doprovod zdarma)