Ekologická výchova

Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy

Aktuality ze záchranné stanice Užitečné rady a tipyRádi byste pomohli?

 

Od září roku 2011 v Praze vznikala nová záchranná stanice pro zraněné volně žijící živočichy. Lesy hlavního města Prahy byly Magistrátem hlavního města Prahy pověřeny převzetím zařízení, provedením rekonstrukce a zahájením provozu nové záchranné stanice pro volně žijící zvířata v Praze – Jinonicích.

Od března 2012 začala Záchranná stanice hlavního města Prahy přijímat zraněné a jinak postižené volně žijící živočichy nalezené na území Prahy. Na dispečinku záchranné stanice 773 772 771 lze nahlásit nález zraněného živočicha a zároveň toto číslo funguje i jako infolinka pro veřejnost.

V současné době se v záchranné stanici nachází zázemí pro intenzivní péči o zraněné živočichy a mláďata, zázemí pro ošetřovatele, veterinární ošetřovna, přípravna a sklad krmiva a karanténní místnost. Nutnými opravami prošla i část voliér, které se na pozemku nacházejí.

 

Komu je záchranná stanice určená

Záchranná stanice může přijímat všechny druhy volně žijících živočichů, kromě rysa, medvěda a vlka. Nejčastějšími zvířecími pacienty v Praze bývají poštolky, rorýsi, holubi, ježci, netopýři a zajíci.

Ale pozor! Ne vždy potřebují například nalezená osamocená mláďata naši pozornost a péči. Kdy je pomoc skutečně nutná a kdy spíš škodí, se dozvíte zde.

Lesy hl. m. Prahy mají s péčí o volně žijící živočichy dlouholeté zkušenosti, neboť již desítky let provozují lesní zookoutky, které se těší velké oblibě Pražanů. Najdete je například u hájoven v Malé Chuchli, Hostivaři či v Kunratickém lese. Do těchto zookoutků jsou umisťováni někteří trvale postižení živočichové ze záchranné stanice.

 

Naši pacienti

Aktuální informace o našich pacientech najdete na na facebookové stránce záchranné stanice.

Děti ze stanice

Záchrana a ošetřování zraněných labutí

Jedno odpoledne v životě zvířecího záchranáře

 

Co pro vás chystáme

Jedním ze základních úkolů všech záchranných stanic je i výchova a osvěta v oblasti péče o živočichy. Proto se již připravují plány na vybudování zázemí určeného k tomuto účelu včetně expozice pro veřejnost.

 

vizualizace-zs