Ekologická výchova: Reportáže z akcí
Ekologická výchova

Poslední snop obilí opustil pole, v Pralese jsme oslavili dožínky

Poslední panák svázaný z dozrálého obilí se konečně dočkal – spokojeně se nechává odvézt ze sklizeného pole, nad nímž se již prohánějí tmavé mraky, a chasa v krojích v dožínkovém průvodu s žebřiňákem nazdobeným kvítím, obilím a pentlemi a s muzikou vesele míří za „pantátou“ a „panímámou“, aby jim předala dožínkový věnec. V našem ekocentru Prales, které jsme otevřeli na jaře letošního roku v pražských Kbelích, jsme tak po prvních žních úspěšně oslavili také první dožínky.

Celý článek »

Padesátka průzkumníků s námi na jaře vyrazila za pražskými netopýry

Minulý týden jsme zakončili letošní jarní sérii večerních exkurzí do potemnělých pražských lesů a parků, při nichž nám jako mapa i baterka slouží ultrazvukový detektor poodhalující jinak nepřístupnou říši netopýrů a jejich zvuků skrytých ve vysokých frekvencích. V druhé polovině května jsme se vypravili za netopýry do údolí Divoké Šárky, minulé úterý jsme navštívili netopýry ve Stromovce. Dohromady s námi letos na jaře za netopýřími letci vyrazilo takřka padesát zájemců.

Celý článek »

Den Země ve Kbelích navštívilo přes 700 dětí i dospělých

I když chladné počasí venkovním akcím příliš nepřálo, ve středu 19. dubna 2017 se v našem nově vznikajícím ekocentru PRALES ve Kbelích sešlo na 700 otužilců, kteří přišli oslavit mezinárodní Den Země. Ten pro ně uspořádala městská část Praha 19 – Kbely společně s naší organizací. Svou prezentaci připravily také Pražské služby, společnost Ekokom, spolek Cestička, organizace Arnika, Hygienická stanice hl. m. Prahy a další organizace, které se zabývají problematikou ochrany přírody. Děti, ale i dospělí tak měli příležitost dozvědět se formou her, kvízů a soutěží něco víc o třídění odpadu, ochraně rostlin a živočichů či o zdravém způsobu života šetrnému k životnímu prostředí.

Celý článek »

Předjaří ve znamení sovího houkání

Ještě než roztál poslední sníh a ze země nesměle vykoukly první květy, probíhaly v lese soví námluvy. A my jsme byli u toho. Původních 7 termínů vycházek za sovami jsme kvůli velkému zájmu veřejnosti i školních skupin rozšířili o další 4 a společně jsme se vydali naslouchat sovímu houkání do obory Hvězda, Modřanské rokle, Chuchelského háje, Satalické obory a do okolí Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Ačkoliv kvůli rozmarům počasí bylo nutné některé termíny přesunout, podvečerních vycházek za sovím houkáním se zúčastnilo téměř 200 návštěvníků. Zblízka se seznámili s puštíkem Rozárkou a kalousem ušatým Herbertem, dozvěděli se, jak sovy žijí, proč létají naprosto neslyšně a nebo jak je to se známým pořekadlem „Moudrý jako sova“. Se zatajeným dechem pak naslouchali tajuplnému houkání, které občas doprovodilo i tiché přelétnutí sovy nad jejich hlavami.
Celý článek »

Výra s jezevcem vyprovázela při návratu do přírody třicítka nadšenců

Chuchelský háj, který během dne nečekaně zapadal sněhem, přivítal včera vpodvečer asi třicet odvážlivců. Stezkou pod sklánějícími se zasněženými větvemi se s námi vydali na mimořádnou procházku Za sovím houkáním. Společně jsme se zhostili důležitého úkolu: Po týdnech rekonvalescence se měl do přírody vrátit vyléčený výr ze záchranné stanice. A překvapivě nebyl sám. Parťáka, s nímž nikdo nepočítal, mu dělal jezevec, kterého právě toho dne ošetřovatelé vysvobodili z kotelny jednoho z domů v Holešovicích.

Celý článek »

Diskutující puštíci a kalous znovu na svobodě, takové byly výpravy za sovami

Týden na výpravách za sovím houkáním je za námi. Na dobrodružné podvečerní vycházky za sovami naší přírody se do pražských lesů vydalo na 60 odvážných dětí, rodičů i učitelů. Navzdory dosavadnímu chladnějšímu počasí nezadržitelně startuje období sovích námluv a to je ta nejlepší příležitost pro všechny pozorné posluchače.

Celý článek »

Sýc rousný našel pomoc v záchranné stanici, teď se vrátil „mezi své“

Zpátky do pražské přírody se vrátil sameček chráněného sýce rousného, který se po těžkém úrazu několik dní zotavoval v Záchranné stanici Lesů hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Ošetřovatelé ze záchranné stanice ho vypustili v Ďáblickém háji, který by mu jako dostatečně velký lesní komplex mohl vyhovovat.

Celý článek »

Vzpomínka na podzimní Lesní čarování

Ještě předtím, než se pražské lesy načas uložily k zimnímu spánku, jsme pro děti ze školní družiny ZŠ Meteorologická z Prahy 4, se kterou dlouhodobě spolupracujeme, v Modřanské rokli připravili projektové odpoledne Lesní čarování. 20. října jsme tak společně „zažili les trošku jinak“.

Celý článek »

Záhady ptačího světa prozkoumány

Po celý rok 2014 odhalovali žáci ze škol v městské části Praha 4 a Praha 14 v doprovodu našich zkušených odborníků tajemství ptačí říše. V rámci projektu Ptačí svět, který podpořily obě městské části, se zblízka seznámili s ptačími obyvateli Prahy, dozvěděli se podrobnosti o chování ptáků v přírodě, vyráběli pro malé opeřence ze svého okolí krmítka a budky, do nichž se budou ptačí návštěvníci rádi vracet, a společně připravovali i speciální ptačí pochoutky.

Celý článek »

Na večerní vycházky za netopýry se vydalo už 150 Pražanů

Letošní podzimní série večerních exkurzí za pražskými netopýry, během nichž účastníci v doprovodu odborných průvodců objevují tajemný život nočního lesa, právě vrcholí. Exkurze probíhají ve spolupráci s Českou společností pro ochranu netopýrů na třech různých pražských lokalitách, v Divoké Šárce, ve Stromovce a v Milíčovském lese, a vzbudily opravdu mimořádný zájem – do tohoto okamžiku se s námi za netopýry vypravilo na 150 malých i velkých Pražanů.

Celý článek »

Do lesa s lesníkem 2014

Milíčovský les se stal místem setkání pražských lesníků a žáků ZŠ Mikulovská a ZŠ K Milíčovu. Lesníci pozvali žáky na 6. ročník akce Do lesa s lesníkem, který podpořila i MČ Praha 11. Na 240 žáků přivítali trubači na lesnice a zahájili tak dopoledne o lese a lesnictví.

Celý článek »

Sbírka pro záchrannou stanici

V tento předvánoční čas dostala velký dárek i naše záchranná stanice. Díky usílí žáků, jejich rodičů, i pedagogů základní školy Bronzová dostala záchranná stanice výtěžek charitativní sbírky ve výši 11 468 Kč a téměř 500 kg další materiální pomoci.

Celý článek »

Premiéra programu o včelkách

Program o včelkách a se včelkami, plný zážitků, práce, ale i sladké odměny je na světě. Poprvé jsme si ho vyzkoušeli se čtvrťáky ZŠ Campanus a paní učitelkou Světlíkovou, se kterou již delší dobu spolupracujeme.

Celý článek »

Víkend plný včelaření

V sobotu 16.6. vrcholila v pražské botanické zahradě výstava o včelách a včelaření akcí Medový den. Speciální výstava, spojená s nejrůznějším smyslovým poznáváním všeho, co ke včelám, medu a včelaření patří, byla tento den spojená i s venkovním včelím programem, na kterém jsme s našimi včelkami pomáhali.

Celý článek »

Včelky v pražských lesích

Víte, že na 1 kg medu musí včelky obletět na 3 000 000 květů a nalétat tak vzdálenost, jako by obletěly šestkrát kolem dokola celou zeměkouli? Nevíte? Ten, kdo se setkal v průběhu jara s naším stanovištěm o včelkách a včelaření, ví nejen to.

Celý článek »