Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy letos přijala již svého 3tisícího zvířecího pacienta. Pacientem s kulatým číslem se stal malý osiřelý ježek. Jelikož však teprve začne hektické podzimní „ježčí“ období, během nějž se do stanice dostává velké množství malých nedorostlých ježčích mláďat, která by zimu venku sama nepřečkala, pracovníci záchranné stanice odhadují, že konečná bilance za celý rok výrazně překoná rok 2015. Loni stanice přijala 3 036 zraněných či jinak handicapovaných živočichů, kteří by bez lidské pomoci ve volné přírodě nepřežili.

Od roku 2012, kdy začala stanice pod vedením Lesů hl. m. Prahy plnohodnotně fungovat, počty pacientů každým rokem narůstají, a to o stovky případů. Za rostoucí tendencí stojí složité městské prostředí plné potenciálních nebezpečí, v němž se živočichové pohybují, důležitý vliv ovšem má i stále více ustupující lhostejnost Pražanů vůči jejich okolí.

Pacient číslo 3 000 jako by předznamenal celou podzimní sezonu, jíž v záchranné stanici pravidelně dominují ježci. Osiřelé mládě ježka západního vážilo sotva 100 gramů, když ho záchranáři přijali, díky intenzivní péči se mu ale rychle začalo dobře dařit a na jaře se bude moci vrátit do volné přírody. Zatímco tento velmi malý a opuštěný ježek by bez lidské pomoci skutečně zahynul, mnoho ježků ve stanici každoročně končí kvůli lidské neznalosti zbytečně. Zdravá mláďata mají doposud dost času na to, aby se během října a listopadu stihla patřičně vykrmit na nezbytných 500 gramů a mohla nakonec v přírodě zdárně přezimovat. Zachránit tak nyní potřebují jenom ježci zranění a nemocní či skutečně malinká mláďata, která z nějakého důvodu ztratila matku.

3tisici-pacient

Pacient číslo 3 000 – osiřelé mládě ježka západního

Aby pokud možno předešla zbytečným odchytům ježků, rozšířila záchranná stanice od začátku září i svou informační kampaň. Na desítky dotazů týkajících se záchrany ježků odpovídají její pracovníci na telefonní infolince a stejné téma stanice zapojila do podzimních osvětových akcí, které Lesy hl. m. Prahy pořádají pro žáky pražských škol a pro veřejnost. Součástí kampaně je také prezentace druhého ročníku projektu Kamarád ježek, jenž loni úspěšně odstartoval na pražských školách. Projekt dětem umožňuje vyzkoušet si během zimních měsíců zodpovědnou roli ježčího ošetřovatele. Do tříd se dostávají právě malí ježci ze záchranné stanice, kteří by mrazivé dny ve volné přírodě nepřežili. Pod dohledem ošetřovatelů se děti o ježky samy starají a na jaře je vypouštějí zpátky do přírody.

Záchranná stanice provozuje nonstop telefonní linku 773 772 771 a její dvě zásahová vozidla s typickými polepy mnohokrát denně vyjíždějí ke zraněným živočichům po celé Praze. Stávající zázemí stanice, která sídlí na okraji Jinonic v blízkosti Prokopského údolí, čeká do dvou let celková rekonstrukce, po níž hlavní město získá moderní léčebné zařízení odpovídající evropským standardům v péči o volně žijící živočichy.

tisková zpráva ke stažení