V Hloubětíně vyroste nový rybník

Území pod Hořejším rybníkem v Hloubětíně bylo ještě donedávna nevábným místem skládek a zcela jistě nepatřilo mezi atraktivní a cenné pražské lokality. Nebývalo tomu tak ale odjakživa. Z historických podkladů totiž víme, že v minulosti se pod Hořejším rybníkem nacházely rozsáhlé podmáčené louky, klikatící se koryto Rokytky a náhon na Kejřův mlýn. V některých pramenech se také uvádí, že zde byl ještě jeden rybník, který byl nazýván Dolejší.

V šedesátých letech minulého století bylo pod rybníkem vybudováno velké přírodní koupaliště se dvěma bazény napájenými vodou z Hořejšího rybníka. V sedmdesátých letech bylo ale koupaliště zrušeno z důvodů vedení vysokého napětí nad koupalištěm a velký bazén byl zavezen. Pozůstatkem tohoto krásného koupaliště byl ještě nedávno zbytek původního malého bazénu, který se stal základem nově budovaného rybníka.

V osmdesátých letech začala výstavba nového koupaliště severně od Hořejšího rybníka a původní koupaliště bylo nadále zaváženo různým stavebním odpadem. Nové koupaliště však nebylo nikdy dokončeno a dnes na jeho místě stojí obytné domy Kejřova parku.

Časem zarostlo celé území náletovou vegetací, zejména akátem. Nyní však okolí Hořejšího rybníka dostává novou tvář, území je postupně zvelebováno, vznikají zde moderní obytné domy a více lidí zde tráví svůj volný čas. A právě proto přistoupil odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy k revitalizaci části území mezi Rokytkou a náhonem na Kejřův mlýn.

Rozsáhlá revitalizace je rozdělena do několika etap, z nichž každá je zaměřena na jinou část území.

V průběhu první etapy, která probíhala na jaře 2012, byla z celého území odstraněna náletová vegetace, až na pěkné vzrostlé stromy stojící podél Rokytky a náhonu. Z území byly odstraněny černé skládky, část plochy nejblíže k Hořejšímu rybníku byla urovnána a překryta úrodným sedimentem z rybníka a plocha byla oseta trávou. Dnes se zde nachází louka, kde si hrají děti a lidé z okolí zde rádi tráví svůj volný čas.

Následně získalo novou tvář koryto Rokytky. Původní betonové opevnění bylo odstraněno a nahrazeno těžkou kamennou rovnaninou. V jedné z částí byl břeh vhodně upraven pro podporu hnízdních možností ledňáčka, kterého můžeme při procházkách podél Rokytky s trochou štěstí i spatřit.

Projekt revitalizace však ještě nekončí. Začátkem července tohoto roku byla zahájena poslední etapa revitalizace, a to výstavba zcela nového pražského rybníka.

výstavba nového rybníka

Výstavba nového rybníka

Nový rybník o velikosti 1 470 m2 vznikne částečně na místě, kde stával původní malý bazén a voda do něj bude přitékat z náhonu na Kejřův mlýn. Kolem rybníka povedou nové mlatové cesty doplněné lavičkami a vysadí se zde zeleň z našich původních druhů.

Realizaci provádí městská organizace Lesy hl. m. Prahy.

15 reakce k V Hloubětíně vyroste nový rybník
 • Milan napsal:

  Dobry den, jak casto budete sekat prilehnou louku, kde jak pisete si hraji deti a lide z okoli travi svuj cas.. V letosnim roce louka nebyla vubec posekana.. Dekuji

 • Lesy Praha napsal:

  Dobrý den,

  ve vlastnictví hlavního města Prahy je pouze bezprostřední okolí nově budovaného rybníka, kde probíhá stavba.

  Louka nad rybníkem (val) směrem k Hořejšímu rybníku byla navrácena Rytířskému řádu Křižovníků s červenou hvězdou v rámci církevních restitucí v roce 2014.

  Louka pod rybníkem směrem k Poděbradské ulici je rovněž historickým majetkem Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou. K posekání uvedených travnatých ploch zde došlo na podzim tohoto roku.

  Hl. m. Praha, zastoupené odborem ochrany prostředí, může po dokončení revitalizace zadat kosení pouze na vlastních pozemcích, tedy v okolí nového rybníka a podél potoka Rokytka.

 • Pavel napsal:

  Dobrý den,

  bydlím tam a připadá mi to trochu paradox mezi dvěma neudržovanými pozemky stavět nový rybník.

 • Lesy Praha napsal:

  Dobrý den,

  uvedené místo by se podle plánů hlavního města mělo v budoucnu proměnit v rekreační území. Jsme si jistí, že nový rybník a přírodní procesy na něj navázané si brzy naleznou svoje příznivce mezi obdivovateli pražské přírody. Podrobné informace o projektu má k dispozici Magistrát hl. m. Prahy.

 • jan napsal:

  Dobry den,

  proc kacite zdrave stromy neustale dal podel toku Rokytky? Uz je to absolutne ridky porost. Vse, co bylo prirozene jste vykaceli,zdrave vzrostle stromy, ptaci ztraci absolutne sva hnizdiste a porosty vhodne pro zivot a k obzive…ze vseho delate mestske parky, ale mrtvou prirodu.

  Proc natirate a strikate kroviska a parezy vysoce skodlivym randapem? Proc kacite zdrave vzrostle stromy na louce u znovu „zmeandrovane“ Rokytky- cast Hrdlorezy a take sipkove kere? Zadny lednacek tady uz nezije,omyl, ale zil pred zmeandrovanim a ne jeden. Ted se odstehoval dal podel toku Rokytky, priblizne v mistech, kde budujete novy rybnik- cast Hloubetin.Ale asi tam dluho nevydrzi, kdyz jste to i v te casti podel Rokytky znovu poradne prokaceli a chcete kacet dal, dle oznaceni. Co to je za nesmyslne ciny?

  Dnes 21.1.2016 kacite na louce u zmeandrovane Rokytky zdarve tresne-to ubohe torzo, ktere tam zbylo. Dozvedeli jsme se, ze Vadi tem nove zasazenym proutum (hrusnim), vysazenym jak dle pravitka. To jste nevedeli, kdyz jste je sazeli? Nove prouty jste meli zasadit jinam a ne pod zdrave stromy. Mate volnou celou louku, kterou jste zdarne vykaceli!

  Vykaceli jste tady na louce u Rokytky u zeleznicneho mostu zdrave topoly, na kterych jsme vidavali dudka, kroviska, kde jsme videli bukace, byli tady bazanti, zajici, lisky….ted jste tady jen Vy a hola spoust…

  Proc v patek 15.5. v dopolednich hodinach kaceli vasi delnici zdrave brizy za „Smetankou“ smerem k ul. Ceskobrodska nedaleko Rokytky?

  A akaty? Plevelny strom? Pro nekoho plevelny, ale dobre tvrde drevo na otop, ze? Ale take skvela obziva pro hmyz a ptaky a skvely med.

  Zastitujete se u vseho vetsi diverzifikaci ptactva a zivocichu, to je absolutni blud, to Vam uz neveri ani male dite. Je to jen dobry zpusob, jak vytahat dotace z EU na nesmyslnou cinnost, tak jako jsou „premnozena“ prazdna detska hriste a km cyklostezek a dalsi modni zalezitosti a dobre „pouzitelne“ zamery. ALE PRO KOHO? PRO NAS, kTERY TADY ZIJEME URCITE NE!

  Jan

 • jan napsal:

  Opravuji,brizy jste kaceli 15.1.2016.

  Jan.

 • Lesy Praha napsal:

  Dobrý den,

  navzdory kritickému tónu vašeho komentáře si opravdu vážíme každého, kdo projeví zájem o pražskou přírodu.

  K vašemu komentáři bychom rádi podali krátká vysvětlení.

  Na louce před meandry Rokytky byl v únoru 2015 obnoven původní, dlouhou dobu neudržovaný hruškový sad. Byly vyřezány náletové dřeviny, tři velké stromy byly ponechány, staré hrušně byly citlivě ořezány a bylo zde vysazeno 21 nových hrušní starých odrůd. Staré hrušně, které jsou úkrytem a životním prostředím mnoha druhů organismů, prošly řezem, který prodlouží jejich život a tím i zachová životní prostředí pro další organismy.

  Současné kácení se opírá o rozhodnutí odboru životního prostředí městské části Praha 9, přičemž celý prováděný zásah směřuje k navázání na historickou podobu sadu.

  Plochy při ulici Nad Potokem byly na podzim 2015 posekány a pohrabány a jsou připraveny k rozsáhlým souvislým výsadbám, které proběhnou na jaře letošního roku.

  Výše uvedenými úpravami sledujeme mimo jiné i rozšíření hnízdních možností ptáků. Máme za to, že mnohé druhy v krátkosti lokalitu opět osídlí, například z nedalekých lesních porostů na vrchu Smetanka či z lokalit podél Rokytky.

  Máme radost z toho, že v úseku Rokytky pod Hořejším rybníkem, kde jsme v roce 2014 břehy upravili pro hnízdění ledňáčků, byla v loňském roce potvrzena 2 nová hnízda přímo v upraveném břehu! Snažíme se však podporovat i jiné skupiny živočichů, například v lokalitě „meandrů“ vzniklo přírodní zimoviště pro obojživelníky a také broukoviště.

  Co se týče financování projektu revitalizace Rokytky na území městské části Praha 9, hlavní město Praha nečerpalo finanční prostředky z dotací.

  Dětské hřiště u Rokytky výše proti proudu, které jste možná myslel, vybudovala městská část Praha 9.

  Děkujeme za váš zájem a věříme, že alespoň částečně jsme objasnili náš pohled a úmysly, se kterými akce realizujeme.

 • Daniel napsal:

  Dobrý den, kdy prosím bude vše zavodněné? Myslím například tok v těsné blízkosti s komplexem Kejřův mlýn. Do kdy má být prosím vše hotové, včetně úpravy zeleně a umístění nových laviček.

 • martin napsal:

  Dobrý den,
  často tam chodím s dětmi a rád bych věděl, jaké má Magistrát konkrétní možnosti motivovat Křížovníky, aby si svoje louky sekali. Podle vyhlášky je každý vlastník povinen posekat svoje pozemky aspoň 2x za rok. Pokud se tak neděje, měl by Magistrát zjednat nápravu. Ale samozřejmě by bylo mnohem lepší udělat s Křížovníky nějakou dohodu o častějším sekání, i kdyby to mělo přinést nějaké náklady.
  Děkuji za odpověď.

 • Lesy Praha napsal:

  Daniel napsal:
  28.3.2016 (11.21)

  Dobrý den, kdy prosím bude vše zavodněné? Myslím například tok v těsné blízkosti s komplexem Kejřův mlýn. Do kdy má být prosím vše hotové, včetně úpravy zeleně a umístění nových laviček.

  Dobrý den,

  Kvůli plánovanému výlovu je momentálně vypuštěný Hořejší rybník. Výlov rybníka se uskuteční zítra, 31. 3. 2016, a ihned po výlovu zahájíme jeho opětovné napouštění. Tím se zavodní i koryto toku, které uvádíte.

  Veškeré práce v okolí nově vybudovaného rybníka budou hotové do 30. 4. 2016.

 • Lesy Praha napsal:

  martin napsal:
  29.3.2016 (13.32)

  Dobrý den,
  často tam chodím s dětmi a rád bych věděl, jaké má Magistrát konkrétní možnosti motivovat Křížovníky, aby si svoje louky sekali. Podle vyhlášky je každý vlastník povinen posekat svoje pozemky aspoň 2x za rok. Pokud se tak neděje, měl by Magistrát zjednat nápravu. Ale samozřejmě by bylo mnohem lepší udělat s Křížovníky nějakou dohodu o častějším sekání, i kdyby to mělo přinést nějaké náklady.
  Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  dohled nad udržováním pozemků, které zmiňujete, v řádném stavu je věcí městské části Praha 9. Ta již v roce 2015 na základě podnětu odboru ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy nařídila vlastníkům pokosení pozemků.

 • Petr napsal:

  Dobrý den,

  bydlím v areálu Kejřova mlýna a pravidelně procházím kolem nového rybníka. Chtěl bych se zeptat, kdy bude nastaveno vše tak, aby do náhonu vtékalo stabilní množství vody? V současné době teče náhonem sotva poloviční množství vody co loni a to max. tři dni. Pak se průtok pomalu zastaví a i týden neprotéká vůbec nic. Náhon zarůstá a místo potůčku je jen zarostlé koryto. Loni bylo plné ryb, letos zarostlé řasami a rdesnem.
  V náhonu u Kejřova parku byl vybudován přepad do nového rybníka a původní tok odkloněn. Tím došlo k tomu, že vše co plave na hladině, nikam neodplave. Nově vybudovaný přepad je o nějakých 10 cm výš nad hladinou a voda jím neprotéká ani při dešti. To byl záměr, nechat tuto část koryta bez pohybu a nechat jí zanášet? Čekal jsem, že voda poteče rovnoměrně oběma směry, náhonem i novým rybníkem, ale stav je teď takový, že vodu vidíme pár dní v měsíci a vůbec na to není pěkný pohled….

  Děkuji za případné vyjádření.

 • Rostislav Ander napsal:

  Dobrý den,
  bude pokračovat revitalizace na pozemku na levé straně Rokytky pod tramvajovou smyčkou Starý hloubětín?
  Děkuji

  Rostislav Ander

 • Lesy Praha napsal:

  Dobrý den,

  bydlím v areálu Kejřova mlýna a pravidelně procházím kolem nového rybníka. Chtěl bych se zeptat, kdy bude nastaveno vše tak, aby do náhonu vtékalo stabilní množství vody? V současné době teče náhonem sotva poloviční množství vody co loni a to max. tři dni. Pak se průtok pomalu zastaví a i týden neprotéká vůbec nic. Náhon zarůstá a místo potůčku je jen zarostlé koryto. Loni bylo plné ryb, letos zarostlé řasami a rdesnem.
  V náhonu u Kejřova parku byl vybudován přepad do nového rybníka a původní tok odkloněn. Tím došlo k tomu, že vše co plave na hladině, nikam neodplave. Nově vybudovaný přepad je o nějakých 10 cm výš nad hladinou a voda jím neprotéká ani při dešti. To byl záměr, nechat tuto část koryta bez pohybu a nechat jí zanášet? Čekal jsem, že voda poteče rovnoměrně oběma směry, náhonem i novým rybníkem, ale stav je teď takový, že vodu vidíme pár dní v měsíci a vůbec na to není pěkný pohled….

  Děkuji za případné vyjádření.

  Dobrý den, vodohospodářský systém Kejřův mlýn je v současné době zatím ve zkušebním provozu. V rámci tohoto provozu provádíme nastavování 5 objektů tohoto systému. Stav vody v systému samozřejmě ovlivňuje také značná rozkolísanost průtoků ve vodním toku Rokytka. Za problémy, které uvádíte, se omlouváme, stále se snažíme systém co nejlépe vyladit, tak aby voda stabilně protékala všemi jeho částmi.

 • Lesy Praha napsal:

  Dobrý den,
  bude pokračovat revitalizace na pozemku na levé straně Rokytky pod tramvajovou smyčkou Starý hloubětín?
  Děkuji

  Rostislav Ander

  Dobrý den,

  o revitalizaci dalších lokalit v okolí Rokytky se uvažuje. Jaký je současný stav, bohužel přesně nevíme. Rozvojem území v okolí Rokytky z hlediska vodního hospodářství se zabývá odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy, obraťte se tedy prosím na něj.

Zde můžete připojit svůj komentář!

Current day month ye@r *