Ve Vysočanech se začíná hloubit nový pražský rybník

Na levém břehu Rokytky v katastrálním území Praha-Vysočany a Praha-Hloubětín „vyroste“ v průběhu roku 2016 nový pražský rybník. Dříve v této oblasti fungovala zahrádkářská kolonie, dnes zde po zahrádkářích zůstaly už jen betonové základy a celá lokalita je velmi zarostlá a zanedbaná. Nový rybník, v jehož hladině se návštěvníci budou moci zhlížet už koncem léta, ponese jméno Zahrádky a jeho výstavba respektuje koncept plánovaného využití zdejšího území, které by se mělo v budoucnu proměnit v rekreační park.

Stavba nového rybníka bude mít několik etap a bude zahrnovat jak vyhloubení samotného rybníka a výstavbu technických objektů, tak revitalizaci okolního území i zeleně rostoucí v blízkosti budoucí vodní plochy.

zahradky

Území výstavby rybníka

Výstavba náhonu

Vodu z Rokytky bude do rybníka přivádět náhon rozdělený na dvě části. První část, začínající u opraveného balvanitého skluzu, bude zatrubněná, druhá část však již bude mít charakter otevřeného koryta, kterým voda poteče přímo k rybníku. Otevřené koryto náhonu překlenou dva povalové mostky.

Vyhloubení rybníka

Po dokončení a napuštění zaujme hladina nového rybníka plochu 2 800 m2, hloubka rybníka dosáhne maximálně 1,3 metru. Rybník zadrží vodu o celkovém objemu 2 500 m3. Dno rybníka utěsní jílová vrstva.

Výstavba spodní výpusti

Spodní výpust rybníka Zahrádky bude tvořit otevřený dvojdlužový požerák. Požerák o velikosti 800 x 650 mm je navržen jako betonový, obložený dubovými fošnami. Výtok vody z požeráku povede obetonovaným potrubím, které se napojí na koryto Rokytky čelem z kamenné rovnaniny. Ta se urovná k terénu a vyklínuje tak, aby bylo potrubí zapuštěno do břehu a nebylo vidět. Výtok potrubí se stane součástí opevnění bezpečnostního přelivu z těžkého kamenného záhozu.

Bezpečnostní přeliv rybníka

Bezpečnostní přeliv je navržen jako korunový s betonovými prahy obloženými kamenem. Samotnou konstrukci přelivu bude tvořit kamenná rovnanina z lomového kamene ve štěrkopískovém loži.

Vegetační úpravy

Břehy náhonu i rybníka se osadí kvetoucí mokřadní vegetací.

 

Prosíme všechny návštěvníky, aby dbali na svoji bezpečnost, nevstupovali na staveniště a do míst ohraničených páskou. Děkujeme za pochopení.

nahled-stavba-zahradky

Situace stavby

Fakta o projektu

Stavba Výstavba rybníka v parku Zahrádky
Investor hlavní město Praha, odbor ochrany prostředí MHMP, Jungmannova 35, Praha 1
Zástupce investora Ing. Jiří Karnecki (tel.: 236 005 817), Ing. Josef Šlinger (tel.: 236 005 818)
Projektant Envicons s.r.o.
Dodavatel Lesy hl. m. Prahy, středisko Vodní toky, www.lesypraha.cz
Vedoucí střediska Ing. Ondřej Palička (tel.: 777 719 005)
Stavbyvedoucí Pavel Semecký
Realizace červen 2016 – prosinec 2016
8 reakce k Ve Vysočanech se začíná hloubit nový pražský rybník
 • Svoboda napsal:

  Dobrý den,

  tento článek byl zveřejněn 10. února, ale ani po uplynutí půldruhého měsíce se na území budoucího parku nic neděje.

 • Lesy Praha napsal:

  Dobrý den,

  v místě budoucího rybníka zatím proběhly přípravné práce, především vyřezávání nežádoucích dřevin. Předpokládáme, že vlastní výstavba nového rybníka bude zahájena v květnu letošního roku.

 • Katerina napsal:

  Hezky den,
  Chtela jsem se zeptat, co o tri mesice prodlouzilo dostavbu rybnika a o jakou castku se stavba prodrazi. Cetla jsem, ze ve druhe fazi revitalizace tohoto prostoru by melo dojit k vystavbe lavky pres Rokytku, muzete mi tuto informaci potvrdit, ci vyvratit?
  Dekuji za zpravu
  Katerina

 • Lesy Praha napsal:

  Dobrý den,

  práce na rybníce ve Vysočanech jsme zahájili v okamžiku, kdy bylo vydáno stavební povolení. Nejedná se tedy o prodloužení doby výstavby, pouze práce začaly později, než se původně předpokládalo. K navýšení ceny za stavbu tak není žádný důvod.

  O zmiňované lávce přes Rokytku bohužel nemáme jako dodavatel stavby žádné informace a její případnou výstavbu nyní neřeší ani investor této akce, tj. odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy.

 • ep napsal:

  Pěkný den,
  kdy bude stavba rybníku a revitalizace okolí dokončena? Je třináct dní po druhém termínu. Podle stávajícího stavu a rachotu strojů to na brzké dokončení rozhodně nevypadá…
  Díky za odpověď
  EP

 • Marek napsal:

  Dobrý den je nějaká vizualizace jak to potom bude vypadat? Plánují se lavičky osvětlení atd?

 • Lesy Praha napsal:

  ep napsal:
  13.12.2016 (14.08)

  Pěkný den,
  kdy bude stavba rybníku a revitalizace okolí dokončena? Je třináct dní po druhém termínu. Podle stávajícího stavu a rachotu strojů to na brzké dokončení rozhodně nevypadá…
  Díky za odpověď
  EP

  Dobrý den,

  rybník Zahrádky je v této době již hotový a částečně napuštěný. Stroje, které zmiňujete, teď pracují ještě na výstavbě skluzu v potoce Rokytka a na úpravě přilehlých břehů. Skluz budujeme v místě nátoku do náhonu rybníka Zahrádky s přístupem pouze ze stávajícího zařízení staveniště. Všechny práce by měly být ukončeny nejpozději do poloviny ledna 2017.

 • Lesy Praha napsal:

  Marek napsal:
  14.12.2016 (21.35)

  Dobrý den je nějaká vizualizace jak to potom bude vypadat? Plánují se lavičky osvětlení atd?

  Dobrý den,

  na výstavbu nového rybníka Zahrádky by v této lokalitě měla navázat stavba s označením „Park Zahrádky a pomník Vl. Boudníka“. Tato plánovaná akce je nyní ve fázi projednání projektové dokumentace, z níž je zřejmé, že zdejší území v budoucnu skutečně doplní prvky mobiliáře, jako jsou lavičky, koše na odpadky, koše na psí exkrementy, informační tabule a další vybavení.

Zde můžete připojit svůj komentář!

Current day month ye@r *