Ekologická výchova

Ježek v nouzi – pomoc ježkům před zimou

Víte, co dělají ježci v zimě?

Ježek žije podobným způsobem jako třeba medvěd. Na jaře hýří aktivitou a před zimou se uklidí někam do pelíšku, sníží svojí teplotu jen na 5 °C a usne. Aby se mu dobře spalo a na jaře se v pohodě probudil, musí mít ale před zazimováním dostatečnou váhu – minimálně 600 g.

S příchodem mrazíků a celkově chladnějšího počasí nastává pro malé ježky krušné období. V chladném počasí totiž začíná být nedostatek jejich hlavní potravy – hmyzu a malých bezobratlých živočichů. Pro mnoho mláďat ježků je tak jedinou nadějí na přežití lidská pomoc.

Během podzimu a zimy často nacházíme ježky, kteří se narodili příliš pozdě, a proto nestačili dosáhnout správné váhy pro přezimování. Můžeme jim pomoci.

Záleží podle počasí, ale obvykle se do péče přijímají ježci od počátku října. Rozhodující je váha. Naše péče je nutná, pokud:

do 15. 10. je váha nižší než 200 g,
do 30. 10. je váha nižší než 350 g;
v listopadu je váha pod 550 g.

Malého ježečka ubytujeme ve větší krabici, jako podestýlku použijeme hobliny a jako úkryt hromádku sena. Důležité je také jeho odblešení – vystříkáme sprejem pro psy a kočky.
Ježek je hmyzožravec, proto nejjednodušší a nejvhodnější jsou konzervy a granule pro kočky. K pití voda, nikdy ne mléko!!!

V případě, že by pro vás byl ježčí pobyt ve vašem obydlí příliš dlouhý, můžete ho dovézt do naší záchranné stanice, kde se o něj do jara postaráme. Také se na nás můžete obrátit o radu a pomoc.

tel. 773 772 771

V současné době máme ve stanici již na 100 ježků a rozhodně to nebude konečný počet. Péče o ně během nutného pobytu ve stanici je finančně nákladná, proto uvítáme jakoukoliv finanční pomoc.

Další podrobnosti k péči o ježky se dozvíte zde.