Ekologická výchova

Jezevec Tonda se vrátil domů

Pracovníci záchranné stanice Lesů hl. m. Prahy v Jinonicích vypustili tento týden v oblasti Přední Kopaniny samce jezevce lesního. Ten se do rukou ošetřovatelů dostal na začátku září s otřesem mozku a krvácením do břišní dutiny. Ke svým zraněním zřejmě přišel po srážce s autem, jeho rekonvalescence však naštěstí proběhla velmi dobře. Jezevec, který za dobu svého pobytu ve stanici dostal jméno Tonda, se zpět do svého původního domova dostal po necelých dvou měsících.

Tondu záchranná stanice přijala na základě telefonu nálezců, kterým se usídlil na zahradě. Byl už velmi zesláblý a jen těžce se pohyboval. Veterinární prohlídka poté ukázala na pravděpodobnou příčinu jeho stavu, kterou byl střet s jedoucím automobilem. Tonda sice vyvázl bez fraktury, ale došlo u něj k pohmoždění lebky a poranění vnitřních orgánů.

Po prvních čtyřech těžkých dnech, kdy přijímal pouze umělou výživu, začal Tonda sám jíst. Po deseti dnech se pak poprvé postavil na nohy. Časem se z vyhřívaného kotce přestěhoval do venkovní klece a po aklimatizaci se mohl vrátit zpět do pražské přírody. „Vypustili jsme ho v oblasti Přední Kopaniny, kde předpokládáme, že má své teritorium a vybudované nory,“ vyjádřila se k výběru lokality zaměstnankyně záchranné stanice Zuzana Pokorná.

Jezevec je naším největším zástupcem čeledi lasicovitých, svým životem však připomíná spíše medvěda. V přírodě ho jen velmi těžko zahlédneme, protože je většinu času ukrytý ve svém brlohu a shánět potravu vychází až za tmy. Pro ni si pak někdy přichází až do blízkosti lidských sídel, kde si však hledí toho, aby nikoho nepotkal. Vidina snadného zisku potravy přilákala i jezevce Tondu na lidskou zahradu, odkud se však už vinou špatného zdravotního stavu nezvládl dostat pryč.

V záchranné stanici funguje telefonní linka 773 772 771, kam se mohou občané obrátit pro radu či pomoc při nálezu živočicha.

Tisková zpráva ke stažení.