Ekologická výchova

Uzdravené labutě vyplují zpět na Vltavu

V tomto období přibývá labutí, které se zraní po nárazu do tramvajových trolejí na pražských mostech. Pracovníci záchranné stanice Lesů hl. m. Prahy proto takové pacienty do péče přijmou prakticky každý týden. Tři vyléčené šťastlivce budou vypouštět již v tuto středu na náplavce Hořejšího nábřeží.

Na konci podzimu se labutě stahují ze širokého okolí na Vltavu, aby zde přečkaly zimu. Pražská část Vltavy je pro ně totiž ideální zimoviště, jelikož většinou nezamrzá a labutě jsou zde hojně přikrmovány lidmi. Město pro ně v zimě představuje nejen zdroj potravy, ale také řadu nástrah. Jednou z nich jsou i trolejová vedení, která letící labutě při snížené viditelnosti často přehlédnou. Labutě jsou ve větším nebezpečí než ostatní vodní ptáci. Jsou totiž větší a těžší a hůř se jim proto reaguje na nenadálou překážku ve vzduchu. Po nárazu do troleje labutě obvykle padají na silnici a poranit je tak může také projíždějící automobil. Při příjmu v záchranné stanici mají většinou četné naraženiny, vnitřní zranění anebo i zlomeniny nohou či křídel. Podle závažnosti zranění může léčba trvat od dvou dnů až po několik týdnů. Bohužel zdaleka ne všechny labutě se podaří zachránit, až dvě třetiny z nich nehodu nepřežijí.

Nehody labutí jsou dlouholetým problémem hlavního města. Nebezpečí hrozí jak těmto ptákům, tak řidičům automobilů, kterým mohou při pádu poškodit vozidlo.

Pracovníci jinonické záchranné stanice vypustí tři uzdravené labutě ve středu 5. prosince 2012 v 10:00 na náplavce na Hořejším nábřeží, u sjezdu z Nábřežní ulice.

Tisková zpráva ke stažení.