Ekologická výchova

POZVÁNKA: Na konci května vyrazíme za pražskými netopýry

Na přelomu května a června se jako každý rok společně vydáme za pražskými netopýry, jejichž rajónem jsou vylidněné noční lesy a parky, v nichž se s večerem probouzí svět soumračných a nočních živočichů. Protože se zvuky, které vydávají, aby se odrazem signálů od překážek zorientovali v prostoru, před lidmi skrývají ve vysokých frekvencích, vypomůžeme si ultrazvukovým detektorem.

S pomocí detektoru zjistíme, jak bohatý zvukový repertoár netopýři mají a jak se od sebe svými hlasy jednotlivé druhy netopýrů, z nichž 17 se v Praze prokazatelně vyskytuje, navzájem liší. Zkusíme se naučit je rozlišovat a představíme jejich specifické rysy.

netopyri_2016

Na výpravě do lesa či do parku nás doprovodí i některý z ochočených, trvale handicapovaných netopýrů, o které pečuje ZO ČSOP Nyctalus. Odborné vedení netopýřích exkurzí zajistí lektoři z České společnosti pro ochranu netopýrů.

Kdy se k nám můžete přidat:

Termín Lokalita Místo a čas srazu
25. 5. * Divoká Šárka ve 21:00 u zastávky TRAM Divoká Šárka
26. 5. Stromovka ve 21:00 před Šlechtovou restaurací
31. 5. Stromovka ve 21:00 před Šlechtovou restaurací
2. 6. Milíčovský les ve 21:00 u srubu u Milíčovského rybníka

* Tento termín z organizačních důvodů rušíme, děkujeme za pochopení.

Všechny exkurze začínají ve 21 hodin, zakončíme je zhruba ve 22–22:15 hodin. Celkem se na jednu exkurzi vejde asi 20–25 účastníků. Cena je 50 Kč za účastníka.

Na exkurzi doporučujeme vzít si s sebou baterku a vhodné oblečení a obuv do terénu.

Pozor, exkurze se budou konat jen za vhodného počasí (ne za hustého deště, silného větru ani při velkém ochlazení – to bychom toho od netopýrů totiž mnoho nezaslechli).

Vzhledem k omezenému počtu účastníků prosíme zájemce, aby předem svoji účast nahlásili na telefonním čísle 775 018 624 nebo na e-mailu fiserova@lesy-praha.cz.

netopyri