Ekologická výchova

POZVÁNKA: Na podzim se znovu vypravíme za neslyšnými netopýry

Ani po setmění les nepřestává pulzovat životem svých obyvatel, jejichž hlasy se rozléhají v náhlém nočním tichu. Jsou ale i tací, kteří se kolem nás míhají bez povšimnutí, neboť jejich hlas, jenž by je mohl prozradit, se před námi skrývá v nepřístupné říši vysokých frekvencí. Stejně jako letos na jaře i na podzim se společně vydáme na výpravu za pražskými netopýry a na cestu nám na křižovatkách netopýřích signálů „posvítí“ ultrazvukový detektor.

S pomocí detektoru zjistíme, jak bohatý zvukový repertoár netopýři mají a jak se od sebe svými hlasy navzájem liší jednotlivé druhy netopýrů, z nichž 17 se v Praze prokazatelně vyskytuje. Zkusíme se naučit je rozlišovat a představíme jejich specifické rysy.

netopyri-podzim2016

Na výpravě do lesa či do parku nás doprovodí i některý z ochočených, trvale handicapovaných netopýrů, o které pečuje ZO ČSOP Nyctalus. Odborné vedení netopýřích exkurzí zajistí lektoři z České společnosti pro ochranu netopýrů.

Kdy se k nám můžete přidat:

Termín Lokalita Místo a čas srazu
21. 9. Milíčovský les v 18:00 u srubu u Milíčovského rybníka
22. 9. Stromovka v 18:00 před Šlechtovou restaurací
29. 9. Milíčovský les v 18:00 u srubu u Milíčovského rybníka
4. 10. Stromovka v 18:00 před Šlechtovou restaurací

Všechny exkurze začínají v 18 hodin a trvají zhruba hodinu. Celkem se na jednu exkurzi vejde asi 20–25 účastníků. Cena je 50 Kč za účastníka.

Na exkurzi doporučujeme vzít si s sebou baterku a vhodné oblečení a obuv do terénu.

Pozor, exkurze se budou konat jen za vhodného počasí (ne za hustého deště, silného větru ani při velkém ochlazení – to bychom toho od netopýrů totiž mnoho nezaslechli).

Vzhledem k omezenému počtu účastníků prosíme zájemce, aby předem svoji účast nahlásili na telefonním čísle 775 018 624 nebo na e-mailu fiserova@lesy-praha.cz.

netopyri