Ekologická výchova: Archiv aktualit
Ekologická výchova

Na týden lesanem: Ekocentrum Prales nabízí jarní příměstský tábor

Máte rádi přírodu a k lásce ke všemu živému vedete i své ratolesti? V tom případě pro vás máme akci šitou přímo na míru. Během jarních prázdnin 2020 pořádáme v ekocentru Prales jarní příměstský tábor pro všechny malé zálesáky, kteří se nebojí dobrodružství. Na týden se stanou lesany a naučí se, jak se neztratit v přírodě i bez moderních technologií. Na každý den jsme pro děti připravili zábavné aktivity, mezi nimiž nebudou chybět pohybové hry, stopování zvěře, poznávání stromů i rostlin nebo zasvěcení do léčivých účinků bylin a hub. Tábor je také jedinečnou příležitostí k navázání nových přátelství se stejně starými vrstevníky.

Celý článek »

Limitovaná edice medu ke 30. výročí sametové revoluce je v prodeji

V neděli 17. listopadu uplyne 30 let od sametové revoluce, která odstartovala naši cestu k demokracii a svobodě. A my jsme pro vás přichystali speciální dárek, kterým si toto důležité jubileum můžete osladit. Právě nyní vydáváme limitovanou edici medu z pražských lesů. Sametový med zakoupíte v sídle naší organizace (po telefonické domluvě s Petrou Fišerovou, tel.: 775 018 624), v Zahradnictví Ďáblice, v ekocentru Prales a v občerstvení chuchelského zookoutku vždy během jejich otevírací doby. K dostání jsou sklenice ve dvou velikostech: půlkilová a kilová, s tím nejsladším, co pražská příroda nabízí. Díky jedinečné etiketě vyrobené v omezeném počtu jen pro tuto příležitost med kromě milovníků zdravého mlsání potěší i sběratele.

Celý článek »

POZVÁNKA: Svatý Hubert letos v zookoutku opět rozezní lovecké fanfáry

Tak jako v předchozích letech i letos na počest svátku svatého Huberta, patrona všech lovců a myslivců, v našem zookoutku v Malé Chuchli rozezníme lovecké fanfáry. V sobotu 2. listopadu si tak do Chuchelského háje budete moci přijít poslechnout komentovaný koncert mysliveckých trubačů. Melodické zvuky lesnic a borlic doprovázené šuměním padajícího listí vás provedou světem myslivosti, jejíž tradice se řadí mezi nehmotné statky kulturního dědictví České republiky.

Celý článek »

Zima plná zábavy: Navštivte workshopy a přednášky v Pralese

Trápí vás blížící se zima, z vidiny dlouhých temných večerů se vám zatmívá před očima a přemýšlíte, jestli se doma s dětmi náhodou nezblázníte? Máme pro vás řešení. V naší nové budově Dřevák v ekocentru Prales pro vás připravujeme pásmo podvečerních workshopů a přednášek, s nimiž vám zima uteče jako nic. Od listopadu až do konce března se můžete každý týden pustit do zábavného tvoření a naučit se pracovat s kůží, voskem, dřevem a dalšími přírodními materiály. A pokud si netroufáte na manuální práci a toužíte spíše po teoretických znalostech, máme něco i pro vás. Můžete se s námi během přednášek vydat na cestu kolem světa a navštívit Mongolsko či jihozápad USA anebo se nechat zasvětit do práce zvířecích záchranářů či života divokých zvířat v Praze. Připravili jsme pro vás celkem 20 workshopů a 11 přednášek, z nichž si určitě vyberou i ti nejnáročnější z vás.

Celý článek »

POZVÁNKA: Výlov Počernického rybníka je za dveřmi, přijďte se podívat

Podzimní výlovy jsou již v plném proudu a středisko Ekologická výchova Lesů hl. m. Prahy připravilo pro objednané školy a školky doprovodný program k výlovu největšího pražského rybníka, rybníka Počernického. Pod vedením našich zkušených lektorů se děti dozvědí zajímavosti o rybolovu, rybářích a živočiších, kteří žijí pod vodní hladinou i v těsné blízkosti rybníků. Rybí šupiny se v rybářských sítích zalesknou už ve čtvrtek 17. října. Akce pro školní skupiny, kterou pořádáme ve spolupráci s Českým rybářským svazem, začíná v 8:00 a končí v jednu hodinu po poledni.
Celý článek »

O rybách a rybářství: Doprovodné programy pro školy obohatí výlovy

Podzimní výlovy jsou již v plném proudu a středisko Ekologická výchova Lesů hl. m. Prahy připravilo pro objednané školy a školky doprovodný program hned k pěti těmto rybářským svátkům. Se žáky a žáčky se setkáme na výlovu Dolnomlýnského rybníka (1. 10. od 9:00), retenční nádrže Asuán (8. 10. od 9:00), Počernického rybníka (17. 10. od 8:00), retenční nádrže Říčanka (24. 10. od 9:00) a rybníka Labuť (12. 11. od 9:00). Pod vedením našich zkušených lektorů se děti dozví zajímavosti o rybolovu, rybářích a živočiších, kteří žijí pod vodní hladinou i v těsné blízkosti rybníků. Pro účast na doprovodném programu se objednávejte na tel. čísle 777 358 375 (Štěpán Makrlík).

Celý článek »

Soutěž: Sbírejte textil a noviny. Pomůžete tím zvířatům v záchranné stanici

Již podeváté vyhlašujeme soutěž o nejlepšího sběrače, ve které se pravidelně utkávají žáci škol a školek po celé Praze. Stejně jako v loňském roce, se i letos zaměříme na sběr novin, reklamních letáků a nepotřebného bavlněného textilu. Tyto materiály udělají velikou radost obyvatelům naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy v pražských Jinonicích, kteří je využijí během jejich pobytu jako měkoučkou výstelku do svých pelíšků.

Celý článek »

POZVÁNKA: Dny stromů v Praze oslavíme ve velkém. Přidejte se k nám

Bez stromů si náš svět dovedeme jen stěží představit. Produkují kyslík, zadržují vodu v krajině, dávají nám stín a tisícům druhů živočichů domov. Pro naše životy jsou jsou nepostradatelné. Proto jsme se společně s hlavním městem Prahou rozhodli vzdát stromům hold a připomenout Pražanům i návštěvníkům Prahy jejich význam. K příležitosti mezinárodního Dne stromů, který se v Česku slaví 20. října, pořádáme takřka dvoutýdenní akci s názvem Dny stromů v Praze. Na každý den jsme si pro vás připravili zajímavou exkurzi či vycházku za stromy nebo za zvířaty. Vydejte se s námi od 7. do 18. října do pražské přírody!

Celý článek »

POZVÁNKA: V září se s námi vydejte za pražskými netopýry

UPOZORNĚNÍ (16. 9. 2019): Máme plno! Oba termíny vycházek za netopýry jsou již obsazené. Děkujeme za váš zájem a těšíme se na viděnou ve Stromovce.

Od stromů se natahují stíny, ale dřív, než se stačí odtrhnout, je slunce mizející za obzorem slije do houstnoucí večerní tmy. To je chvíle, do níž se budí obyvatelé lesa, kteří po celou noc brázdí lesní ticho a za sebou jen tu a tam nechají plout ozvěnu svého hlasu. Jsou ale i tací, kteří se kolem nás míhají bez povšimnutí, neboť jejich hlas, jenž by je mohl prozradit, se před námi skrývá v nepřístupné říši vysokých frekvencí. Záhadní létající savci, před nimiž se temný noční svět vyjevuje právě díky jejich neslyšnému hlasu, který se odráží od okolí. Na podzim se společně opět vydáme na výpravu za pražskými netopýry a na cestu nám na křižovatkách netopýřích signálů “posvítí” ultrazvukový detektor.

Celý článek »

POZVÁNKA: Namalujte duši. Začíná výtvarná soutěž Duše stromů

Mají stromy duši? Jak taková duše vypadá? Jak si ji představujete? Nebo jste ji snad už viděli? Podělte se o to s námi. K příležitosti mezinárodního Dne stromů, který se v Česku slaví 20. října, vyhlašuje hlavní město Praha ve spolupráci s naší organizací výtvarnou soutěž Duše stromů. Jestli budete malovat, kreslit, vystřihovat, lepit nebo třeba sochat, to je jenom na vás, technika nerozhoduje. Soutěž je rozdělena do 4 kategorií: předškoláci, školáci, dospělí a kolektivy.

Celý článek »

Tekuté zlato z pražské přírody: Med z našich včelnic je v prodeji

Naše včelky ani letos nezahálely a celé jaro pilně létaly pražskou přírodou, aby do svých úlů nanosily co nejvíce nektaru k výrobě medu. Díky jejich práci jsme mohli v červenci vytočit na 650 kilogramů toho nejsladšího, co pražská příroda nabízí. Okusit, jak skvěle chutná, můžete nyní i vy. Med z pražských včelnic je právě v prodeji.

Celý článek »

Žněmi to v Pralese neskončilo. Bohatou úrodu oslavíme dožínkami

Historicky třetí žně v ekocentru Prales máme úspěšně za sebou. V sobotu 3. srpna se naši ženci nenechali odradit vyhlídkou na těžkou práci a společně pokosili obilné políčko. Práce jim šla krásně od rukou a na nějaký ten mozol nikdo z nás nehleděl. Obilí jsme pak společně svázali do snopů a panáků. Ale co bude s obilím dál? To se dozvíte, pokud navštívíte naše Dožínky, které jsme naplánovali na poslední srpnovou sobotu. Naučíte se zpracovat obilí, společně si umeleme vlastní mouku a hlad zaženeme čerstvě upečenými obilnými plackami. Nebude chybět slavnostní průvod v krojích a další tradice, které se k dožínkám vážou, a příjemnou atmosféru pomůže navodit krásná cimbálová muzika. Setkáme se v dolním areálu Pralesa ve 13:00, končit budeme o čtyři hodiny později.

Celý článek »

POZVÁNKA: Skliďte s námi zlaté obilí během žní v Pralese

Na polích hučí kombajny a sklízejí zlaté obilí, které během roku vyrostlo a dozrálo. Zlaté barvy nabylo i obilné políčko v horním areálu našeho ekocentra Prales. My ovšem neusedneme za volanty velkých žacích strojů, ale pustíme se do práce hezky po staru, tak jak to dělávali naši předkové před nástupem moderní techniky. V sobotu 3. srpna padnou plné klasy pod kosami ženců. Kosy k zapůjčení budou na místě, ale pokud dáváte přednost vlastní kose, můžete si ji přivézt. Začínáme v 9:00 a končit budeme ve 14:00. Naučíte se s námi také naklepávat kosy, vázat snopy a stavět obilné panáky a dozvíte se mnoho zajímavostí o tradicích žní.

Celý článek »

50 tisíc návštěvníků za půl roku: Pražany zajímá environmentální vzdělávání

Pražané se aktivně zajímají o environmentální vzdělávání, ekologii i přírodu. Jen za první pololetí letošního roku navštívilo vzdělávací akce střediska Ekologická výchova Lesů hl. m. Prahy více než 45 700 zájemců. Malí i velcí návštěvníci zavítali celkem na 712 akcí, které jsme uspořádali po celé Praze, v lesích, parcích i ve školních třídách.

Celý článek »

POZVÁNKA: Vydejte se s námi do Stromovky za pražskými netopýry

UPOZORNĚNÍ (3. 6. 2019): Máme plno! Oba termíny vycházek za netopýry jsou již obsazené. Děkujeme za váš zájem a těšíme se na viděnou ve Stromovce.

Od stromů se natahují stíny, ale dřív, než se stačí odtrhnout, je slunce mizející za obzorem slije do houstnoucí večerní tmy. To je chvíle, do níž se budí obyvatelé lesa, kteří po celou noc brázdí lesní ticho a za sebou jen tu a tam nechají plout ozvěnu svého hlasu. Jsou ale i tací, kteří se kolem nás míhají bez povšimnutí, neboť jejich hlas, jenž by je mohl prozradit, se před námi skrývá v nepřístupné říši vysokých frekvencí. Záhadní létající savci, před nimiž se temný noční svět vyjevuje právě díky jejich neslyšnému hlasu, který se odráží od okolí. Letos na jaře se společně opět vydáme na výpravu za pražskými netopýry a na cestu nám na křižovatkách netopýřích signálů „posvítí“ ultrazvukový detektor. Na pozorování okřídlených hmyzožravců se můžete těšit 6. a 11. června ve Stromovce.

Celý článek »

Oslavili jsme Týden lesů v Divoké Šárce s dětmi, lesní technikou i koněm

Snad všichni milujeme a vyhledáváme ten klid, který se v nás rozhostí, jakmile vejdeme do lesa, pod nohama ucítíme měkkou půdu a korunami stromů na nás dopadnou první nazelenalé paprsky. Ale nejde jenom o to, abychom se měli kde procházet a relaxovat – bez lesa bychom totiž nemohli vůbec existovat. Je domovem tisíců živočichů a rostlin. A proto je důležité o něj s láskou pečovat a připomínat si jeho význam. Jednou z takových příležitostí je každoroční Týden lesů, který slavily lesnické organizace po celé České republice od 13. do 17. května. I my jsme k oslavám lesů jako již tradičně připojili. Celkem 325 dětí ze Základní školy a mateřské školy Praha-Nebušice se 14. a 15. května v Divoké Šárce dozvědělo, jak vypadá práce v lese a jaké vědomosti a pomůcky lesník pro svou práci potřebuje.

Celý článek »

Soutěž Zlatý středník: Získali jsme ocenění Top Rated za výroční zprávu

Organizace Lesy hl. m. Prahy se zúčastnila letošního 17. ročníku soutěže Zlatý středník, jejímž tradičním garantem a pořadatelem je organizace PR Klub. Do soutěže hodnotící firemní a externí média jsme přihlásili naši výroční zprávu za rok 2017. Svoje síly jsme změřili s dalšími organizacemi, společnostmi i nadacemi. Mezi silnou konkurencí jsme si nevedli vůbec špatně. Umístili jsme se na čtvrtém místě a získali ocenění Top Rated za vysokou přidanou hodnotu díla.

Celý článek »

POZVÁNKA: Světový den včel otevře úly v Krčském lese pro veřejnost

Co se děje uvnitř úlů, když do nich dorazí včely obtěžkané pylem a nektarem? Jak vypadá práce včelaře a bez kterých pomůcek se neobejde? Na tyto a všechny další otázky týkající se včel a jejich království vám odpovíme v pátek 17. května mezi 14. a 15. hodinou na včelnici v Krčském lese. Naše organizace se letos zapojila do Dne otevřených úlů, který se pořádá k příležitosti Světového dne včel, jenž si včelaři na celém světě připomínají 20. května.

Celý článek »

Děti vyprovodily kamarády ježky zpátky do přírody

Desítka ježků, kteří zimovali u žáků pražských základních a mateřských škol a klientů z Domova pro seniory SeneCura, se během března a dubna úspěšně navrátila do přírody. O malé bodlináče se staralo celkem 435 náhradních pečovatelů, kteří po několik zimních měsíců dbali o to, aby měl jejich svěřenec dostatek potravy i čistý pelíšek. Společným vypuštěním ježků do přírody jsme završili již čtvrtý ročník našeho projektu Kamarád ježek. Všichni ježčí ošetřovatelé získali certifikát a drobné upomínkové předměty.
Celý článek »

Zapojte se do City Nature Challenge 2019 a vaše fotografie obletí celý svět

Milujete přírodu a fotoaparát či mobilní telefon nedáte z ruky? Tak to je pro vás projekt City Nature Challenge 2019 jako stvořený. Díky němu máte jedinečnou příležitost ukázat celému světu pražskou přírodu a rozmanitost druhů, které s námi bok po boku žijí v hlavním městě České republiky. Celkem 162 měst z různých koutů planety bude bojovat o největší počet fotografií a vy můžete být při tom. Od 26. do 29. dubna zaznamenávejte svá pozorování přírody přes mobilní aplikaci iNaturlist nebo po registraci přes webové stránky projektu a podělte se o své zážitky a diskutujte s odborníky i laickými nadšenci.

Celý článek »

POZVÁNKA: Den Země oslavíme desetkrát. Přidejte se k nám

Mezinárodní Den Země každoročně připadá na 22. duben, my ale začínáme slavit už zítra! Od 4. dubna až do poslední dubnové neděle najdete naše stanoviště s environmentálně zaměřeným programem na nejrůznějších místech po celé Praze. Letošní oslavy Dne Země věnujeme tomu, kdo by si o to sám nikdy neřekl, ale přitom si naši pozornost a vděk stoprocentně zaslouží. Totiž stromům. Společně budeme sledovat jejich vývoj od malých semínek po staleté velikány. Prozkoumáme strom od kořenů, kterými čerpá vodu a živiny přes kmen, který slouží jako stromové potrubí, až po korunu, která své listí nastavuje slunci a produkuje kyslík a zároveň poskytuje domov celému společenství různých druhů živočichů. Naučíme se, jak spolu stromy komunikují, v čem jsou jejich jednotlivé druhy unikátní i co všechno pro lidstvo a život na Zemi dělají.

Přijďte a klidně několikrát, budeme jen rádi a naše planeta určitě taky. 🙂
Celý článek »

POZVÁNKA: Oslavte Mezinárodní den ptactva v Hostivařském lesoparku

Mezinárodní den vrabců jsme i díky vám oslavili ve velkém stylu. Ale co ostatní opeřenci, kteří s námi sdílí planetu? Nebojte se, ani na ně jsme nezapomněli. Jejich důležitost a jedinečnost si společně připomeneme během Mezinárodního dne ptactva, který oslavíme 1. dubna v Hostivařském lesoparku. Dozvíte se tam mimo jiné, co má krkavec společného s papouškem, proč se hrabavým říká hrabaví, jestli datla nebolí z tesání hlava nebo zda jsou sovy doopravdy moudré. Dopolední program bude určen pro objednané školní kolektivy a v odpoledních hodinách se již budeme věnovat vám všem, kteří se za námi vypravíte. Těšit se můžete také na ukázku práce ornitologa, který bude odchytávat a kroužkovat ptáky. Celým programem nás bude provázet i jedna z trvale handicapovaných sov z naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Začínáme v 9:00 v Hostivařském lesoparku na louce za ZŠ Nad Přehradou a končit budeme v 17:00.

Celý článek »

Vyhlášení výsledků: Do Světového dne vrabců se zapojilo přes 500 účastníků

K příležitosti Světového dne vrabců, který se slaví 20. března, jsme pro vás vyhlásili výtvarnou soutěž. Vaším úkolem bylo namalovat či jinak ztvárnit vrabce domácího a polního. Ze všech koutů Prahy k nám doletělo více než 500 opeřenců od malých i velkých tvůrců. Jejich práce byly rozmanité a co soutěžící, to originální dílo. Během 14 dnů jsme kromě kreslených obrázků obdrželi také vrabce z modelíny, keramiky, korálků, textilu, kůže či novin. A ještě více než samotné obrázky nás potěšilo vaše nadšení a zapojení do soutěže. V několika školách proběhly dokonce i výukové hodiny tematicky zaměřené na vrabce, děti skládaly vrabčí básničky nebo se pořádaly besedy a další soutěže. S vašimi obrázky a figurkami máme v plánu vyzdobit Dřevák v ekocentru Prales, takže ani jeden vrabec nepřijde nazmar.

Celý článek »

Indiánské léto v Pralese: Příměstský tábor pro děti nabízí dva termíny

Sotva skončila zima a vy už si děláte vrásky s tím, co podniknout s dětmi o letních prázdninách? Nemůžete si dovolit zůstat dva měsíce doma, protože vaše práce zkrátka nepočká? Tak to máte nejvyšší čas poohlédnout se po letních příměstských táborech. Děti si vyzkouší netradiční aktivity, poznají nové kamarády z okolí a užijí si spoustu zábavy, přitom ale spí každou noc doma ve své posteli a vy si o ně nemusíte dělat žádné starosti. Takový zážitek vašim dětem můžeme nabídnout v ekocentru Prales v pražských Kbelích, kde letos zažijí opravdové indiánské léto. Připravili jsme pro vás dva termíny příměstského tábora nabitého zážitky a zábavou pod vedením zkušených lektorů ekologické výchovy.

Celý článek »

S ornitologem za opeřenci k Vltavě: Děti se učí o ptactvu v terénu

Teplé oblečení, dalekohled, ornitologické kroužky a něco dobrého na zobání. To je výbava, se kterou jsme se společně s dětmi z pražských základních škol od prosince do února vydávali za zimním pozorováním ptactva na Vltavě. Malé účastníky na procházkách vždy provázel zkušený ornitolog z řad našich lektorů. A o objekty k pozorování rozhodně nebyla nouze. Vltava je totiž jedním z největších zimovišť ptactva v Praze, které zde i v tuhých mrazech nachází dostatek potravy a životního prostoru. Našich 13 zimních ekovýchovných programů zaměřených na pozorování ptactva se zúčastnilo celkem 241 dětí.

Celý článek »

Vyhlašujeme výtvarnou soutěž ke Světovému dni vrabců

Podle nosa poznáš kosa, ale co vrabce? Vzpomenete si vůbec, kdy naposledy jste nějakého vrabce spatřili? Určitě už to nějaký ten pátek bude. Počty vrabců domácích i polních totiž v České republice a mnoha dalších zemích Evropy neustále klesají. Proto byl 20. březen vyhlášen jako Světový den vrabců. Oslavte ho s námi i vy! Vytvořte nebo namalujte vlastního vrabce a pošlete nám ho. Autory 3 nejoriginálnějších výtvorů odměníme!

Celý článek »

Soutěžíme o Dřevěnou stavbu roku 2019. Podpořte nás svým hlasem

Dřevo je dostupná, obnovitelná a ekologická surovina a jeho využívání chrání životní prostředí. A my to víme. S dřevěnými stavbami a konstrukcemi se proto mohou návštěvníci pražské přírody setkat kdekoliv: Od laviček kolem cest, přes dřevěné herní prvky dětských hřišť až po altány v lesích a parcích. Dvě stavby loňského roku, které jsou v Praze k vidění, jsme přihlásili do soutěže Dřevostavba roku 2019. Do kategorie Moderní dřevostavby – realizace jsme vyslali bojovat o dobré umístění Dřevák z ekocentra Prales v pražských Kbelích a druhý zástupce, netradičně řešený altán z parku U Čeňku, nás bude reprezentovat v kategorii Dřevěné konstrukce – realizace. Do hlasování o vítězi, které proběhne od 25. února do 13. března, se kromě odborné poroty může zapojit i široká veřejnost.

Celý článek »

POZVÁNKA: Za divočinou do zookoutku: Oslavte Světový den divoké přírody

Víte, co se slaví 3. března? Pokud si nejste jistí a tápete, prozradíme vám, že je to Světový den divoké přírody. A my ho rozhodně oslavíme a vy můžete s námi. Navštivte první březnovou sobotu zookoutek v Malé Chuchli a seznamte se zástupci české fauny. Naši zkušení odborníci vám představí nejen ohrožené druhy ptáků a savců, ale dozvíte se také, proč jsou tyto druhy na pokraji vyhynutí. Seznámíte se i s důmyslností lidí, kteří tato zvířata pašují a prodávají pro výrobu léčiv nebo pro módní průmysl.

Celý článek »

Pražské děti se starají o ptactvo. Vyrábějí krmítka i budky k hnízdění

Kde ptáčci na jaře vyvádějí svá mláďata a čím se živí v zimě, když je venku sníh a mráz? To a mnohem více se dozvědí děti mateřských a základních škol během našich zimních ekovýchovných programů. S povídáním zaměřeným na opeřené obyvatele města a jejich život vyrážíme pravidelně každou zimu do školních tříd, nebo se společně vydáváme ven a učíme se o ptactvu přímo v jejich přirozeném prostředí. Součástí našich programů je také výroba ptačích budek a krmítek. Od začátku zimy žáci pražských škol vyrobili 54 budek pro ptáčky, 537 malých a 14 velkých krmítek. Pražští opeřenci tak budou mít díky dětem více míst k hnízdění a přilepší si i na svém jídelníčku.

Celý článek »

POZVÁNKA: Užijte si jarní prázdniny na příměstském táboře v Pralese

Trávit jarní prázdniny u babičky nebo na horách? Zkuste to tentokrát jinak a svěřte své ratolesti na týden plný zážitků do našeho ekocentra Prales v pražských Kbelích. Pro děti jsme připravili týden plný zábavy s našimi ekovýchovnými programy pod vedením zkušených lektorů. Těšit se mohou například na program o ovečkách, o pěstování a zpracování obilí či o dřevě. Společně navštívíme také zookoutek v Malé Chuchli a jeho obyvatele. Nebudou chybět ani kreativní dílničky, v nichž si malí táborníci vyzkouší své manuální dovednosti a vyrobí si něco malého na památku.

Celý článek »

POZVÁNKA: Vydejte se s námi za sovím houkáním

Již devátým rokem se v předjaří vydáme do nitra večerního lesa, abychom se setkali s pravými královnami noci. Spolu s našimi lektory se můžete zaposlouchat do tajemného houkání neslyšných nočních lovců – sov. Čím jsou tito tajemní opeřenci tak zvláštní, jak vypadá jejich život či jaké mýty a pověsti o nich kolují? To můžete zjistit na našich večerních výpravách již v druhé polovině února.

Celý článek »

Soutěž O nejlepšího sběrače má své vítěze, zvířata mají své noviny

Pravidelně každý podzim vyhlašujeme pro pražské základní a mateřské školy soutěž O nejlepšího sběrače. Letošní 8. ročník jsme pojali ve stejném duchu jako ten loňský. Zatímco dříve se sbíraly lesní plody pro zvířecí obyvatele lesních zookoutků, v posledních dvou letech mateřské a základní školy pomáhaly pacientům naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Proto se žáci opět pustili do sběru novinového papíru a nepotřebného textilu: Papír totiž můžeme využít jako podestýlku do klecí, v nichž se zraněná zvířata zotavují, a textilie zase pro jejich pelíšek. Společnými silami se dětem z 59 tříd 7 mateřských i základních škol podařilo nasbírat celkem 1 314 kg papíru a 333 kg textilu.

Celý článek »

Půl milionu návštěvníků a 21 tisíc pacientů. 10 let střediska Ekologická výchova

Lesy hl. m. Prahy v letošním roce slaví 10. narozeniny svého střediska Ekologická výchova. Za tu dobu středisko připravilo pro pražské školy a veřejnost přes 8 300 akcí a programů s environmentální tematikou, kterých se dohromady zúčastnilo téměř půl milionu lidí, tedy více než jedna třetina všech současných obyvatel hlavního města. Od roku 2012 funguje pod střediskem Ekologická výchova také Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Od 5. března 2012, kdy stanice přijala prvního živočicha, do 31. října letošního roku prošlo ošetřovatelům pod rukama 21 511 zraněných či jinak handicapových volně žijících živočichů. A když v roce 2017 hlavní město Praha a Lesy hl. m. Prahy společně otevřely ekocentrum Prales ve Kbelích v severovýchodní části Prahy, bylo jasné, že jeho provozování se rovněž ujme středisko Ekologická výchova. Kromě ekologické výchovy a péče o živočichy má středisko na starosti ještě včelnice organizace rozmístěné v pražských lesích a parcích a komunikaci s veřejností.

Celý článek »

V soutěži o nejlepší výroční zprávu jsme se mezi velkými firmami neztratili

Organizace Lesy hl. m. Prahy se zúčastnila letošního 25. ročníku soutěže nejlepších výročních zpráv a firemních časopisů Czech top 100. Svoje síly jsme změřili s velkými firmami na českém trhu z oblasti energetiky, bankovnictví, pojišťovnictví, dopravy či stavebnictví i s charitativními organizacemi a nadacemi. Mezi silnou konkurencí jsme si nevedli vůbec špatně a umístili jsme se v první dvacítce nejlepších výročních zpráv.

Celý článek »

Kamarádi ježci mají svá zimoviště. S péčí nám letos pomohou i senioři

Kdo nám to tu funí? Kdo vyházel seno z bedničky? Komu nejvíc chutnají červíci? Na všechny tyto otázky vám teď s radostí odpoví bezmála 470 žáků 9 pražských mateřských a základních škol a také 30 klientů Domova pro seniory SeneCura. Pracovníci naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy během listopadu rozvezou celkem 10 malých ježků do jejich náhradních domovů. Ve společnosti dětí a seniorů ježci přečkají mrazivé zimní měsíce, a až jaro zaklepe na dveře, společně ježky vypustíme do volné přírody. Čtvrtý ročník našeho projektu Kamarád ježek tak budeme mít úspěšně zahájen.

Celý článek »

POZVÁNKA: Svatý Hubert letos v zookoutku opět rozezní lovecké fanfáry

Tak jako v loňském roce i letos na počest svátku svatého Huberta, patrona všech lovců a myslivců, v našem zookoutku v Malé Chuchli rozezníme lovecké fanfáry. V sobotu 3. listopadu si tak do Chuchelského háje budete moci přijít poslechnout komentovaný koncert mysliveckých trubačů. Melodické zvuky lesnic a borlic doprovázené šuměním padajícího listí vás provedou světem myslivosti, jejíž tradice se řadí mezi nehmotné statky kulturního dědictví České republiky.

Celý článek »

Kongres lesní pedagogiky ve Finsku: Zkušenosti sdílelo 18 evropských států

Ve dnech 2.-5. října 2018 se ve finském středisku Pikku-Syöte v provincii Oulunkaari uskutečnil 13. Evropský kongres lesní pedagogiky. Finové tak od České republiky převzali pomyslnou organizátorskou štafetu. Kongres přivítal téměř 100 lesních pedagogů z 18 evropských států včetně zástupců České republiky, kterou reprezentovalo 12 účastníků z různých lesnických organizací zabývajících se lesní pedagogikou. Program společného setkání obsahoval odborné přednášky i praktické ukázky aktivit lesní pedagogiky, které lze absolvovat přímo v terénu.

Celý článek »

POZVÁNKA: Výlov Počernického rybníka je za dveřmi, přijďte se podívat

Podzimní výlovy jsou již v plném proudu a středisko Ekologická výchova Lesů hl. m. Prahy připravilo pro objednané školy a školky doprovodný program k výlovu největšího pražského rybníka, rybníka Počernického. Pod vedením našich zkušených lektorů se děti dozvědí zajímavosti o rybolovu, rybářích a živočiších, kteří žijí pod vodní hladinou i v těsné blízkosti rybníků. Rybí šupiny se v rybářských sítích zalesknou už ve čtvrtek 18. října. Akce pro školní skupiny, kterou pořádáme ve spolupráci s Českým rybářským svazem, začíná v 8:00 a končí v jednu hodinu po poledni.
Celý článek »

Limitovaná edice medu ke 100. výročí založení Československa je v prodeji

Za několik málo dnů uplyne 100 let od založení Československé republiky a my jsme pro vás přichystali speciální dárek, kterým si toto zásadní jubileum moderních dějin Čechů a Slováků můžete ještě osladit. Právě nyní vydáváme limitovanou edici medu z pražských lesů, která bude k dostání do konce tohoto roku. Med republiky zakoupíte v sídle naší organizace (po telefonické domluvě s Petrou Fišerovou, tel.: 775 018 624), v Zahradnictví Ďáblice, v ekocentru Prales a v občerstvení chuchelského zookoutku vždy během jejich otevírací doby. K dostání jsou sklenice ve třech velikostech, čtvrtkilová, půlkilová i kilová, všechny plné toho nejsladšího, co pražská příroda nabízí. Díky jedinečné etiketě vyrobené v omezeném počtu jen pro tuto příležitost med kromě milovníků zdravého mlsání potěší i sběratele.

Celý článek »

Soutěž O nejlepšího sběrače je po roce opět tady

Již poosmé vyhlašujeme soutěž o nejlepšího sběrače, ve které se pravidelně utkávají žáci škol a školek po celé Praze. Letos navazujeme na loňský ročník, ve kterém jsme se namísto sběru lesních plodů zaměřili na sběr novin, reklamních letáků a nepotřebného bavlněného textilu. Tyto materiály udělají velikou radost obyvatelům naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy v pražských Jinonicích, kteří je využijí během jejich pobytu jako měkoučkou výstelku do svých pelíšků.

Celý článek »

POZVÁNKA: V září se s námi vydejte za pražskými netopýry

Od stromů se natahují stíny, ale dřív, než se stačí odtrhnout, je slunce mizející za obzorem slije do houstnoucí večerní tmy. To je chvíle, do níž se budí obyvatelé lesa, kteří po celou noc brázdí lesní ticho a za sebou jen tu a tam nechají plout ozvěnu svého hlasu. Jsou ale i tací, kteří se kolem nás míhají bez povšimnutí, neboť jejich hlas, jenž by je mohl prozradit, se před námi skrývá v nepřístupné říši vysokých frekvencí. Záhadní létající savci, před nimiž se temný noční svět vyjevuje právě díky jejich neslyšnému hlasu, který se odráží od okolí. Na podzim se společně opět vydáme na výpravu za pražskými netopýry a na cestu nám na křižovatkách netopýřích signálů “posvítí” ultrazvukový detektor.

Celý článek »

Tekuté zlato s certifikátem: Pražský med obstál v testech

Není med jako med. Některý vás svojí chutí potěší, jiný zklame. Víte, jak při výběru medu zaručeně nesáhnout vedle? Hledejte ten, který splnil náročné podmínky a obstál v laboratorních testech Výzkumného ústavu včelařského v Dole. Pro takový med ovšem nemusíte vážit dlouhou cestu za včelařem mimo hlavní město. Tekuté zlato přímo z pražské přírody s certifikátem Český med zakoupíte v sídle naší organizace (po telefonické domluvě s Petrou Fišerovou, tel.: 775 018 624), v Zahradnictví Ďáblice a v ekocentru Prales během jejich otevírací doby.

Celý článek »

Naučili jsme se vyrábět proutěné koše. V Pralese proběhl kurz pletení

Víte, do jakého košíku se nejlépe sbírají houby? Přece do takového, který si sami upletete. A my už jsme vybaveni. V ekocentru Prales jsme společně s účastníky kurzu pletení košíků z proutí vytvořili krásné pevné koše, se kterými by se do lesa nestyděl vyrazit ani profesionální houbař. Workshop pletení košíků jsme uspořádali koncem července ve spolupráci s městskou částí Praha 19 pod vedením zkušeného instruktora Petra Olafa, který se uchází o titul Mistra tradiční rukodělné výroby Středočeského kraje.

Celý článek »

POZVÁNKA: Po žních jsou tu dožínky. Přijďte na ně do Pralesa!

Historicky druhé žně v ekocentru Prales máme úspěšně za sebou. V sobotu 4. srpna se naši ženci nenechali odradit pálícím sluncem ani vyhlídkou na těžkou práci a společně pokosili obilné políčko. Práce jim šla krásně od rukou a na nějaký ten mozol nikdo z nás nehleděl. Obilí jsme pak společně svázali do snopů a panáků. Ale co bude s obilím dál? To se dozvíte, pokud navštívíte naše Dožínky, které jsme naplánovali na první zářijový den. Naučíte se zpracovat obilí, společně si umeleme vlastní mouku a hlad zaženeme čerstvě upečenými obilnými plackami. Nebude chybět slavnostní průvod v krojích a další tradice, které se k dožínkám vážou, a příjemnou atmosféru pomůže navodit krásná cimbálová muzika. Setkáme se v horním areálu Pralesa ve 13:00, končit budeme o čtyři hodiny později.

Celý článek »

POZVÁNKA: Skliďte s námi zlaté obilí během žní v Pralese

Na polích hučí kombajny a sklízejí zlaté obilí, které během roku vyrostlo a dozrálo. Zlaté barvy nabylo i obilné políčko v horním areálu našeho ekocentra Prales. My ovšem neusedneme za volanty velkých žacích strojů, ale pustíme se do práce hezky po staru, tak jak to dělávali naši předkové před nástupem moderní techniky. Už příští sobotu 4. srpna padnou plné klasy pod kosami ženců. Kosy k zapůjčení budou na místě, ale pokud dáváte přednost vlastní kose, můžete si ji přivézt. Začínáme v 9:00 a končit budeme ve 14:00. Naučíte se s námi také naklepávat kosy, vázat snopy a stavět obilné panáky a dozvíte se mnoho zajímavostí o tradicích žní.

Celý článek »

Medárna rok v provozu: Díky ní ochutnáte pražskou přírodu

Medárna Lesů hl. m. Prahy v červnu oslavila první rok svého provozu. Nové prostory, které jsme vybudovali z prostředků hlavního města, se staly plnohodnotnou součástí našeho včelařského pojektu Návrat včel do pražských lesů. Díky novým prostorám a vybavení na zpracování vosku a výrobu mezistěn jsme během jednoho roku zpracovali přes 660 kg vosku pro více než 40 včelařů. Pozadu jsme nezůstávali ani při vytáčení medu, kterého jsme od loňského června z našich včelnic zpracovali na 1 500 kg. To nejsladší, co vám může pražská příroda nabídnout, si můžete od tohoto týdne zakoupit v sídle naší organizace (po telefonické domluvě s Petrou Fišerovou, tel.: 775 018 624), v Zahradnictví Ďáblice a v ekocentru Prales během jejich otevírací doby.

Celý článek »

Na týden znovu Československem: Lesní tábor spojil obě republiky

Jaké by to bylo, kdyby se Česko a Slovensko opět spojily v jeden stát, rozuměli bychom si? Je práce lesníka na Slovensku stejná jako práce jeho českého kolegy? To a mnohem více si od 1. do 8. července ověřovala skupina 40 dětí ze všech koutů Česka a Slovenska. V krásných prostorách loveckého zámku Antonstál u našich východních sousedů je hned první červencový den uvítal lesní tábor uspořádaný ke stému výročí vzniku Československa. Ve stínu Bílých Karpat se celý týden zábavnou formou seznamovaly s lesním ekosystémem, rostlinami, zvířaty, přírodními materiály a prací lesníka.

Celý článek »

Ekocentrum Prales v létě uvítá příměstský tábor

O tom, co podniknout druhý srpnový týden, má už nyní jasno skupina 20 dětí ze spolku Cestička z pražských Kbel. Vydají se na příměstský tábor do našeho ekocentra Prales, kde na ně čeká pět dní plných zábavy, her a nových zážitků. Pro příměstský tábor spolku Cestička jsme na každý den připravili originální dopolední program, který děti seznámí s různými povoláními, jež úzce souvisejí s přírodou, a samy si jejich činnosti i vyzkouší.

Celý článek »

Sladká sezóna je tady. Zahájili jsme medování

Jen co na jaře vyrašily první květy, naše včely se pustily do práce. Pilně sbíraly nektar, aby z něj vyrobily to nejsladší a nejvoňavější, co můžete z pražské přírody získat: zlatý med. A protože jejich úly jsou medu doslova plné, mohli jsme zahájit sezonu medování a vytočit první letošní med z našich včelnic. Pro vaši spotřebu ho k prodeji připravíme do 15. července.

Celý článek »

POZVÁNKA: Přijďte si rýpnout. V Pralese pořádáme Dny řemesel

O tom, že řemeslo má zlaté dno a pracovité ruce se ve světě neztratí, se přesvědčí žáci základních škol v našem ekocentru Prales. Ve spolupráci se Střední uměleckou a řemeslnou školou jsme v Pralese připravili Dny řemesel. Během dvou dnů se žáci druhého stupně základních škol seznámí s tradičními řemesly jakými jsou truhlář, čalouník, umělecký řezbář a umělecký kovář. Budou si moci některé z činností i sami vyzkoušet a ochutnat tak kouzlo manuálních a užitečných prací. Na každém stanovišti se dozvědí, co daná profese obnáší, co ke své práci potřebují a k čemu jejich výrobky poslouží. Doufáme, že všem žákům zpříjemníme čekání na poslední chvilky školního roku a odnesou si z Pralesa zajímavé zážitky. Na Dnech řemesel jsou vítáni i všichni, kteří si pro svou procházku ekocentrem Prales vyberou pondělí 25. a úterý 26. června mezi 9:00 a 14:00.

Celý článek »

POZVÁNKA: Vydejte se se 100povačkou po stopách republiky

Třetí červnová sobota bude patřit všem malým i velkým stopařům, kteří v odpoledních hodinách zavítají do zookoutku v Malé Chuchli. Ke 100. výročí od založení Československé republiky jsme si připravili speciální stopovačku. Možná si někteří z vás nostalgicky zavzpomínají na letní tábory, kde se tato hra hrála. My jsme ji však pro významné jubileum naší republiky trochu upravili. Díky zábavné hře pro jednotlivce i rodiny se můžete vydat po stopách našeho státu a jeho historie. Čeká na vás spousta zajímavých otázek a mnohdy i překvapivých odpovědí.

Celý článek »

POZVÁNKA: Ekocentrum Prales slaví první narozeniny

První pomyslnou svíčku na narozeninovém dortu sfoukne již tento týden naše ekocentrum Prales v pražských Kbelích. A jako dárek za úspěšný rok provozu jsme pro něj přichystali oslavu jak se patří. V pátek 1. června spolu se žáky základních škol vysadíme lípu k příležitosti oslav 100. výročí od založení Československé republiky a poté se pustíme do oslav Dne dětí. Tam na každého malého účastníka čeká mnoho zábavných i naučných stanovišť a hravých aktivit. Oslavami Dne dětí budeme pokračovat i následující den. V sobotu 2. června přivítá naše ekocentrum návštěvníky z řad široké veřejnosti. Program pro veřejnost začíná v sobotu ve 13:00 a končit bude v 18:00.

Celý článek »

Tisková konference o lesní pedagogice zahájila pražský Týden lesů

Přes 300 tisíc dětí, 3 150 ekovýchovných akcí, 12 lesnicko-dřevařských organizací, 1 100 lesních pedagogů. To je lesní pedagogika České republiky za rok 2017 v číslech. Za každým z těchto čísel se skrývá mnoho úsilí, práce a nadšení všech, kteří se podílejí na rozvoji lesní pedagogiky u nás. A o tom, že nejlepší učebnou je les a nejzajímavější pomůcky nám poskytuje sama příroda, se přesvědčili všichni účastníci tiskové konference, která se uskutečnila 15. května k příležitosti Týdne lesů v Kunratickém lese. Tiskovou konferenci uspořádala Nadace dřevo pro život ve spolupráci s naší organizací.

Celý článek »

POZVÁNKA: Projděte se s námi Stromovkou a poznejte pražské netopýry

Od stromů se natahují stíny, ale dřív, než se stačí odtrhnout, je slunce mizející za obzorem slije do houstnoucí večerní tmy. To je chvíle, do níž se budí obyvatelé lesa, kteří po celou noc brázdí lesní ticho a za sebou jen tu a tam nechají plout ozvěnu svého hlasu. Jsou ale i tací, kteří se kolem nás míhají bez povšimnutí, neboť jejich hlas, jenž by je mohl prozradit, se před námi skrývá v nepřístupné říši vysokých frekvencí. Záhadní létající savci, před nimiž se temný noční svět vyjevuje právě díky jejich neslyšnému hlasu, který se odráží od okolí. Letos na jaře se společně opět vydáme na výpravu za pražskými netopýry a na cestu nám na křižovatkách netopýřích signálů „posvítí“ ultrazvukový detektor. Na pozorování okřídlených hmyzožravců se můžete těšit 29. května a 5. června ve Stromovce.

Celý článek »

Týden lesů 2018: Poznejte naše pracoviště. Poznejte les

UPOZORNĚNÍ (16. 5. a 17. 5. 2018): Vzhledem k nepřízni počasí jsme dnes museli zrušit náš program k Týdnu lesů. Omlouváme se všem zájemcům a děkujeme za pochopení.

Bez nazelenalého světla pod korunami stromů si jen málokdo z nás dokáže představit svůj život. Les je zdrojem kyslíku, zadržuje vodu v krajině, je účinným lapačem prachu i hluku. Je domovem tisíců živočichů a rostlin. A proto je důležité o něj s láskou pečovat a připomínat si jeho význam. Jednou z takových příležitostí je Týden lesů, který slaví lesnické organizace po celé České republice a jehož téma v letošním roce zní: Les je naše pracoviště. Jak vypadá práce v lese, jaké vědomosti a pomůcky lesník pro svou práci potřebuje a mnoho dalšího se o lesnictví dozví žáci základních škol i všichni ti, kteří 16. a 17. května v dopoledních hodinách navštíví Ďáblický háj.

Celý článek »

S novým automobilem přivezeme lesní pedagogiku až za vámi

Možná už jste se v ulicích Prahy setkali s naším novým dvoustopým pomocníkem, kterého nám opatřilo hlavní město Praha. Tmavě modrý Volkswagen Transporter využijí především naši lesní pedagogové k převozu objemných a mnohdy těžkých ekovýchovných pomůcek a stanů na akce, které pořádáme po celé Praze. Své využití najde také v ekocentru Prales a v našem včelařském programu. Jeho velký úložný prostor zužitkujeme i pro převoz krmiva pro živočichy do zookoutků a Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy.

Celý článek »

Staňte se fotografy pražské přírody. City Nature Challenge začíná

Milujete přírodu a fotoaparát či mobilní telefon nedáte z ruky? Tak to je pro vás projekt City Nature Challenge 2018 jako stvořený. Díky němu máte jedinečnou příležitost ukázat celému světu pražskou přírodu a rozmanitost druhů, které s námi bok po boku žijí v hlavním městě České republiky. Celkem 68 měst z různých koutů planety bude bojovat o největší počet fotografií a vy můžete být při tom. Od 27. do 30. dubna zaznamenávejte svá pozorování přírody přes mobilní aplikaci iNaturlist nebo po registraci přes webové stránky projektu, podělte se o své zážitky a diskutujte s odborníky i laickými nadšenci.

Celý článek »

Lesy hl. m. Prahy podepsaly akční plán lesní pedagogiky

Organizace Lesy hl. m. Prahy se letos svým podpisem opět připojila k Akčnímu plánu k jednotnému postupu při realizaci lesní pedagogiky u lesnických subjektů v ČR v letech 2018-2020. Spolu s dalšími 16 nejvýznamnějšími organizacemi na poli lesní pedagogiky jsme se na další dva roky zavázali k dodržování společného postupu při aktivitách lesní pedagogiky, ke spolupráci při vzdělávání dětí a mládeže v lesnickém oboru i k podpoře vzdělávání lesních pedagogů. Akční plán zástupci organizací podepsali na mezinárodním lesnickém a mysliveckém veletrhu Silva Regina, který se konal ve druhém dubnovém týdnu na brněnském výstavišti.

Celý článek »

POZVÁNKA: Proč neslavit několikrát. Den Země oslavíme na 14 místech

Mezinárodní Den Země každoročně připadá na 22. duben, my ale začínáme slavit už tento týden! Od čtvrtka 12. dubna až do prvního květnového pátku najdete naše stanoviště s environmentálně zaměřeným programem našich lesních pedagogů na nejrůznějších místech po celé Praze. Ukážeme vám, jaké přírodní bohatství nám naše planeta každý den nabízí, projdete spolu se stromem jeho životem, podle zvířecích stop poznáte, jací živočichové obývají les, kterým se rádi procházíte, a seznámíte se s tajuplným životem samotářských ježků. A jako vždycky pro vás budeme mít nachystané lesohrátky. Přijďte a klidně několikrát, budeme jen rádi a naše planeta určitě taky. 🙂

Celý článek »

Začínáme s oslavami stého výročí republiky. S dětmi vysadíme 1300 stromů

Zasadili jsme… se o republiku! Takovou větu můžete v průběhu příštího týdne zaslechnout z úst žáků čtyř pražských základních škol. Že vám takové státnické zvolání nejde s dětmi dohromady? Nenechte se mýlit. Školáci s námi totiž příští týden speciálním způsobem oslaví sté výročí založení Československé republiky. Na oslavu zásadního historického okamžiku naší země i pro její budoucnost každá ze 13 tříd vysadí symbolických 100 stromů v různých částech Prahy. Celkem 1 300 svátečních dřevin poputuje do Běchovic, Kunratického lesa, do obory Hvězda a do lesa Pod Krejcárkem.

Celý článek »

POZVÁNKA: Přijďte se seznámit s loveckými psy do Chuchelského háje

Pes je nejlepší přítel člověka. Může být domácím mazlíčkem, ale i pomocníkem v lese. Jak vypadá psí život takového čtyřnohého kamaráda? To vám předvedou zkušení psovodi se svými parťáky. Představí se vám některá typická lovecká plemena psů a těšit se můžete na ukázky psího výcviku i péče o psí společníky. To vše a mnohem více mohou zažít ti z vás, kteří v sobotu 14. dubna 2018 odpoledne zavítají na rekreační louku v Chuchelském háji.

Celý článek »

Občerstvení v zookoutku Malá Chuchle má od dubna otevřeno každý den

Od 3. 4. 2018 má občerstvení v zookoutku Malá Chuchle opět otevřeno, a to po celý týden včetně soboty a neděle. Návštěvníci oblíbeného pražského zookoutku si zde mohou kromě běžné nabídky nápojů a pokrmů zakoupit také med z pražských lesů.

Otevírací doba

Pondělí – pátek 12:00 – 19:00
Sobota+neděle 10:00 – 19:00

POZVÁNKA: V dubnu se bude uklízet svět, začít můžete s námi ve Kbelích

Ukliďme svět, ukliďme Česko… a ukliďme Kbely. Na sobotu 7. dubna letos připadá hlavní úklidový den tradiční celorepublikové dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko. A tak jsme právě na tento den naplánovali úklid ve Kbelích na severovýchodě Prahy, kde sídlí i naše ekocentrum Prales.

Celý článek »

POZVÁNKA: Věnujte jedličkám budoucnost a vysaďte je s námi do lesa

S jarem se blíží i vyvrcholení našeho projektu Vánoční jedlička s budoucností: V sobotu 7. dubna 2018 jej zakončí náš slavnostní Den pro jedličku, během nějž v Kunratickém lese společně vysadíme všechny bývalé vánoční jedličky, které od nás před posledními Vánocemi v květináčích putovaly do vašich svátečně vyzdobených domů a bytů. Odměňte se svému stromku, že vám doma vytvořil pravou vánoční atmosféru, a věnujte mu to nejlepší, co můžete – budoucnost. Doneste jej k nám do lesa. Rádi navíc uvidíme i ty, kteří si loni stromek z našeho vánočního prodeje pořídit nestihli. Na místě budou i “volné” jedličky, které budete moci vysadit.

Celý článek »

POZVÁNKA: Oslavte Velikonoce u nás v Pralese mezi ovcemi a zajíčky

Velikonoční pondělí letos vychází na 2. dubna, my v ekocentru Prales ale začínáme svátky přicházejícího jara slavit už o týden dříve. V úterý 27. března startují Velikonoce v Pralese. Během dopoledního bloku k nám dorazí školáci z objednaných tříd, akce ale bude pokračovat až do 15 hodin, a tak budeme moc rádi, když se u nás taky zastavíte.

Celý článek »

SOUTĚŽ: Vytvořte přírodní umělecké dílo a vyhrajte návštěvu u muflonů

Les, louka nebo park – to je vaše plátno, listí, větvičky, šišky, květiny, stébla trav nebo třeba kamínky – to jsou vaše barvy. Startuje březen a s ním jarní fotovýzva pro všechny pražské i mimopražské školy, kterou pořádá vzdělávací centrum Tereza a jejímž partnerem je naše organizace. Vyrazte se svojí třídou ven, vytvořte umělecké dílo z materiálů, které vám půjčí sama příroda, vyfoťte jej a soutěžte o speciální zážitkový program v našem zookoutku v Malé Chuchli, který jsme do soutěže věnovali jako hlavní výhru.

Celý článek »

V ekocentru Prales už se probouzí jaro, narodila se dvě jehňátka

Ačkoli venkovní teploty si prozatím tvrdošíjně stojí za svým, do našeho ekocentra Prales už partyzánsky pronikli první poslové jara. Naše malé ovčí stádo, které v ekocentru žije, oslavuje: Ve čtvrtek 15. února se ovci Pepině narodila dvě krásná jehňátka. Otcem je beránek Toník.

Celý článek »

V Pralese, tam to roste aneb Pojďte si k nám zahradničit

I v Praze můžete pěstovat vlastní zeleninu či bylinky, nevěříte? Navštivte naše ekocentrum Prales, kde již od 1. března můžete obléknout pracovní rukavice, chopit se motyček a vyzkoušet svoje pěstitelské schopnosti na  záhonech v komunitní zahradě.

Celý článek »

POZVÁNKA: Vydejte se s námi za sovím houkáním

UPOZORNĚNÍ: Vzhledem k nízkým teplotám rušíme termíny vycházek v Kunratickém lese (27. února) a v Modřanské rokli (1. března). Informace o náhradních termínech naleznete níže na stránce. Děkujeme za pochopení.

Stejně jako každý rok se i letos v předjaří vydáme do nitra večerního lesa, abychom se setkali s pravými královnami noci. Spolu s našimi lektory se můžete zaposlouchat do tajemného houkání neslyšných nočních lovců – sov. Čím jsou tito tajemní opeřenci tak zvláštní, jak vypadá jejich život či jaké mýty a pověsti o nich kolují? To můžete zjistit na našich večerních výpravách již v druhé polovině února.

Celý článek »

Žáci ZŠ Drtinova pomohli naplnit misky zvířecím pacientům

Konzervy, kočičí i psí granule, piškoty nebo krmná směs pro hlodavce. I tak může vypadat vánoční nadílka pro pacienty záchranné stanice. Opožděný vánoční dárek si pro zraněné živočichy připravili žáci ZŠ Drtinova, kteří na konci minulého roku uspořádali jarmark na podporu Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Za utržených 4 474 Kč z prodeje domácího cukroví, keramických ozdob či svícínků nakoupili žáci krmivo pro zvířecí pacienty a 19. ledna jej předali pracovníkům naší organizace.

Celý článek »

Odhalte kouzlo lesa i ve školních lavicích. Zimní programy pro nejmenší

Okolní příroda už nějaký čas pochrupuje zimním spánkem, ale naše středisko Ekologické výchovy neodpočívá ani jediný den a pilně pro vás připravuje zábavné a naučné programy o pražské přírodě. Spolu s námi tak mohou žáci mateřských a základních škol objevovat tajemství lesa a poznávat vše živé kolem nás i během zimy.

Celý článek »

V ekocentru Prales už stojí betlém, Lesy hl. m. Prahy vám přejí krásné svátky

V našem ekocentru Prales již několik dní stojí přírodní betlém, v němž se nad slaměným děťátkem sklánějí Marie s Josefem. Do Vánoc zbývá jediný den, a tak bychom rádi vám všem popřáli co nejkrásnější sváteční dny. Moc vám přejeme, ať jste pokud možno šťastní a veselí, kouzlo Vánoc pak za vámi přijde samo. Děkujeme za vaši přízeň a budeme se těšit, buď u našich článků, nebo přímo v pražské přírodě, na shledání v novém roce.

Celý článek »

Soutěž O nejlepšího sběrače má své vítěze, zvířata mají své noviny

Pravidelně každý podzim vyhlašujeme pro pražské základní a mateřské školy soutěž O nejlepšího sběrače. Letošní 7. ročník jsme ale pojali poněkud netradičně. Zatímco v předchozích letech se sbíraly lesní plody pro zvířecí obyvatele lesních zookoutků, tento rok jsme pomoc mateřských a základních škol nasměrovali na pacienty naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Proto se letos žáci pustili do sběru novinového papíru a nepotřebného textilu: Papír totiž můžeme využít jako podestýlku do klecí, v nichž se zraněná zvířata zotavují, a textilie zase pro jejich pelíšek. Společnými silami se dětem ze 79 tříd 16 mateřských i základních škol podařilo nasbírat celkem 1 203 kg papíru a 477 kg textilu.

Celý článek »

Kamarádi ježci mají zimoviště v 8 pražských školách. Postará se o ně 400 dětí

Kdo nám to tu ve třídě funí? Kdo vyházel seno z bedničky? Komu nejvíc chutnají červíci? Na všechny tyto otázky vám teď s radostí odpoví bezmála 400 žáků 8 pražských mateřských a základních škol, do nichž pracovníci naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy během listopadu rozvezli celkem 8 malých ježků. Ve společnosti dětí ježci přečkají mrazivé zimní měsíce, a až jaro zaklepe na dveře, společně ježky vypustíme do volné přírody. Třetí ročník našeho projektu Kamarád ježek tak máme úspěšně zahájen.

Celý článek »

Nové stromky v pražských lesích porostou spolu s dětmi, které je vysadily

Přes 3 600 mladých sazenic lesních dřevin pomohly letos na podzim v pražských lesích vysadit děti ze tří různých základních škol. V týdnu od 10. do 16. listopadu vyrazili žáci z Radotína do Modřanské rokle, Divokou Šárku si vzaly na starost děti z Dejvic a nový les V Panenkách poblíž Běchovic vysazovala běchovická základní škola. Mladé duby, buky, lípy, modříny, borovice, douglasky a jasany teď už spokojeně zapouštějí kořeny do země.

Celý článek »

Trio trubačů s návštěvníky zookoutku oslavilo svátek svatého Huberta

Na 350 návštěvníků si o první listopadové sobotě přišlo zpříjemnit odpoledne do našeho chuchelského zookoutku, aby tu potěšili svoje uši na tradičním Svatohubertském troubení. Celým koncertem lesnic posluchače provedlo trio hudebníků z uskupení Trubači Zeleného kříže z okresního mysliveckého spolku v Berouně a jeden z našich pracovníků, který se chopil role moderátora a komentátora svatohubertského odpoledne a lesnické skladby doplnil poučným výkladem.

Celý článek »

POZVÁNKA: Svatý Hubert letos v zookoutku opět rozezní lovecké fanfáry

Tak jako v loňském roce i letos na počet svátku svatého Huberta, patrona všech lovců a myslivců, v našem zookoutku v Malé Chuchli rozezníme lovecké fanfáry. V sobotu 4. listopadu si tak do Chuchelského háje budete moci přijít poslechnout komentovaný koncert mysliveckých trubačů. Melodické zvuky lesnic a borlic doprovázené šuměním padajícího listí vás provedou světem myslivosti, jejíž tradice se řadí mezi nehmotné statky kulturního dědictví České republiky.

Celý článek »

V Pralese jsme oslavili Den stromů a vyhlásili nejlepší dřevěnou sochu

Kde jinde bychom měli oslavit svátek stromů, který se v Česku slaví 20. října, něž v našem ekocentru Prales, jež je tematicky zaměřeno právě na les a jeho životní cyklus, na vztah člověka a lesa a na práci s tak úžasným materiálem, jakým je dřevo. Ve čtvrtek a v pátek 19. a 20. října jsme v Pralese ve Kbelích slavili Den stromů s dětmi a dalšími návštěvníky, od pondělí 16. října tu navíc dřevu vzdávali hold dřevosochaři.

Celý článek »

Žáci z Mníšku pod Brdy sbírali jablka pro pražské zookoutky

Obyvatele pražských zookoutků i pacienty ze Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy čekalo v pátek 13. října velké překvapení. Žáci 8.B ze Základní školy v Mníšku pod Brdy jim poslali celý přívěs jablek. V rámci celorepublikového dobrovolnického projektu s názvem “72 hodin” se dali do sběru jablek v bývalém sadu poblíž školy a společnými silami jich sesbírali na 650 kg. Jablka jsme rozvezli do zookoutků v Malé Chuchli, v Kunraticích a v Hostivaři a část jablek také putovala na přilepšenou zraněným živočichům v Záchranné stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy.

Celý článek »

Lesní pedagogové z celé Evropy si vyzkoušeli náš program Noční les

Ve dnech 3. – 6. října 2017 se ve Sněžném-Milovech uskutečnil 12. Evropský kongres lesní pedagogiky. Kromě lesníků z České republiky na kongres zavítali i zástupci 12 dalších evropských států, celkem se jej zúčastnilo na 140 lesních pedagogů. Program společného setkání zahrnoval nejen odborné přednášky, ale i praktické ukázky přímo v terénu. Letošní setkání bylo zpestřeno také ukázkami večerních terénních programů několika českých organizací. Lesníci Lesů hl. m. Prahy si pro účastníky připravili večerní program Noční les, který již několik let úspěšně realizujeme v pražských lesích.

Celý článek »

Skupinu seniorů jsme provedli naším areálem i medárnou

V prvním říjnovém týdnu navštívili areál Lesů hl. m. Prahy senioři ze Střediska sociálních služeb Prahy 1. Připravili jsme pro ně krátkou exkurzi po celém areálu spojenou s výkladem o historii této lokality, která je písemně doložena k roku 1352. Zavítali jsme také do nového zázemí našeho včelařského provozu – medárny, kde vůni medu nyní vystřídala vůně zpracovávaného vosku, a opatrně jsme nakoukli ke včelkám na terase hlavní budovy.

Celý článek »

Kamarád ježek se již hlásí

Projekt Kamarád ježek umožňuje dětem z pražských škol vyzkoušet si práci zvířecího ošetřovatele. Po celou zimu tak mohou společně pečovat o malého ježečka, který by mrazivé měsíce ve volné přírodě nepřežil. Do 20. října přijímáme přihlášky do 3. ročníku projektu.

Celý článek »

Vyhlašujeme 7. ročník soutěže o nejlepšího sběrače

Již posedmé vyhlašujeme soutěž o nejlepšího sběrače, ve které se pravidelně utkávají žáci škol a školek po celé Praze. Letos, na rozdíl od předchozích ročníků, nebudeme sbírat lesní plody, ale síly zaměříme na sběr novin, reklamních letáků a nepotřebného bavlněného textilu. Tyto materiály udělají velikou radost obyvatelům naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy v pražských Jinonicích, kteří je využijí během zimy jako měkoučkou výstelku do svých pelíšků.

Celý článek »

Přijďte oslavit Den stromů do Pralesa

Den stromů je svátek, který si v našem nově otevřeném ekocentru Prales nemůžeme nechat ujít. Ekocentrum Prales (Pražské lesní středisko) se zaměřuje právě na tématiku lesa, udržitelného hospodaření v něm a na možnosti zpracování úžasného materiálu, kterým je dřevo. Ve čtvrtek 19. října a v pátek 20. října na Den stromů se proto můžete do Pralesa vypravit s celou rodinou a společně s námi vzdát stromům hold.

Celý článek »

Vyrazte s námi na exkurzi a poznejte zblízka naši krásnou práci

Přivonět ke květům rostlin v zahradnictví s takřka stoletou historií, prozkoumat koloběh živin v první pražské kompostárně nebo pozorovat, jak se sklenice v medárně plní medovým proudem? To všechno si s námi můžete vyzkoušet. Od tohoto školního roku jsme rozšířili nabídku exkurzí, které jako středisko Ekologická výchova pro školní kolektivy i všechny ostatní zájemce organizujeme. Do repertoáru jsme přidali exkurze do tří našich zajímavých provozoven. Spolu s námi se tak můžete vydat do ďáblického zahradnictví, do Kompostárny hl. m. Prahy či do naší nové medárny.

Celý článek »

POZVÁNKA: V září nás čeká další návštěva u pražských netopýrů

Od stromů se natahují stíny, ale dřív, než se stačí odtrhnout, je slunce mizející za obzorem slije do houstnoucí večerní tmy. To je chvíle, do níž se budí obyvatelé lesa, kteří po celou noc brázdí lesní ticho a za sebou jen tu a tam nechají plout ozvěnu svého hlasu. Jsou ale i tací, kteří se kolem nás míhají bez povšimnutí, neboť jejich hlas, jenž by je mohl prozradit, se před námi skrývá v nepřístupné říši vysokých frekvencí. Záhadní létající savci, před nimiž se temný noční svět vyjevuje právě díky jejich neslyšnému hlasu, který se odráží od okolí. Na podzim se společně opět vydáme na výpravu za pražskými netopýry a na cestu nám na křižovatkách netopýřích signálů “posvítí” ultrazvukový detektor.

Celý článek »

Poslední snop obilí opustil pole, v Pralese jsme oslavili dožínky

Poslední panák svázaný z dozrálého obilí se konečně dočkal – spokojeně se nechává odvézt ze sklizeného pole, nad nímž se již prohánějí tmavé mraky, a chasa v krojích v dožínkovém průvodu s žebřiňákem nazdobeným kvítím, obilím a pentlemi a s muzikou vesele míří za “pantátou” a “panímámou”, aby jim předala dožínkový věnec. V našem ekocentru Prales, které jsme otevřeli na jaře letošního roku v pražských Kbelích, jsme tak po prvních žních úspěšně oslavili také první dožínky.

Celý článek »

POZVÁNKA: Přijďte k nám po žních také na dožínky

První žně v našem novém ekocentru Prales ve Kbelích se vydařily, obilí je sklizeno a my se těšíme na další krok. Protože, jak víme, žněmi práce nekončí, ale začínají, dovolujeme si vás pozvat také na dožínky, které se v ekocentru Prales uskuteční v sobotu 2. září od 13 do 17 hodin.

Celý článek »

Ekocentrum Prales budete moci navštívit i v sobotu

Rádi bychom vás informovali, že naše ekocentrum Prales od soboty 15. července 2017 (včetně) rozšiřuje svoji otevírací dobu. Nově jej budete moci navštívit i o sobotách, a to od 9 do 17 hodin.

Těšíme se na vás.

Celý článek »

Padesátka průzkumníků s námi na jaře vyrazila za pražskými netopýry

Minulý týden jsme zakončili letošní jarní sérii večerních exkurzí do potemnělých pražských lesů a parků, při nichž nám jako mapa i baterka slouží ultrazvukový detektor poodhalující jinak nepřístupnou říši netopýrů a jejich zvuků skrytých ve vysokých frekvencích. V druhé polovině května jsme se vypravili za netopýry do údolí Divoké Šárky, minulé úterý jsme navštívili netopýry ve Stromovce. Dohromady s námi letos na jaře za netopýřími letci vyrazilo takřka padesát zájemců.

Celý článek »

Lesy hl. m. Prahy otvírají novou medárnu pro svůj včelařský program

Ve čtvrtek 22. června ve 12:30 příspěvková organizace Lesy hl. m. Prahy ve svém areálu v Práčské ulici (Práčská 1885, Praha 10) slavnostně otevře novou medárnu. Vznikala za podpory hlavního města Prahy od září 2016 přestavbou nevyužité bývalé dílny organizace a bude sloužit jako provozní zázemí pro dlouhodobý projekt Návrat včel do pražských lesů, který Lesy hl. m. Prahy realizují již od roku 2011.

Celý článek »

POZVÁNKA: Letnou pohltí Kašpárkohraní, budeme u toho

V neděli 11. června se v Letenských sadech od 12 do 19 hodin uskuteční devátý ročník rodinného festivalu Kašpárkohraní. Na rodiče s dětmi čeká odpoledne plné hudby, divadla, sportování, her a zábavy. Na festivalu, který pořádá agentura Riff Raff ve spolupráci s městskou částí Praha 7 a hlavním městem Prahou, se představí i naše organizace.

Celý článek »

V pražských Kbelích jsme otevřeli nové ekocentrum Prales

Včera dopoledne se veřejnosti a především pražským školám slavnostně otevřelo naše nové ekocentrum, které jsme pojmenovali Prales neboli Pražské lesní středisko. “Lesní” nejen proto, že jej zřídily Lesy hl. m. Prahy, ale hlavně proto, že ekovýchovné programy a akce, které v jeho areálu budou probíhat, spojuje tematika lesa. Ukázky našich programů si včera mohly na vlastní kůži vyzkoušet děti ze Základní školy Kbely a ze Spolku Cestička, které se otevření našeho nového ekocentra spojeného s oslavou Dne dětí zúčastnily. Během dopoledne otestovala naše stanoviště celá stovka dětí.

Celý článek »

POZVÁNKA: Ve Kbelích se otvírá PRALES, hostit bude Den dětí

V severovýchodní části Prahy slavnostně otevíráme nové ekocentrum Prales – Pražské lesní středisko, které jsme u lesoparku na kraji městské části Praha 19 – Kbely v areálu našeho bývalého zahradnictví začali budovat v roce 2016. Rádi bychom, aby tu vzniklo příjemné a chytré místo pro procházky a setkávání Pražanů, a protože sloužit by mělo hlavně dětem a školám, ostrý provoz zahájíme 31. května 2017 oslavou právě jejich dne.

Celý článek »

POZVÁNKA: Když do lesa, tak s lesníkem

Pojďte s námi do lesa! Týden lesů, který se každoročně koná v druhém květnovém týdnu a je plný akcí pro veřejnost, s námi můžete oslavit v sobotu 13. května v zookoutku Malá Chuchle na akci Do lesa s lesníkem.

Celý článek »

POZVÁNKA: Večerní procházka nás zavede za netopýry

Od stromů se natahují stíny, ale dřív, než se stačí odtrhnout, je slunce mizející za obzorem slije do houstnoucí večerní tmy. To je chvíle, do níž se budí obyvatelé lesa, kteří po celou noc brázdí lesní ticho a za sebou jen tu a tam nechají plout ozvěnu svého hlasu. Jsou ale i tací, kteří se kolem nás míhají bez povšimnutí, neboť jejich hlas, jenž by je mohl prozradit, se před námi skrývá v nepřístupné říši vysokých frekvencí. Záhadní létající savci, před nimiž se temný noční svět vyjevuje právě díky jejich neslyšnému hlasu, který se odráží od okolí. Letos na jaře se společně opět vydáme na výpravu za pražskými netopýry a na cestu nám na křižovatkách netopýřích signálů “posvítí” ultrazvukový detektor.

Celý článek »

Den Země ve Kbelích navštívilo přes 700 dětí i dospělých

I když chladné počasí venkovním akcím příliš nepřálo, ve středu 19. dubna 2017 se v našem nově vznikajícím ekocentru PRALES ve Kbelích sešlo na 700 otužilců, kteří přišli oslavit mezinárodní Den Země. Ten pro ně uspořádala městská část Praha 19 – Kbely společně s naší organizací. Svou prezentaci připravily také Pražské služby, společnost Ekokom, spolek Cestička, organizace Arnika, Hygienická stanice hl. m. Prahy a další organizace, které se zabývají problematikou ochrany přírody. Děti, ale i dospělí tak měli příležitost dozvědět se formou her, kvízů a soutěží něco víc o třídění odpadu, ochraně rostlin a živočichů či o zdravém způsobu života šetrnému k životnímu prostředí.

Celý článek »

Týden lesů 2017: Podesáté se vydáme Do lesa s lesníkem

Při příležitosti celorepublikových oslav Týdne lesů, které se konají každoročně v květnu již od roku 2008, letos pořádáme jubilejní 10. ročník naší tradiční akce Do lesa s lesníkem. Během Týdne lesů mají lidé šanci navštívit les spolu s lesníky a porozumět jejich práci a zákonitostem hospodaření v lesním ekosystému. V Praze se spolu s žáky pražských škol vypravíme do Kunratického a Klánovického lesa a do Chuchelského háje.

Celý článek »

POZVÁNKA: Oslavte s námi Den Země i 25. rok naší organizace

Napadlo vás někdy, co vlastně organizace Lesy hl. m. Prahy dělá? Jaké je její poslání, proč před 25 lety vznikla a co všechno má v Praze na starosti? Zajímají-li vás odpovědi, přijďte se s námi seznámit na některý ze Dnů Země, které v průběhu druhé poloviny dubna organizují jednotlivé pražské městské části. Při příležitosti letošního 25. výročí založení naší organizace jsme si pro vás připravili prezentaci našich středisek a jejich práce.

Celý článek »

Den vody jsme oslavili s deštěm a se dvěma stovkami dětí

Ve středu 22. března jsme ve spolupráci s městskou částí Praha 4 u rybníka Labuť na kraji Kunratického lesa uspořádali Den vody. Zřejmě proto, aby byl dojem z vodního dne vážně dokonalý, chtěl se akce mermomocí zúčastnit i asertivní déšť, na 250 dětí a dospělých ale ani sychravé počasí neodradilo.

Celý článek »

Jarní výlovy rybníků začínají

Jedním ze symbolů jara na pražských vodních plochách jsou i jarní výlovy rybníků. První z nich proběhl 16. března na rybníku Martiňák v Dolních Počernicích. Rybáři z Českého rybářského svazu zápasili na dně vypuštěného rybníka s kapry, štikami, líny, candáty a dokonce i se samotným obrem mezi rybami – sumcem.

Celý článek »

Předjaří ve znamení sovího houkání

Ještě než roztál poslední sníh a ze země nesměle vykoukly první květy, probíhaly v lese soví námluvy. A my jsme byli u toho. Původních 7 termínů vycházek za sovami jsme kvůli velkému zájmu veřejnosti i školních skupin rozšířili o další 4 a společně jsme se vydali naslouchat sovímu houkání do obory Hvězda, Modřanské rokle, Chuchelského háje, Satalické obory a do okolí Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Ačkoliv kvůli rozmarům počasí bylo nutné některé termíny přesunout, podvečerních vycházek za sovím houkáním se zúčastnilo téměř 200 návštěvníků. Zblízka se seznámili s puštíkem Rozárkou a kalousem ušatým Herbertem, dozvěděli se, jak sovy žijí, proč létají naprosto neslyšně a nebo jak je to se známým pořekadlem „Moudrý jako sova“. Se zatajeným dechem pak naslouchali tajuplnému houkání, které občas doprovodilo i tiché přelétnutí sovy nad jejich hlavami.
Celý článek »

První přírůstek v ekocentru PRALES

Dnes ráno, ve středu 22. února 2017, na nás při krmení ovcí v Pražském lesním středisku ve Kbelích čekalo milé překvapení. Narodilo se jehňátko! Říkali jsme si, že máme ovce pěkně vykrmené, ale tohle jsme nečekali :-). Na snímku je novorozený Tonda nebo Tonička (to se teprve uvidí) a jeho máma Žofka, která si svůj poklad pořádně hlídá a nechce nás k jehňátku zatím pustit blíž. Všichni zvířecí obyvatelé i zaměstnanci PRALESa přejí oběma vše nejlepší a malému jehňátku krásný start do života!

Celý článek »

POZVÁNKA: V polovině února se vydáme za sovami

Již poněkolikáté se ještě před začátkem jara vypravíme do nitra večerního lesa pátrat po neslyšných nočních lovcích, kteří bez hlesu plují temnotou a jejichž přítomnost jen tu a tam prozradí tajemné houkání, když se přiblíží doba námluv a obhajoby teritoria. Spolu s námi se můžete za fascinujícími sovami poprvé vydat už v polovině února.

Celý článek »

6. ročník soutěže ve sběru lesních plodů má své vítěze

Také letos na podzim jsme uspořádali soutěž ve sběru lesních plodů a suchého pečiva pro zvěř z pražských lesních zookoutků a pro zvířecí pacienty ze Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Šestého ročníku již tradičního klání o nejlepšího sběrače se zúčastnilo 108 školních tříd ze 24 škol, školek a školních družin, jimž se společnými silami podařilo nasbírat přes 4 tuny žaludů a 3 tuny šišek. Šišky putovaly do výplně oplocení nového zookoutku Divoká zahrada Hostivař.

Celý článek »

POZVÁNKA: Čtvrtá adventní neděle v zookoutku zahájí Zvířátkové Vánoce

Těsně před svátky nasajte vánoční atmosféru v našem zookoutku v Malé Chuchli, který ani v zimě neusíná, natožpak aby spal před nadílkou! Na poslední adventní neděli jsme pro vás připravili speciální odpolední prohlídku zookoutku, během níž se návštěvníkům výjimečně otevřou brány do výběhů, aby mohli zvěři předat malý vánoční dárek. Pro všechny hodné “Ježíšky” máme malou nápovědu: Daňky, muflony a jeleny potěšíte jablky a suchým pečivem, obrovskou radost budou mít i z obyčejné řepy.

Celý článek »

Pražští rybáři vylovili 3 desítky rybníků, podívat se přišlo přes 500 žáků

Když se listí na stromech kolem rybníků začne pomalu barvit do teplejších odstínů, rybářům začíná hektické období doprovázené neodbytnou záplavou bahna, kterou jim ovšem snadno vynahradí jediný pohled na plné kádě. Tradici podzimních výlovů rybníků dodržují i pražští rybáři z Českého rybářského svazu, kteří letos v průběhu října a listopadu vylovili 27 pražských rybníků a retenčních nádrží. Zatímco rybáři zápasili se sítěmi, podběráky a všudypřítomným přítulným blátem, naši lesníci se na březích Počernického, Libockého a Hamerského rybníka věnovali přihlížejícím žákům, kteří celý výlov se zájmem sledovali.

Celý článek »

Medová vůně pražské přírody vám osladí i prozáří zimní dny

Darujte k Vánocům sklenici toho nejsladšího zlata z pražské přírody. K letošním oslavám 700. výročí narození Karla IV., velkého podporovatele včelařského řemesla, jsme na včelnicích, které v pražských lesích spravujeme, vytočili limitovanou edici medu Karla IV.

Celý článek »

POZVÁNKA: Na počest svatého Huberta trubači rozezvučí Chuchelský háj

Začátkem listopadu slaví svůj svátek svatý Hubert, patron všech lovců a myslivců, a právě na jeho počest se v našem zookoutku v Malé Chuchli v sobotu 5. listopadu ve 14 hodin rozezní lovecké fanfáry, které zahájí komentovaný koncert mysliveckých trubačů. Melodické zvuky lesnic a borlic doprovázené šuměním padajícího listí vás provedou světem myslivosti, jejíž tradice se řadí mezi nehmotné statky kulturního dědictví České republiky.

Celý článek »

Vyhlašujeme 6. ročník soutěže o nejlepšího sběrače lesních plodů

Letos již pošesté odstartuje každoroční velké podzimní klání, v němž se pravidelně utkávají nejlepší sběrači lesních plodů ze škol a školek z celé Prahy. Stejně jako loni i letos změří síly nejlepší sběrači – jednotlivci, nejlepší sběračské kolektivy (třídy) a nakonec i nejlepší sběračské školy. V loňském roce žáci dohromady nasbírali skoro 4 tuny zásob. Soutěž, jejímiž největšími fanoušky jsou zvířata v pražských lesních zookoutcích, neboť právě v jejich žaludcích výsledek sběru pokaždé spolehlivě skončí, začíná 3. října a potrvá až do 25. listopadu.

Celý článek »

POZVÁNKA: Park Na Pankráci se rozloučí s létem

Ve čtvrtek 6. října 2016 od 9 do 16 hodin pořádá Městská část Praha 4 v parku Na Pankráci společné Rozloučení s létem. Na žádné smutnění však nebude čas ani prostor. Pro děti, které do parku dorazí, se chystá spousta ekologickovýchovných her a soutěží, s jejichž organizací pomůžou i naši lesníci.

Celý článek »

POZVÁNKA: Na podzim se znovu vypravíme za neslyšnými netopýry

Ani po setmění les nepřestává pulzovat životem svých obyvatel, jejichž hlasy se rozléhají v náhlém nočním tichu. Jsou ale i tací, kteří se kolem nás míhají bez povšimnutí, neboť jejich hlas, jenž by je mohl prozradit, se před námi skrývá v nepřístupné říši vysokých frekvencí. Stejně jako letos na jaře i na podzim se společně vydáme na výpravu za pražskými netopýry a na cestu nám na křižovatkách netopýřích signálů „posvítí“ ultrazvukový detektor.

Celý článek »

V Hostivařském lesoparku se otevírá nová lesní školka

Na severním okraji Hostivařského lesoparku začne od září letošního roku fungovat nová lesní školka – dětský klub DO LESA!, který provozuje zapsaný spolek ASELOD pro děti svých členů. Zázemí pro klub v této atraktivní přírodní lokalitě jsme našli v jednom z našich uvolněných objektů na konci ulice K Lesoparku, který dříve využívali naši lesní pracovníci. Hostivařský lesní klub je již třetí lesní mateřskou školkou v Praze, jejíž vznik naše organizace podpořila.

Celý článek »

POZVÁNKA: Do podvodního světa vás zavede Den vody

V druhé polovině září u rybníka Labuť na kraji Kunratického lesa vám otevře své brány podvodní království. Den vody, který jsme pro žáky pražských škol připravili spolu s městskou částí Praha 4, se uskuteční 20. září 2016 a provede vás zšeřelými hloubkami pod vodní hladinou, pableskující mělčinou i skrytými zákoutími na březích vodních ploch a potoků, kde všude se denně odehrává život v tisícovkách svých podob.

Celý článek »

POZVÁNKA: Vydejte se Za zvířátky do Kunratického lesa

Zpříjemněte dětem začátek školního roku a ve středu 7. září 2016 vyrazte spolu s nimi na návštěvu do lesní říše. Za zvířátky do Kunratického lesa vás zveme spolu s městskou částí Praha 4, která akci pro děti z pražských škol připravila. Po stezce vinoucí se kolem rybníka Labuť vás provedou živí zástupci lesní zvěře. Spolu s nimi vystoupáte až do oblak na křídlech velkolepých lesních dravců, střemhlav se zanoříte pod vodní hladinu, kde rejdí vodní savci, i do nočního lesa křižovaného netopýry, ježky či sovími strážci, proniknete do hierarchie stád velkých sudokopytníků i do poselství, jaká ptačí pěvci vkládají do svých trylků.

Celý článek »

POZVÁNKA: Včelí svět poznáte zblízka při medobraní na včelnici

Zažít opravdové medobraní a ochutnat čerstvě stočený med budete mít příležitost ve středu 22. června od 14 do 16 hodin na naší včelnici v Kunratickém lese. Interaktivní včelnice u rybníka Labuť vybavená prosklenými úly a hmyzími hotely vás provede pozoruhodným systémem života včel, jejichž význam je pro přírodu naprosto zásadní, jakkoli je samotné a stejně tak jejich každodenní práci může člověk snadno přehlédnout.

Celý článek »

POZVÁNKA: Policisté, hasiči i lesníci předvedou svoji práci na Dni dětí Prahy 4

Na čtvrtek 9. června 2016 od 9 do 16 hodin chystá městská část Praha 4 spolu s městskými organizacemi pro děti z pražských škol a školek Den dětí, kterého se zúčastní i naši lesníci. Dětem budou v parku Na Pankráci vyprávět o lese i o jeho obyvatelích, o tom, co všechno péče o les obnáší a co má lesník na starosti. Městská policie předvede své služební pejsky a koně, Pražské služby a hasiči zase svoji techniku.

Celý článek »

POZVÁNKA: Oslavte s dětmi jejich den v Rajské zahradě

Oslavte letošní Den dětí v překrásném prostředí Rajské zahrady pod Riegrovými sady. Dorazte za námi v úterý 31. května od 9 do 16 hodin do žižkovského parku. Na našich stanovištích budete mít příležitost zblízka se seznámit s rostlinnou i živočišnou říší naší přírody, prozkoumat fascinující svět včelího království a život divoké zvěře nebo projevit svoji kreativní duši ve výtvarné lesní dílně. Svoji práci a pacienty vám představí Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy.

Celý článek »

Nejlepší sběrač si na vlastní kůži vyzkoušel roli zvířecího ošetřovatele

Zvířecí obyvatelé zookoutku v Malé Chuchli přivítali v neděli 1. května speciální návštěvu. Dorazil za nimi jejich dočasný pečovatel, žák z 3.A Základní školy gen. Františka Fajtla z Prahy 9, který se stal v naší soutěži v závěru loňského roku nejlepším sběračem lesních plodů a suchého pečiva z celé své školy. Jako odměnu získal certifikát na úplně nový program v zookoutku Ošetřovatelem na den, během něhož si mohl sám vyzkoušet, co všechno péče o živočichy, pro které na podzim sbíral zásoby, obnáší.

Celý článek »

Labuti, kterou “ulovil” rybář, pomohla až záchranná stanice

Ve čtvrtek 5. května 2016 v 10 hodin, u Mánesova mostu v Cihelné ulici, vypustí ošetřovatelé Záchranné stanice pro volně žijící živočichy hl. m. Prahy slavnostně zpět na Vltavu vyléčenou labuť, kterou odchytili s rybářským háčkem nebezpečně zabodnutým v jícnu. Labuť je po úspěšné operaci a několikatýdenní rekonvalescenci připravená vrátit se zpět na Vltavu ke svému labutímu partnerovi. Spolu s ošetřovateli labuť vyprovodí i zástupci společnosti Pražská energetika, a. s., která od letošního roku sponzoruje provoz jednoho z nových zásahových vozidel záchranné stanice, díky němuž se labuti dostalo rychlé pomoci.

Celý článek »

Kamarád ježek: Bodlinku a Ježurku děti vyprovodily zpátky do přírody

V úterý 12. dubna se do volné přírody vrátili dva dorostlí ježci ze Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy, kteří letošní zimu přečkali netradičně, v péči školáků ze Základní školy a mateřské školy Na Beránku v Praze 12. Ježky do Modřanské rokle vypustily děti, které se o zvířátka několik měsíců staraly. Společně jsme tak úspěšně zakončili první ročník našeho nového projektu Kamarád ježek, jenž dětem z pražských škol nabízí příležitost vyzkoušet si roli zvířecího ošetřovatele.

Celý článek »

V loňském roce jsme uspořádali více než 600 ekovýchovných akcí

Přesně 616 akcí a programů nejrůznějšího typu a tematického zaměření, které navštívilo celkem 50 746 Pražanů. Tak vypadá naše statistika za loňský rok, kterou pro organizace věnující se lesní pedagogice v České republice zpracovává Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem. Výsledky nás řadí na druhé místo v počtu akcí i v počtu návštěvníků, a to hned za Lesy České republiky. Na práci českých lesnických organizací s veřejností se podílíme více než 21 procenty.

Celý článek »

Lesy hl. m. Prahy podepsaly akční plán lesní pedagogiky

Představitelé šestnácti nejvýznamnějších českých lesnických subjektů včetně naší organizace 3. dubna slavnostně podepsali Akční plán k jednotnému postupu při realizaci lesní pedagogiky u lesnických subjektů v ČR v letech 2016–2018. Podpisem pod tímto materiálem se naše organizace zavazuje k dodržování společného postupu při aktivitách lesní pedagogiky, ke spolupráci při vzdělávání dětí a mládeže v lesnickém oboru i k podpoře vzdělávání lesních pedagogů. Akční plán zástupci organizací podepsali na mezinárodním lesnickém a mysliveckém veletrhu Silva Regina, který se konal v prvním dubnovém týdnu na brněnském výstavišti.

Celý článek »

Hrozivé zranění, ale šťastný konec: Labuť se vrátila na Vltavu

Když ošetřovatelé Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy přivolaní městskou policií dorazili v úterý 15. března k Střeleckému ostrovu v centru Prahy, pohled na zkrvavené bílé peří, který se jim naskytl, nenabízel mnoho prostoru k optimismu. Jedna z labutí v letu narazila do tramvajového vedení na mostu Legií, utrpěla při tom rozsáhlou a hlubokou ránu na krku a v šoku se zřítila až dolů na Střelecký ostrov. I když vyhlídky vůbec nebyly dobré, okamžitě se pustili do její záchrany.

Celý článek »

Do lesa s lesníkem se letos vypraví stovky dětí z pražských škol

V polovině května se pražské lesy promění v dějiště dalšího ročníku Týdne lesů, který již od roku 2008 slaví celá Česká lesnická republika. Při příležitosti oslav chystáme pro žáky pražských škol náš tradiční program Do lesa s lesníkem. V týdnu od 9. do 13. května se několik stovek dětí postupně vypraví do Kunratického lesa a do Hostivařského lesoparku, aby se přímo v terénu přiučily lesnické práci a poznaly, jak cenným makroorganismem je lesní ekosystém.

Celý článek »

Když žáby nedoskočí… Stanice pomáhala ropuchám

S každým jarem přichází období migrace obojživelníků, kteří se ze zimovišť vrací zpět do rybníků, aby se ve vodě mohli rozmnožit. Příroda je sice mocná, ale některé migrační bariéry pro žáby představují složitou překážku, již dokážou jen stěží překonat, a tak je někdy třeba drobným tvorům pomoci. V uplynulých dnech pracovníci Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy, kterou provozuje naše organizace, pomohli překonat nebezpečné metry stovkám migrujících žab, které zamířily do tradičních lokalit, kde se rodí nové generace žab. Bezpečnou zkratku přes kyblík využilo především několik set ropuch obecných.

Celý článek »

POZVÁNKA: Dny Země s Lesy hl. m. Prahy začínají už tento týden

Mezinárodní Den Země každoročně připadá na 22. duben, už tento týden ale zahajujeme sérii jeho oslav a naše ekovýchovná stanoviště najdete až do konce dubna na několika akcích po celé Praze. Spolu s námi se ponořte do přírodního bohatství, jaké nám naše planeta každý den nabízí, seznamte se s fenomenálním světem včel, zapojte se do lesohrátek, prozkoumejte les pod mikroskopem a projděte se životem stromu.

Celý článek »

POZVÁNKA: Na konci května vyrazíme za pražskými netopýry

Na přelomu května a června se jako každý rok společně vydáme za pražskými netopýry, jejichž rajónem jsou vylidněné noční lesy a parky, v nichž se s večerem probouzí svět soumračných a nočních živočichů. Protože se zvuky, které vydávají, aby se odrazem signálů od překážek zorientovali v prostoru, před lidmi skrývají ve vysokých frekvencích, vypomůžeme si ultrazvukovým detektorem.

Celý článek »

V Praze se po 200 letech usídlili bobři, záchranná stanice pomohla prvnímu z nich

Dnes ráno vypustili ošetřovatelé Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy zpět do volné přírody bobra evropského, který se do stanice dostal jako vůbec první zástupce svého druhu. Ve středu 30. března mladý bobr zapadl u Vltavy nedaleko dostihového závodiště ve Velké Chuchli do betonové nádrže, odkud se vlastními silami nemohl dostat. Několik hodin bezcílně plaval, než ho z pasti s holými kolmými stěnami vysvobodili přivolaní ošetřovatelé s pomocí hasičů. Bobr naštěstí nebyl zraněný, po vyčerpávajícím zážitku se v zázemí stanice rychle zotavil a mohl se brzy vrátit zpátky k řece.

Celý článek »

Náš první jarní posel má kopýtka a časem možná přibudou i rohy

Tradičním symbolem jara a Velikonoc bývají kromě vajíček a pomlázky i mláďatka domácích zvířat, jako jsou kuřátka, beránci nebo králíčci. Jejich nadvládu roztomilosti však alespoň pro nás letos směle nabouralo muflonče z chuchelského zookoutku, které se rozhodlo přijít na svět v noci z Bílé soboty na Velikonoční neděli. A tak se z něj stal náš trochu svérázný a trochu divoký, ale zato naprosto autentický posel jara.

Celý článek »

Přijďte se podívat na výlov Hořejšího rybníka

Lákají vás první teplejší dny k vodě, ale zatím se cítíte spíš na svetr než na plavky? I tak vyrazte ven, protože u vody je co dělat a co vidět i na jaře. Dokonale si to ověříte, když se ve čtvrtek 31. března přijdete podívat na výlov Hořejšího rybníka v Hloubětíně. Spolu s rybáři z Českého rybářského svazu potkáte na hrázi rybníka i naše lesníky, kteří děti ze základní školy v Českém Brodě, ale taky jakéhokoli dalšího zájemce rádi provedou po naučné stezce vinoucí se po zátočinách vodního ekosystému.

Celý článek »

Býložravci českých lesů zavítali za dětmi se sluchovým postižením

Že kvalita posluchače vůbec nesouvisí s kvalitou sluchu, nám minulý týden fantasticky předvedli žáci prvního stupně základní školy v ulici Výmolova v pražských Radlicích, která se zaměřuje na vzdělávání dětí se sluchovým postižením. Na naše vyprávění o býložravé zvěři tu čekalo více než 30 zvídavých a nesmírně pozorných posluchačů, stoprocentně připravených na exkurzi do života lesních živočichů.

Celý článek »

Do Chuchelského háje se vrací lesní školka, v Hostivaři vznikne další

Po delší pauze se do lesního srubu v zookoutku v Chuchelském háji vrací lesní mateřský klub zapsaného spolku Mezi stromy. Dosud měl klub svoji hlavní základnu ve srubu v Milíčovském lese, od dubna letošního roku ožije s příchodem nové skupinky předškoláků i srub chuchelský na druhém břehu Vltavy. A pro rodiče, kteří volí ve vzdělávání svých dětí alternativní cestu, to nebude poslední příležitost. V budoucnu by měla lesní školka vzniknout také v Hostivařském lesoparku.

Celý článek »

Kapři, amuři, úhoř i štika: Hamerský rybník ukázal své nájemníky

Po celý rok se skrývají v podvodním kraji a sotva z nich zahlédnete víc než rychlou vlnku, když se prosmýknou těsně pod hladinou. O to výjimečnější příležitostí prohlédnout si zblízka šupinaté domorodce českých rybníků a dozvědět se víc o jejich ekosystému jsou výlovy pražských rybníků, jejichž jarní část právě začala. Jako první přišel na řadu Hamerský rybník v Záběhlicích, na jehož hrázi rybáři z Českého rybářského svazu rozestavěli kádě minulý čtvrtek.

Celý článek »

Záchranná stanice monitoruje kácení starých stromů v Prokopském údolí

Pracovníci Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy dohlížejí na kácení tří desítek přestárlých a nemocných dřevin na březích Dalejského potoka v Hlubočepech, které právě v těchto dnech zahájil odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy. Pro návštěvníky Prokopského údolí i pro vlaky projíždějící po místní železniční trati představují odumírající a narušené stromy značné bezpečnostní riziko. Je ale možné, že dutiny starých stromů jako příhodné úkryty dosud využívali někteří ze zdejších živočichů, jimž je třeba nalézt nová obydlí.

Celý článek »

Výra s jezevcem vyprovázela při návratu do přírody třicítka nadšenců

Chuchelský háj, který během dne nečekaně zapadal sněhem, přivítal včera vpodvečer asi třicet odvážlivců. Stezkou pod sklánějícími se zasněženými větvemi se s námi vydali na mimořádnou procházku Za sovím houkáním. Společně jsme se zhostili důležitého úkolu: Po týdnech rekonvalescence se měl do přírody vrátit vyléčený výr ze záchranné stanice. A překvapivě nebyl sám. Parťáka, s nímž nikdo nepočítal, mu dělal jezevec, kterého právě toho dne ošetřovatelé vysvobodili z kotelny jednoho z domů v Holešovicích.

Celý článek »

Na lesní srub v Milíčovském lese zaútočili vandalové

Už podruhé během letošního února vnikli do srubu lesní školky na kraji Milíčovského lesa neznámí vandalové. Před čtrnácti dny ukradli lékárničku, tentokrát si na podlaze rozdělali ohníček, vyházeli vybavení ze skříněk a celý vnitřek srubu nakonec postříkali práškovým hasicím přístrojem.

Celý článek »

POZVÁNKA: V polovině února se rozezní soví houkání

Již poněkolikáté se ještě před začátkem jara vypravíme do nitra večerního lesa pátrat po neslyšných nočních lovcích, kteří bez hlesu plují temnotou a jejichž přítomnost jen tu a tam prozradí tajemné houkání, když se přiblíží doba námluv a obhajoby teritoria. Spolu s námi se můžete za fascinujícími sovami poprvé vydat už v polovině února, poslední exkurzi uspořádáme přesně o měsíc později.

Celý článek »

Pacienti záchranné stanice si pochutnají na přebytcích z Globusu

Nový rok připravil svěřencům v Záchranné stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy příjemné překvapení. Firma Globus ČR, k. s., naší záchranné stanici přislíbila pravidelné dodávky přebytků zeleniny a pečiva. Zbylé potraviny poputují nejen ke zvířecím pacientům ve stanici, ale i do dalších zookoutků Lesů hl. m. Prahy. Zde ošetřovatelé umisťují živočichy s trvalým handicapem, kteří se již nemohou vrátit zpět do volné přírody.

Celý článek »

Rekordní rok pro záchrannou stanici: Přijala přes 3 tisíce živočichů

Za rok 2015 přijala Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy 3 036 zraněných či jinak handicapovaných živočichů, kteří by bez lidské pomoci ve volné přírodě nepřežili. O téměř 400 zvířat tak stanice překonala statistiku z roku 2014 a počet pacientů za uplynulý rok je vůbec nejvyšší od roku 2012, kdy začala stanice pod vedením Lesů hl. m. Prahy plnohodnotně fungovat. Aby narůstající množství pacientů a výjezdů do terénu stanice dokázala co nejlépe zvládnout, získala v loňském roce od Magistrátu hl. m. Prahy dva nové odchytové vozy. V roce 2015 zároveň skončily práce na projektové studii nového areálu záchranné stanice.

Celý článek »

Hostivařský zookoutek se po rekonstrukci promění v divokou zahradu

Zookoutek v Hostivaři, který Lesy hl. m. Prahy tak jako další lesní zookoutky spravují, patří mezi těch několik málo míst v Praze, kde mohou Pražané spatřit původní české druhy živočichů, a to již od roku 1970. Nynější stav zázemí i vybavení zookoutku si však žádá celkovou rekonstrukci, a tak v roce 2016 projde zookoutek rozsáhlými změnami. Do podzimu letošního roku by na jeho místě měl vyrůst nový areál Divoká zahrada Hostivař.

Celý článek »

Posledním pacientem byla srna, nový rok stanice zahájila s labutí

Posledním pacientem, který v roce 2015 potřeboval služby Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy, byla mladá srna. Při srážce s autem utrpěla pohmožděniny a byla otřesená. Potřebovala se proto zotavit v klidném zázemí stanice. Ošetřovatelé ji přijali právě na Silvestra a srna tak jako pacient číslo 3 036 zakončila pomyslný rekordní zástup živočichů, kteří v roce 2015 prošli pražskou záchrannou stanicí. V roce 2014 jich bylo o 400 méně, stanice tehdy přijala cca 2 600 zvířat.

Celý článek »

Pražské školy nasbíraly skoro 4 tuny krmení pro handicapované živočichy

Také letos na podzim jsme uspořádali soutěž ve sběru lesních plodů a suchého pečiva pro zvěř z pražských lesních zookoutků a pro zvířecí pacienty ze Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Pátého ročníku již tradičního klání o nejlepšího sběrače se zúčastnilo 34 škol, školek a školních družin, jimž se společnými silami podařilo nasbírat přes 3,7 tuny žaludů, bukvic a pečiva.

Celý článek »

Do zookoutku poputují zdravé dobroty z vánoční sbírky

Předčasný vánoční dárek si pro obyvatele zookoutku v Malé Chuchli připravili žáci ze Základní školy U Krčského lesa. Uspořádali pro ně totiž sbírku ovoce, zeleniny, suchého pečiva a dalších dobrot, které zvířatům zpestří klasický jídelníček. Zároveň jim poslouží i jako zdroj vitamínů, které budou tito ve většině případů bývalí pacienti záchranné stanice s trvalým handicapem v zimním období potřebovat.

Celý článek »

Záchranná stanice má nová odchytová vozidla

Ve středu 9. prosince 2015 v chuchelském zookoutku zástupci hlavního města Prahy předali Záchranné stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy dva nové odchytové vozy. Nová auta, která pracovníci stanice potřebují ke každodenním výjezdům za zraněnými živočichy po celé metropoli, tak nahradila dvě dosavadní nevyhovující vozidla. Nová auta jsou značky Peugeot Partner a splňují všechna předepsaná veterinární nařízení pro odchytová vozidla.

Celý článek »

V Praze odstartoval projekt Kamarád ježek

Ve středu 2. prosince jsme díky grantové podpoře městské části Praha 12 zahájili projekt Kamarád ježek, do něhož se jako první pražská škola zapojila Základní škola a mateřská škola Na Beránku v Praze 12. Prvňáčkům pod vedením paní učitelky Krčkové a školákům v Monteklubu paní učitelky Jesenské předaly Lesy hl. m. Prahy do péče dva malé ježky, o které se budou děti přes zimu starat.

Celý článek »

Senát ocenil Lesy hl. m. Prahy za propagaci včelařství

Zástupci Lesů hl. m. Prahy převzali v pátek 20. listopadu 2015 v Senátu Parlamentu České republiky čestné uznání za aktivní propagaci včelařství a realizaci ekovýchovných programů, které seznamují žáky pražských škol i pražskou veřejnost se zásadní úlohou, jakou včely v přírodě sehrávají.

Celý článek »

Záchranná stanice dostane nová odchytová vozidla

Ve středu 9. prosince 2015 v 11 hodin předají zástupci hlavního města Záchranné stanici pro volně žijící živočichy hl. m. Prahy dva nové odchytové vozy. Nová auta, která pracovníci stanice potřebují ke každodenním výjezdům za zraněnými živočichy po celé metropoli, nahradí dvě dosavadní nevyhovující vozidla. Slavnostní předání klíčů od nových vozů se uskuteční před areálem zookoutku v Chuchli.

Celý článek »

Chuchelský háj se změnil v les Řáholec i v dračí doupě

Jen jednou ročně se někde v Chuchelském háji otevírá brána do pohádkového světa a z něj mezi stromy na pár hodin vyklouznou bytosti z pohádkových příběhů, v nichž laskavost a důvtip na hlavu poráží zlo a zášť a udatní hrdinové se probíjejí k urputně šťastnému konci. Letošní portál do pohádkového světa “bylo, nebylo” za přibližně sedmero horami už sice zmizel za stěnou z padajícího listí, ale že se o minulém víkendu říše pohádek na chvilku opravdu dotkla našeho světa, na to máme na 800 malých i velkých svědků.

Celý článek »

POZVÁNKA: Vypravte se s námi do pohádkového lesa

Stejně jako loni i letos se Chuchelský háj na jedno kouzelné podzimní odpoledne promění v pohádkovou říši. Letošní příležitost zahlédnout v lese kromě tradičních zvířecích obyvatel i bytosti ze známých pohádek budete mít už v sobotu 10. října. A abyste pootevřený svět pohádek náhodou nepropásli, prozradíme, že pravděpodobnost setkání se zástupci pohádkové říše bude nejvyšší mezi 13. a 16. hodinou.

Celý článek »

POZVÁNKA: Les ožívá s přicházející tmou

Zatímco za netopýry se letos na podzim vydáváme už poněkolikáté, na ostatní noční savce, kteří začnou rejdit po lese, jakmile poslední sluneční paprsky dohoní tma, jsme si ještě “neposvítili”. Proto rozšiřujeme naši nabídku večerních vycházek a zveme vás na výpravu do ztemnělého lesa, v němž nás tentokrát víc než tajemné koruny a dutiny stromů plné netopýřích domorodců bude zajímat spíš to, co neodbytně šustí a dupe na zemi, v listí a v trávě.

Celý článek »

V Praze se objevila vzteklina u netopýra

Ve středu 9. 9. 2015 kolem poledne byla v Riegrových sadech na Praze 3 nalezena dospělá samice netopýra večerního, která krátce po příjmu v Záchranné stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy uhynula. Laboratorní vyšetření vzorků uhynulého netopýra potvrdilo nakažení vzteklinou.

Celý článek »

Pozvánka na projednávání krajské koncepce EVVO

Zveme vás na projednávání nově vznikajícího dokumentu Krajské koncepce environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty v Praze 2016–2025, které se bude konat 17. 9. 2015 od 14:00 v Toulcově dvoře.

Celý článek »

POZVÁNKA: Podzimní výpravy za pražskými netopýry

V září se již poněkolikáté vypravíme na večerní dobrodružství do oblíbených rajónů pražských netopýrů. Ultrazvukovým detektorem se pokusíme zachytit a rozpoznat jejich, pro lidské ucho neslyšitelné, echolokační signály, které se odrážejí od překážek v okolním prostoru, vracejí se k netopýrům a umožňují jim tak i v naprosté tmě dokonale zmapovat terén.

Celý článek »

POZVÁNKA: Poznávání podzimní přírody v lesoparku Hodkovičky

Lesy hl. m. Prahy vás spolu s městskou částí Praha 4 zvou k Poznávání podzimní přírody do lesoparku Hodkovičky. První podzimní procházka odstartuje už v sobotu 12. září 2015 v 10 hodin. Nezůstane nám skryta rostlinná ani živočišná říše, společně budeme stopovat zvěř a naučíme se naslouchat sovímu houkání, chybět nebude vodní koutek a prohlídka rybářského náčiní.

Celý článek »

Chcete se stát lesním pedagogem? Přihlaste se do nového ročníku kurzu

Na přelomu srpna a září se uskuteční již třetí ročník týdenního kurzu lesní pedagogiky, na jehož organizaci se Lesy hl. m. Prahy podílejí. Kurz pro všechny lesníky se zájmem o lesní pedagogiku se koná v Kostelci nad Černými lesy a jeho účastníci se naučí (a vzápětí prakticky otestují), jak co nejlépe připravovat ekovýchovné aktivity a programy v přírodě, které mají přiblížit odbornou lesnickou problematiku dětem, školním žákům i veřejnosti.

Celý článek »

Vysílené mládě psíka mývalovitého našlo útočiště v záchranné stanici

Minulý týden přivítala záchranná stanice Lesů hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy jednoho obzvlášť huňatého pacienta, kterému se sice říká „psík“, ale štěkotu se od něj – na rozdíl od nejrůznějších jiných vylomenin – nedočkáte. Asi dvouměsíční mládě psíka mývalovitého předal ošetřovatelům jeho zachránce, který naříkajícího psíka našel zapadlého ve skruži.

Celý článek »

Začíná prodej medu z pražských lesů

Už od příštího týdne budete moci svoje čichové i chuťové buňky potěšit balením letošního jarního medu ze včelnic v pražských lesích. Jedna sklenice je jako koncentrát toho nejsladšího z rozkvetlých pražských parků a zahrad, jejichž esenci včely Lesů hl. m. Prahy nanosily do úlů.

Celý článek »

VIDEO: Repliky historických klátů jsou hotové, příští rok je otestují první včely

Dva unikátní historické včelí kláty, které v září minulého roku začaly vznikat pod rukama studentů a pedagogů Střední školy umělecké a řemeslné z pražského Zlíchova, jsou definitivně hotové. Kláty budou prozatím zkrášlovat prostranství před školou, na jaře příštího roku je včelaři Lesů hl. m. Prahy přestěhují na interaktivní včelnici u rybníka Labuť na kraji Kunratického lesa, kterou Lesy hl. m. Prahy provozují.

Celý článek »

Pozvánka na projednávání krajské koncepce EVVO

Zveme vás na projednávání nově vznikajícího dokumentu Krajské koncepce environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty v Praze 2016–2025, které se bude konat 18. 6. 2015 od 15:30 v Toulcově dvoře.

Celý článek »

Otevíráme lesní mateřský klub v Chuchli

Lesní mateřský klub se opět vrací do zookoutku v Malé Chuchli. Od září bude klub otevřen zvídavým dětem ve věku od 3 do 6 let a nabídne jim alternativu předškolního vzdělávání v prostředí jednoho z nejkrásnějších pražských lesů. Provoz lesního mateřského klubu je inspirován myšlenkou lesních mateřských škol „s dětmi v přírodě za každého počasí“ a jeho zázemí je situováno do upraveného srubu přímo u lesního zookoutku.

Celý článek »

Týden lesů 2015 s Lesy hl. m. Prahy: Děti se učily v lese, kus lesa vyrostlo i v knihovně

V polovině května se lesníci z Lesů hl. m. Prahy zapojili do každoročních celorepublikových oslav Týdne lesů, který už od roku 2008 pravidelně využívají jako ideální příležitost, jak dětem a veřejnosti přiblížit zákonitosti zodpovědné lesnické práce a nezbytné ochrany lesních ekosystémů.

Celý článek »

POZVÁNKA: Děti si svůj den užijí v pankráckém parku

Hodně zábavy okořeněné trochou moudrého poznání čeká na děti z pražských škol a školek ve čtvrtek 28. května v parku Na Pankráci. Městská část Praha 4 tu pro ně spolu s městskými organizacemi chystá lákadla v podobě bibliobusu či ukázek popelářské i hasičské techniky a svoji disciplínu předvedou třeba pejsci nebo koně Městské policie hl. m. Prahy. A o těch divokých zástupcích bohaté zvířecí říše budou dětem vyprávět naši lesníci.

Celý článek »

Ještě před létem se vydáme za netopýry do Stromovky a Milíčovského lesa

Na přelomu května a června se již poněkolikáté vypravíme na večerní dobrodružství do oblíbených rajónů pražských netopýrů. Ultrazvukovým detektorem se pokusíme zachytit a rozpoznat jejich, pro lidské ucho neslyšitelné, echolokační signály, které se odrážejí od překážek v okolním prostoru, vracejí se k netopýrům a umožňují jim tak i v naprosté tmě dokonale zmapovat terén.

Celý článek »

Pro pražské lesníky je Týden lesů každý týden, pro děti a veřejnost je to ten druhý květnový

Už tento týden se Kunratický les promění v dějiště dalšího ročníku Týdne lesů, který již od roku 2008, obvykle ve druhém květnovém týdnu (letos od 11. do 15. 5.), slaví celá Česká lesnická republika. Lesy hl. m. Prahy se do oslav pravidelně a rády zapojují, a tak si ani tentokrát naši lesníci a lesní pedagogové v jednom nenechají svoje znalosti a bohaté zkušenosti pro sebe.

Celý článek »

Exodus ježků: Záchrannou stanici opouští desítky dorostlých mláďat

Do zelené náruče rozkvetlé jarní přírody se v posledních týdnech navrací desítky natěšených ježků, kteří se loni na podzim jako miminka dostali do naší záchranné stanice. Většina z nich měla příliš nízkou hmotnost a s nedostatečnou tukovou zásobou by náročné přezimování ve volné přírodě neměli šanci přežít.

Celý článek »

Muflonka Cecilka doplatila na překrmování, naštěstí vyvázla bez úhony

8. dubna zasahovali naši ošetřovatelé ze záchranné stanice v areálu Thomayerovy nemocnice na Praze 4, kde se našla ležící muflonka, která nebyla schopná se postavit a jevila jen nepatrné reakce. Opodál přitom celou dramatickou scénu s obavami sledovalo její mládě.

Celý článek »

Ukliďme Česko: Na očistu se těší i pražské lesy a potoky

Už jen devět dní zbývá do startu druhého ročníku celorepublikové dobrovolnické akce Ukliďme Česko, která vypukne v sobotu 18. dubna 2015. K velkému úklidu se v Praze přidají i Lesy hl. m. Prahy, které spojí síly s pražskými městskými částmi a občanskými sdruženími a úklidovým akcím zajistí nezbytnou technickou podporu.

Celý článek »

Oslavte Dny Země s Lesy hl. m. Prahy

Připomeňte si spolu s námi, jak důležitá v našem životě je příroda kolem nás a jak můžeme naše přírodní bohatství chránit. I letos na jaře Praha oslaví každoroční Den Země, který se koná 22. dubna, a Lesy hl. m. Prahy se plánují do oslav znovu intenzivně zapojit – naše ekovýchovná stanoviště najdete hned na několika akcích po celé Praze.

Celý článek »

Přijďte se podívat na výlov největšího pražského rybníka

Lesy hl. m. Prahy vás společně s Českým rybářským svazem zvou na výlov Počernického rybníka, který odstartuje zítra 26. března 2014 v 8:00 hodin. Svátek všech rybářů nabídne unikátní pohled na nejrůznější druhy ryb z bezprostřední blízkosti a pro všechny zájemce bude navíc připravena stezka, na níž se účastníci dozví mnoho zajímavého nejen o rybnících a rybaření, ale také o životě ve vodě i kolem vody. V rámci bohatého programu se také představí vodní záchranná služba.

Celý článek »

Diskutující puštíci a kalous znovu na svobodě, takové byly výpravy za sovami

Týden na výpravách za sovím houkáním je za námi. Na dobrodružné podvečerní vycházky za sovami naší přírody se do pražských lesů vydalo na 60 odvážných dětí, rodičů i učitelů. Navzdory dosavadnímu chladnějšímu počasí nezadržitelně startuje období sovích námluv a to je ta nejlepší příležitost pro všechny pozorné posluchače.

Celý článek »

Netopýři ze Stromovky se můžou zabydlet v nových příbytcích

Ve středu 11. března zaměstnanci Lesů hl. m. Prahy úspěšně zavěsili pět speciálních dřevocementových budek pro netopýry na vytipovaných stromech v Královské oboře Stromovce. Ve spolupráci s odborem městské zeleně a odpadového hospodářství Magistrátu hl. m. Prahy tak ve Stromovce vzniklo pět úplně nových skrýší, v nichž budou moci místní netopýři celoročně přebývat.

Celý článek »

POZVÁNKA: Poznávání jarní přírody v lesoparku Hodkovičky

Lesy hl. m. Prahy vás spolu s městskou částí Praha 4 zvou k Poznávání jarní přírody do lesoparku Hodkovičky, které vypukne ve čtvrtek 16. dubna 2015 v 9 hodin.

Děti i dospělé seznámíme s pražskou přírodou v plném květu a ve všech jejích podobách.

Celý článek »

Sýc rousný našel pomoc v záchranné stanici, teď se vrátil „mezi své“

Zpátky do pražské přírody se vrátil sameček chráněného sýce rousného, který se po těžkém úrazu několik dní zotavoval v Záchranné stanici Lesů hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Ošetřovatelé ze záchranné stanice ho vypustili v Ďáblickém háji, který by mu jako dostatečně velký lesní komplex mohl vyhovovat.

Celý článek »

Ve Stromovce vyrostou byty pro místní netopýry

Ve středu 11. března v 10 hodin začne před Šlechtovou restaurací v Královské oboře Stromovce zavěšování pěti speciálních dřevocementových budek pro místní netopýry. Nové budky, které se do korun stromů umístí z plošiny, rozšíří přirozené hnízdící možnosti netopýrů v největším krajinářském parku v Praze.

Celý článek »

POZVÁNKA: Vodní svět z bezprostřední blízkosti

Rádi byste nahlédli do podvodního světa, který se hemží pod zdánlivě klidnou vodní hladinou, ale nemáte zrovna chuť se potápět, sotva se objeví první jarní paprsky? Přijďte se podívat na výlov rybníka. Jako již každé jaro i letos si pro vás Lesy hl. m. Prahy ve spolupráci s Českým rybářským svazem připravily zážitková dopoledne k výlovům důležitých pražských rybníků.

Celý článek »

Jezevec utekl před exekucí

S mimořádně svobodomyslným jezevcem se minulý týden střetl pracovník naší záchranné stanice. Šelma zřejmě během své výpravy k lidským příbytkům o předcházející noci spadla do koryta ve dvoře domu, kde sídlí exekutorský úřad Prahy 6, a sama se nemohla nepozorovaně osvobodit, protože jediná úniková cesta vedla přímo skrz dům.

Celý článek »

POZVÁNKA: Za sovím houkáním

Vydejte se s námi za tajemnými nočními dravci! 3. března zahajujeme další ročník vycházek do vybraných pražských lesů za sovami a jejich houkáním. Vycházky jsou určeny pro dospělé i děti a budou probíhat v doprovodu odborníků. Při troše štěstí zaslechneme kalouse ušatého, puštíka obecného nebo výra velkého.

Celý článek »

Lesy hl. m. Prahy odmítají informace o utrácení hendikepovaných labutí

Lesy hl. m. Prahy, provozovatel záchranné stanice pro volně žijící živočichy, dementují zprávu o utrácení labutí v záchranné stanici.

Vyjádření Lesů hl. m. Prahy

Rarita mezi sovami: Mládě, které nikdo nečekal

Velice překvapivého „pasažéra“ předala ošetřovatelům naší záchranné stanice v sobotu 10. ledna večer cizinecká policie. Poblíž Letiště Václava Havla se na zemi našlo malé, asi třítýdenní mládě kalouse ušatého, které by se mělo za normálních okolností narodit až za několik měsíců. Z rodinného hnízda sovičku pravděpodobně srazil silný vichr, který se o víkendu přehnal republikou.

Celý článek »

Vzpomínka na podzimní Lesní čarování

Ještě předtím, než se pražské lesy načas uložily k zimnímu spánku, jsme pro děti ze školní družiny ZŠ Meteorologická z Prahy 4, se kterou dlouhodobě spolupracujeme, v Modřanské rokli připravili projektové odpoledne Lesní čarování. 20. října jsme tak společně “zažili les trošku jinak”.

Celý článek »

Ukázka (ne)lidského barbarství: Nutrie trpěla v železech

Obrovskou bolest, kterou způsobila krutost lidí, které nezajímá nic jiného než úlovek a kteří nerespektují platné zákony, si vytrpěla nutrie, k níž byli tento týden přivoláni pracovníci naší záchranné stanice. Samec nutrie se chytil do nebezpečných želez, která někdo zákeřně nastražil na břehu říčky Rokytky v Thomayerových sadech v Praze 8 – Libni.

Celý článek »

Charitativní jarmark pro záchrannou stanici vydělal 27 tisíc

Obrovský šok a zároveň velkou radost nám způsobili žáci ze Základní školy s rozšířenou výukou jazyků Bronzová z Prahy 13, kteří naší záchranné stanici včera darovali šek na více než 27 tisíc korun. V první polovině prosince uspořádali charitativní jarmark, kde prodávali svoje vlastní výrobky. Výtěžek z prodeje ve výši 27 440 Kč se rozhodli věnovat na podporu naší stanice, která zachraňuje a léčí zraněné a jinak handicapované volně žijící živočichy.

Celý článek »

Už známe nejlepší sběrače lesních plodů a suchého pečiva

Čtvrtý ročník naší soutěže o nejlepšího sběrače lesních plodů a suchého pečiva pro lesní zvěř už zná své vítěze. Do soutěže, která probíhala od poloviny září do poloviny listopadu letošního roku, se zapojilo celkem 30 škol, a to 80 tříd a kolektivů. Žáci společně nasbírali neuvěřitelných 10,5 tuny lesních plodů a pečiva, které zpestří jídelníček zvěře v pražských lesích i v zookoutcích a umožní zvířatům zdárně přečkat zimní měsíce.

Celý článek »

Do záchranné stanice přijela vánoční nadílka

Pacienti naší záchranné stanice pro volně žijící živočichy se v pondělí 15. prosince asi pořádně divili, co je to venku za rozruch. Do stanice v pražských Jinonicích totiž zrovna dorazil celý vánoční kamion plný lákavých vůní. Firmy Vitakraft a Kaufland stanici darovaly dvě a půl palety zásob pro zraněná nebo jinak handicapovaná zvířata, která zimu tráví právě v péči našich ošetřovatelů.

Celý článek »

Záhady ptačího světa prozkoumány

Po celý rok 2014 odhalovali žáci ze škol v městské části Praha 4 a Praha 14 v doprovodu našich zkušených odborníků tajemství ptačí říše. V rámci projektu Ptačí svět, který podpořily obě městské části, se zblízka seznámili s ptačími obyvateli Prahy, dozvěděli se podrobnosti o chování ptáků v přírodě, vyráběli pro malé opeřence ze svého okolí krmítka a budky, do nichž se budou ptačí návštěvníci rádi vracet, a společně připravovali i speciální ptačí pochoutky.

Celý článek »

Jablko pro lesy

Jeden předčasný vánoční dárek dostala zvířátka z našeho zookoutku v Malé Chuchli už minulý týden. Žáci ze Základní školy U Krčského lesa pro ně totiž uspořádali sbírku jablek, suchého pečiva, mrkve a dalších dobrot, na kterých si bude zvěř v zimě pochutnávat. Několik bedýnek plných zásob putovalo k pacientům do naší záchranné stanice pro volně žijící živočichy, o většinu se ale podělí právě obyvatelé chuchelského zookoutku.

Celý článek »

Král noci na návštěvě v záchranné stanici

V pondělí 8. prosince 2014 jsme v naší záchranné stanici hostili vzácného návštěvníka s pronikavým ohnivým pohledem a s nápadnými vztyčenými “oušky”. Vůbec poprvé jsme ošetřovali volně žijícího výra velkého, obávaného nočního lovce a největší z evropských sov.

Celý článek »

Materiální pomoc pro záchrannou stanici

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v listopadu letošního roku získala velmi cennou materiální pomoc, kterou shromáždili žáci a zaměstnanci Základní školy praktické a Základní školy speciální Lužiny v rámci sbírky, již zorganizovala paní Eva Frančeová, vychovatelka školní družiny. Za naše zvířecí pacienty jsme převzali 60 kilogramů granulí, konzerv, piškotů, zrní a dalších potřeb a také 20 kilogramů novin.

Celý článek »

VIDEO: Jak se daří Dětem ze stanice

Hlavní sezóna mláďat v Záchranné stanici Lesů hl. m. Prahy přece jen pomalu končí, a tak zbývá trošku času na malé ohlédnutí. V letošním roce jsme přijali celkem 1382 mláďat (sečteno k 30. září). Nejčastěji jsme pečovali o mláďata kachen divokých, ježků východních, kosů černých, poštolek obecných, strak obecných a zajíců polních.

Celý článek »

Sběrači žaludů na lovu v Xaverovském háji

Právě v těchto dnech se naši pražští lesníci pouští do dubových hájů, aby mezi spadaným listím posbírali úrodu žaludů, z nichž se v lesní školce vypěstují nové stromky pro obnovu pražských lesů v nastávajících letech. Tentokrát jim přišli na pomoc žáci speciální školy Bártlova (Mateřská škola speciální, základní škola praktická a základní škola speciální Praha 9, Bártlova 83). Společně se vypravili do Xaverovského háje a pustili se do průzkumu lesního podrostu.

Celý článek »

V Kostelci nad Černými lesy „vyrostli“ noví lesní pedagogové

V polovině září letošního roku se v Kostelci nad Černými lesy konal už druhý ročník týdenního kurzu lesní pedagogiky, který společně uspořádaly Lesy hl. m. Prahy, Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze a Střední lesnická škola v Hranicích. Účastníci kurzu, mezi nimiž byli již ostřílení lesníci z různých lesnických firem, ale i studenti z Fakulty dřevařské a lesnické, se měli naučit, jak připravovat ekovýchovné akce a programy a jak veřejnosti co nejzajímavěji přibližovat odborná lesnická témata.

Celý článek »

V pražských lesích budou stát repliky historických včelích klátů

Ojedinělý projekt výroby replik historických včelích klátů byl zahájen. Pod rukama studentů Střední školy umělecké a řemeslné začaly vznikat dva unikátní včelí úly tradičními metodami ze dřeva z pražských lesů.

Celý článek »

Na večerní vycházky za netopýry se vydalo už 150 Pražanů

Letošní podzimní série večerních exkurzí za pražskými netopýry, během nichž účastníci v doprovodu odborných průvodců objevují tajemný život nočního lesa, právě vrcholí. Exkurze probíhají ve spolupráci s Českou společností pro ochranu netopýrů na třech různých pražských lokalitách, v Divoké Šárce, ve Stromovce a v Milíčovském lese, a vzbudily opravdu mimořádný zájem – do tohoto okamžiku se s námi za netopýry vypravilo na 150 malých i velkých Pražanů.

Celý článek »

Med z pražských lesů získal opět certifikát Český med

Med ze včelnic v pražských lesích po roce opět získal certifikát kvality Český med, a to pro med květový i medovicový.

Tento certifikát uděluje Výzkumný ústav včelařský v Dole na základě laboratorních rozborů, které tak znovu potvrdily výbornou kvalitu medu z našich včelnic.

Celý článek »

Lesy hl. m. Prahy vyhlašují 4. ročník soutěže ve sběru lesních plodů a suchého pečiva

Lesy hl. m. Prahy vyhlašují již 4. ročník soutěže pro kolektivy i jednotlivce ve sběru lesních plodů a suchého pečiva.

Letos se sbírají hlavně žaludy a suché pečivo. Nasbírané suroviny se využijí na zimní přikrmování zvěře v pražských lesích, do zookoutků, eventuálně do záchranné stanice pro volně žijící živočichy.

Celý článek »

Za pražskými netopýry

Když jde den spát, les ožívá. Nebojte se a vydejte se s námi za tajemnými netopýry.

Oblíbené večerní exkurze do vybraných pražských lesů a parků v doprovodu odborníků. Uvidíme nejen netopýry, objevíme tajemství jejich orientace a dokonce uslyšíme, jak si povídají.

Celý článek »

Lesy hl. m. Prahy na Svatováclavském jarmarku

V rámci Festivalu volného času Prahy 13 bude v neděli na svatého Václava, 28. září 2014, ve 12:00 zahájen Svatováclavský jarmark aneb jarmareční kreace pro celou rodinu. Pestrý program na Slunečním náměstí připravují v režii občanského sdružení Prosaz, Farní charity Stodůlky a Komunitního centra sv. Prokopa neziskové organizace zaměřující se na sociální oblast.

Celý článek »

Lesy hl. m. Prahy se představí na Dni neziskových organizací

Akce, jejímž cílem je zvýšit povědomí o fungování neziskových organizací na Praze 5, se uskuteční v úterý 2. září 2014. Široké veřejnosti se kromě organizací působících v sociálním sektoru představí i neziskové organizace aktivní například v oblasti vzdělávání nebo životního prostředí. Ani Lesy hl. m. Prahy zde nepřehlédnete. Pražští lesníci ze střediska ekologické výchovy a Záchranné stanice Lesů hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy zde budou prezentovat svoje vzdělávací aktivity a ekovýchovné programy. Od 10:00 do 18:00 se na vás těší na pěší zóně Anděl.

Celý článek »

Lesy hl. m. Prahy se zúčastní Pražského cyklozvonění

V sobotu 13. září 2014 odstartuje další ročník tradičního Pražského cyklozvonění, jehož hlavním organizátorem je letos Praha 13.

Z celkem 14 míst v Praze a okolí vyrazí v sobotu ráno cyklistické pelotony, které budou směřovat k vodní nádrži na pomezí Prokopského údolí, do centrálního parku Prahy 13. Na projížďku po pražských cyklostezkách pak v cíli naváže bohatý program pro děti i dospělé.

Celý článek »

POZVÁNKA: Podzimní přírodou Prahy 4

Městská část Praha 4 a lesníci z Lesů hl. m. Prahy zvou do lesoparku Hodkovičky na procházku Podzimní přírodou Prahy 4, která se bude konat v neděli 21. září 2014 od 10 do 18 hodin.

Celý článek »

POZVÁNKA: Rozloučení s létem na Praze 4

Ve čtvrtek 9. října 2014 se v parku Družby od 9 do 16 hodin uskuteční ekologická a dopravně výchovná akce pro veřejnost, MŠ a ZŠ, jejichž zřizovatelem je MČ Praha 4.

Lesy hl. m. Prahy svým zajímavým programem upoutají nejen malé, ale i dospělé. Návštěvníky čeká povídání o stromech, zvěři a ptácích z pražských lesů. Hry a soutěže s ekologickou tematikou připraví také Pražské služby, a. s., a společnosti EKO-KOM, a. s., a Asekol, s. r. o.

Celý článek »

Rarita v pražské záchranné stanici: Samička želvy bahenní

Záchranná stanice Lesů hl. m. Prahy hostí vzácnou návštěvu. Do péče ošetřovatelů se dostala želva bahenní, s níž se ve volné přírodě dnes již takřka nesetkáte.

Želví samičku její nálezkyně objevila na koupališti v Bělé pod Bezdězem, na místě, odkud se želva vlastními silami nemohla dostat. Odvezla ji s sebou do Prahy a předala do naší záchranné stanice.

Celý článek »

Medování u Labutě

Na druhý prázdninový týden připravily Lesy hl. m. Prahy společně s občanským sdružením Mezi stromy medové odpoledne pro veřejnost na včelnici v Kunratickém lese.

Sluníčko sice zpočátku dělalo trošku drahoty, ale i tak vůně čerstvě vytočeného medu přímo z plástve přilákala přes stovku malých i velkých Pražanů. Kromě vlastního medobraní na ně čekala včelí křížovka, tvořivá dílnička nebo hmyzí hotel se svými nájemníky.

Celý článek »

VIDEO: Záchrana a ošetřování zraněných labutí

Labutě patří mezi časté pacienty záchranné stanice Lesů hl. m. Prahy. Velká část z nich se zraní na pražských mostech při nárazu do tramvajových trolejí, které v letu přehlédnou. Zotavování zraněné labutě může trvat pár dní, ale v případě závažného poranění stráví labuť v záchranné stanici i několik týdnů, než se zcela uzdraví a může se vrátit zpátky na Vltavu.

Celý článek »

Lesnický den ve Stromovce

Stromovku, původní Královskou oboru, si jako místo společné akce o lese a lesnictví vybrali lesníci Lesů hl. m. Prahy a Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity. Připravili tu odpoledne pro děti i dospělé s dřevosochaři, trubači, ukázkami moderních přístrojů i nejrůznějšími hrátkami na téma les. Pražanům tak představili jednotlivé pražské lesy a přiblížili způsoby hospodaření a péče o ně.

Celý článek »

Do lesa s lesníkem 2014

Milíčovský les se stal místem setkání pražských lesníků a žáků ZŠ Mikulovská a ZŠ K Milíčovu. Lesníci pozvali žáky na 6. ročník akce Do lesa s lesníkem, který podpořila i MČ Praha 11. Na 240 žáků přivítali trubači na lesnice a zahájili tak dopoledne o lese a lesnictví.

Celý článek »

Týden lesů 2014 v Praze – Do lesa s lesníkem, 6. ročník

Po roce se 13. a 14. května pražskými lesy opět rozezní slavnostní fanfáry trubačů. Zahájí tak již 6. ročník akce o lese a lesnictví, kterou pořádají Lesy hl. m. Prahy v rámci celorepublikového Týdne lesů. Letos se místem setkání pražských lesníků a žáků základních škol stane Milíčovský les, kde bude připravena lesní stezka, na které během jednoho dopoledne společně projdou staletým životem stromu – od semínka po židli.

Celý článek »

Den Země v lesoparku Hodkovičky

Lesopark Hodkovičky se stal koncem dubna místem setkání pražských lesníků a dětí z městské části Praha 4. Oslavili zde společně Den Země. Na připravené lesní stezce na čtyři stovky dětí i dospělých mohly nakouknout například do světa netopýrů, dravců nebo včel. Tuto akci podpořila MČ Praha 4, se kterou Lesy hl. m. Prahy dlouhodobě spolupracují. Společné akce významně přibližují životní prostředí městské části Prahy 4 jejím obyvatelům.

Celý článek »

Zakládat nové pražské lesy pomáhaly i děti

V plném proudu jsou jarní výsadby mladých stromků v pražských lesích. Během letošního jara lesníci vysadí celkem přes 186 tisíc sazenic lesních dřevin, přičemž nejvíce vysazovanými dřevinami jsou duby, buky, lípy a habry, z jehličnatých pak borovice lesní a jedle bělokorá. Pestrou skladbu budoucího lesa doplňují jeřáb ptačí, jeřáb břek, třešeň ptačí nebo hrušeň polní.

Celý článek »

Paní křečková se vrátila do Čakovic

Dnes vypustily Lesy hl. m. Prahy zpět do přírody samici vzácného křečka polního. Přestože dříve byl křeček naprosto běžným obyvatelem naší přírody, postupem času vymizel a stal se velkou vzácností.

Celý článek »

Areál Waltrovky opustil jelen Waltr

Koncem března se podařilo Záchranné stanici Lesů hl. m. Prahy ve spolupráci s investiční skupinou Penta dokončit složitý odchyt a přesun jelena evropského z pražské Waltrovky. Tento jelen si za své útočiště vybral areál bývalé továrny, kde však již byly zahájeny stavební práce a v budoucnu zde má vzniknout obytná zástavba.

Celý článek »

Ježci se vrátili domů

Prvního dubna  proběhla v Milíčovském lese taková malá ježčí slavnost. Sešli se na ní děti z mateřské školy Modletická, zástupci městské části Praha 11 a pracovníci Záchranné stanice Lesů hl. m. Prahy. Hlavními aktéry však byli ježci, kteří byli přes zimu v péči záchranné stanice. Konečně nastal pravý čas, kdy se mohli vrátit do volné přírody.

Celý článek »

Návrat kalouse do Milíčovského lesa

Tento týden se uskutečnilo vypuštění zachráněného kalouse ušatého do Milíčovského lesa ve spolupráci Záchranné stanice Lesů hl. m. Prahy a zástupců MČ Prahy 11. Kalous se po téměř roční péči v záchranné stanici vrací na území městské části, kde byl v zuboženém stavu nalezen.

Celý článek »

Národní síť záchranných stanic ČR v roce 2013 pohledem statistiky

Národní síť záchranných stanic zastřešuje záchranné stanice pro volně žijící živočichy, v nichž garantuje odpovídající kvalitu péče. Záchranná stanice Lesů hl. m. Prahy je jejím členem od roku 2012 a počtem přijímaných živočichů se v rámci České republiky řadí mezi nejvýznamnější.

Celý článek »

Lesní pedagogika v roce 2013 pohledem statistiky

Od roku 2008 se počty návštěvníků na akcích lesních pedagogů v ČR postupně zvyšují. Zároveň roste i počet zapojených lesnických organizací. Lesy hl. m. Prahy vzhledem k vysoké návštěvnosti a rekreačnímu charakteru pražských lesů využívají lesní pedagogiku jako jeden ze základních nástrojů osvěty v oblasti péče o krajinu.

Celý článek »

Soví výpravy skončily

Na 300 malých i velkých Pražanů se v březnu vypravilo na podvečerním dobrodružstvím za sovami do pražských lesů. Tyto tajemné obyvatele naší přírody všichni sice znají, ale málokdo je viděl. Období sovích námluv je jedinečná příležitost, při které mají návštěvníci lesa možnost sovy slyšet či dokonce pozorovat.

Celý článek »

Velké jarní vypouštění v záchranné stanici

Krásné jarní počasí nám v minulých dnech umožnilo vypustit zpět do přírody 62 ježků. To je však pouze začátek ježčího “exodu” z naší záchranné stanice, na návrat do přírody čeká dalších 151 ježků.

Celý článek »

Dny Země 2014 s Lesy hl. m. Prahy

Jako každý rok se konají po celé Praze oslavy ke Dni Země. Den Země připadá na 22. dubna, ale oslavy probíhají již několik dnů před tímto termínem i po něm. Středisko ekologické výchovy Lesů hl. m. Prahy se těchto oslav se svými stanovišti o pražských lesích opět účastní.

Celý článek »

Jarní výlov Hamerského rybníka

Hamerský rybník bez vody, jen hejna racků lovící v tůních malé rybky. Takový obrázek čekal na kolemjdoucí 13. března. Kdo se na chvilku zastavil, hned pochopil, o co se jedná. V koutku pod vrbičkami u hráze rybníka se to hemžilo zablácenými postavami v gumových pláštích a holinách až po prsa.

Celý článek »

Ne každé opuštěné mládě potřebuje pomoc člověka. Neznalost může i zabíjet

Do záchranné stanice se v tomto období dostává velké množství mláďat zajíců. Většinou je přináší občané s dobrým úmyslem, kteří chtějí zachránit opuštěné mládě. Bohužel v takových případech bývá pomoc člověka naopak na škodu a může i zabíjet.

Celý článek »

Praxe studentů aneb jak ze školy do života

V záchranné stanici již po dva roky umožňujeme praxi studentům praktických škol. Navázali jsme spolupráci s obecně prospěšnou společností Rytmus, která díky svému tranzitnímu programu zprostředkovává studentům se zdravotním postižením praxe v opravdovém provozu.

Celý článek »

Nevídaná rarita: Jelen v Praze

Král lesů jelen evropský zavítal do pražské Waltrovky.

Záchranná stanice Lesů hl. m. Prahy se zapojila do záchrany jelena, který se překvapivě zabydlel v opuštěném areálu bývalé továrny Waltrovky. Výskyt tohoto velkého kopytníka je pro všechny ohromným překvapením, protože doba, kdy se v Praze nacházely hluboké lesy bohaté zvěří, je již dávno pryč.

Celý článek »

Ohlédnutí za rokem 2013 v záchranné stanici

V roce 2013 jsme přijali 2513 zraněných a jinak postižených volně žijících živočichů. Nejčastějšími pacienty byli ježci, holubi, kachny divoké, netopýři, rorýsi, labutě a poštolky. 18 procent přijatých živočichů se řadilo mezi zvláště chráněné živočichy, např. kavky obecné, netopýři (všechny druhy), rorýsi obecní či veverky obecné. Našimi nejvzácnějšími pacienty byli ostříž lesní, sova pálená, krahujci obecní, ledňáčci říční, kavky obecné, křeček polní, vydra říční a ropucha zelená.

Celý článek »

Vyléčené káně je opět volné

Herec David Matásek a pracovníci Záchranné stanice Lesů hl. m. Prahy vypustili zpět do přírody poblíž Šáreckého údolí vyléčené káně lesní. To bylo v záchranné stanici měsíc na rehabilitaci. Káně je dalším ze živočichů, kteří se dostali do péče pracovníků naší záchranné stanice, za minulý rok jich bylo přes 2 500.

Celý článek »

Za sovím houkáním 2014

Sovy patří mezi tajemné obyvatele naší přírody. Všichni je znají, ale málokdo je viděl.

Před námi je další ročník podvečerních procházek pražskými lesy pro dospělé i děti za sovami a jejich záhadným nočním životem.

Celý článek »

Ptačí svět se ZŠ nám. Jiřího z Lobkovic

Společně se žáky ZŠ nám. Jiřího z Lobkovic jsme se vydali poznávat ptačí svět kolem nás. Během celého roku jsme si povídali o ptačích obyvatelích Prahy, vyráběli jsme společně se žáky 1.stupně ptačí krmítka a budky, ale i jsme se vydali na večerní výpravu za sovami.

Celý článek »

Sbírka pro záchrannou stanici

V tento předvánoční čas dostala velký dárek i naše záchranná stanice. Díky usílí žáků, jejich rodičů, i pedagogů základní školy Bronzová dostala záchranná stanice výtěžek charitativní sbírky ve výši 11 468 Kč a téměř 500 kg další materiální pomoci.

Celý článek »

Vyhlášení nejlepších sběračů

18. prosince proběhlo slavnostní vyhlášení a předání dárků nejlepším sběračům 3. ročníku soutěže ve sběru lesních plodů a pečiva. Nejpilnější školou byla tentokrát Základní škola Kavčí Hory, která sesbírala 1235 kg plodů a pečiva.

Celý článek »

Vyhlášení 3. ročníku soutěže o nejlepšího sběrače lesních plodů a pečiva

Lesy hl. m. Prahy znají výsledky 3. ročníku soutěže ve sběru lesních plodů a pečiva pro lesní zvěř. Zúčastnilo se ho na 40 tříd z 19 základních a mateřských škol, školní družiny, přírodovědné oddíly i jednotlivé rodiny s dětmi. Nejlepší sběrači budou odměněni malou odměnou.

Chtěli bychom tímto poděkovat všem sběračům, zejména pak učitelům, kteří se rozhodli tuto soutěž ve školách zorganizovat.

Celý článek »

Z pohádky do pohádky

V letošním školním roce Lesy hl. m. Prahy spolupracují s MŠ Klánovice na mimořádném projektu. Od září přibyla v této školce třída “SOVIČEK”, a tak na uvítanou připravila MŠ Klánovice ve spolupráci s Lesy hl. m. Prahy pro děti pololetní projekt o sovách.

Celý článek »

Uspávání ježků

Zveme vás na akci pořádanou společně s MČ Praha 9 do parku Přátelství na Proseku od 17 hodin. Čeká vás lampionový průvod za ježečky.

Něco se dozvíte, něco si vyrobíte.

Celý článek »

Med z pražských lesů získal certifikát Český med

Med Lesů hl. m. Prahy ze včelnic v pražských lesích získal certifikát kvality Český med. Tento certifikát uděluje na základě laboratorních rozborů Výzkumný ústav včelařský v Dole.

Dle těchto laboratorních rozborů byla potvrzena kvalita květového i medovicového medu a udělena zlatá medaile, která byla slavnostně předána zástupcům LHMP v Hulicích.

Celý článek »

Armáda spásy v zookoutku v Malé Chuchli

Zookoutek v Malé Chuhli se stal na jedno říjnové dopoledne místem, kde se nádherně propojilo stáří a s ním spojená zkušenost a moudrost spolu s mládím, rychlostí a nadšením pro věc. Lesníci tu totiž připravili společný program pro skupinku seniorek z komunitního centra Armády spásy na Praze 3 a kluky a holky ze 4. třídy základní školy sv. Voršily.

Celý článek »

Výlov Počernického rybníka

Lesy hl. m. Prahy spolu s Českým rybářským svazem zvou na výlov největšího pražského rybníka, který se koná

17. 10. 2013 od 8 hodin

Výlov rybníka je velká událost nejen pro rybáře. Je to jedinečná příležitost prohlédnout si různé druhy ryb pěkně zblízka, zjistit řadu zajímavých informací ze života ryb a pozorovat rybáře přímo v akci. Doplňková stanoviště umožní příchozím seznámit se s dalšími živočichy žijícími u vody nebo vyzkoušet si rybářské náčiní.

Celý článek »

Ohlédnutí za Dny vody ve Stromovce – září 2013

18. a 19. září září bylo ve Stromovce v okolí Šlechtovy restaurace po celý den i přes chladné a deštivé počasí nebývale rušno.

Akce Dny vody ve Stromovce, kterou pořádaly Lesy hl. m. Prahy ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy při příležitosti letošního Mezinárodního roku vodní spolupráce, přilákala množství malých i velkých návštěvníků.

Celý článek »

DNY VODY ve Stromovce aneb Voda pro život, 18. – 19. září 2013

Voda je základní podmínkou všeho života na Zemi. Náš svět, jak ho známe, by bez vody nemohl vůbec existovat.

Voda je přímo součástí živých organismů, je místem života, modeluje naši krajinu.

Voda však může být i nezkrotná. Tuto svoji nezkrotnou tvář nám ukázala během červnových záplav, a to téměř přesně v původně plánovaném termínu oslav vody. Život je prostě plný překvapení.

Celý článek »

Netopýří středy – Za pražskými netopýry

Chcete s námi zase zažít něco nevšedního? Nebojíte se po tmě v lese? Vydejte se na výpravu za pražskými netopýry. V doprovodu zkušeného odborníka se po setmění projdete přírodou, vystopujete  neviditelné netopýry a možná poprvé uslyšíte, jak si netopýři povídají.

Celý článek »

Soutěž o nejlepšího sběrače lesních plodů a suchého pečiva 2013

Lesy hl. m. Prahy vyhlašují 3. ročník soutěže pro kolektivy i jednotlivce ve sběru lesních plodů a suchého pečiva.

Letos se sbírají hlavně žaludy a suché pečivo.

Nasbírané suroviny se využijí na zimní přikrmování zvěře v pražských lesích, do zookoutků, eventuálně do záchranné stanice pro volně žijící živočichy.

Celý článek »

Voroplavba 2013

V rámci projektu VOR 2013 mohl každý návštěvník pražské náplavky u Výtoně ve dnech 31. 7. -2. 8. zaznamenat kotvící prám dřevěných vorů.

Nic divného, řekli bychom tak před sto lety, ale v době, kdy se dřevo dopravuje převážně kamióny, se jedná o opravdovou raritu.

Pod záštitou PEFC ČR, společnosti pro certifikaci dřeva, se zde konala akce, která navazuje na historickou plavbu dřeva po Vltavě. Na náplavce mohl návštěvník kromě voru zhlédnout prezentaci významných lesnických firem, včetně Lesů hl. m. Prahy.

Celý článek »

Voroplavba 2013

Plavení vorů, historie voroplavby, doprovodný program. Prezentace lesnických organizací. Více informací se dozvíte na www.vor2013.cz.

Celý článek »

Do lesa s lesníkem 2013

Letošní ročník oslav Týdne lesů proběhl nově v Milíčovském lesem, a to 13. – 14. května. Tentokrát se akce konala ve spolupráci s MČ Praha 11 pro základní školy Mendelova a K Milíčovu. Na 240 dětí prošlo spolu s lesníky během dvou dnů staletým životem stromu – od semínka po židli.

Společně se vydali na lesní stezku, kde sázeli, měřili, hledali v lesnických mapách a vyzkoušeli si i práci dřevorubce.

Celý článek »

Do lesa s lesníkem 2013

Také letos připravujeme pro školy a veřejnost ve spolupráci s dalšími lesnickými organizacemi dvoudenní akci v rámci Týdne lesů 2013.

13 a 14. května pod vedením lesníků (lesních pedagogů) bude připravena v Milíčovském lese tzv. “Lesní stezka” s několika stanovišti na téma les, pěstování lesa, ochrana lesa. Uvidíte také ukázky těžby, lesní stroje i práci s koněm a určitě nebude chybět nějaké to malé tvoření a vyrábění.

Celý článek »

Léto mezi stromy

Opět připravujeme ve spolupráci s MČ Praha 11 letní příměstský tábor pro děti předškolního věku v Milíčovském lese.

Celý článek »

Den Země 2013 v Praze: Kde nás potkáte

Jako každý rok se konají po celé Praze oslavy ke Dni Země. Den Země připadá na 22. dubna, ale oslavy probíhají již několik dnů před i po tomto termínu.

Středisko ekologické výchovy Lesů hl. m. Prahy se několika akcí účastní.

Celý článek »

Světový den vody u Hamerského rybníka

Kdo šel 21. března na procházku kolem Hamerského rybníka, byl asi překvapen, kam zmizela všechna voda a proč je tolik rozruchu kolem. Probíhal tu jarní výlov rybníka. V rámci oslav Světového dne vody lesníci z Lesů hl. m. Prahy ve spolupráci s rybáři z Českého rybářského svazu připravili několik aktivit a ukázek pro žáky z okolních škol.

I přes nepřízeň počasí, ranní deštík a dopolední chumelenici všichni žáci dorazili s nadšením. Kolikrát do roka se naskytne příležitost vidět živé ryby zblízka, a to ještě téměř hned za školou? Jarní výlovy nejsou mezi veřejností tak známé jako podzimní, a tak byli rybáři zasypáváni nejrůznějšími otázkami.

Celý článek »

Světový den vody v Praze

Voda je jedním z největších bohatství, které nám naše planeta dává. 22. březen je Světovým dnem vody, kdy se po celém světě oslavuje voda jako nezbytnost veškerého života na Zemi. Tento svátek vody se slaví každý rok a ten letošní ročník je navíc korunován vyhlášením roku 2013 Mezinárodním rokem vodní spolupráce. Pražští lesníci ve spolupráci s rybáři letos oslaví svátek vody spolu s žáky základních škol u Hamerského rybníka.

Celý článek »

Leden a únor v záchranné stanici

Přestože během zimmního období se o něco zmenšil počet výjezdů mimo stanici, práce ve stanici nepřestává a běží na plné obrátky. Kromě pravidelné péče o stálé hendikepy i dočasné pacienty se v rámci možností dále opravují voliery a pomalu se chystá celý areál na nápor živočichů v jarním a letním období.

Celý článek »

Za sovím houkáním 2013

Už jste někdy slyšeli soví námluvy?

Zažili jste ten zvláštní pocit při stmívání v lese, kdy se ozývají nejrůznější neznámé zvuky?

Právě je nejvhodnější čas něco podobného zažít! Pojďte s námi zase za sovami!

Celý článek »

Soutěž o nejlepšího sběrače lesních plodů už má svého vítěze

V letošním školním roce Lesy hl. m. Prahy uspořádaly 2. ročník soutěže o nejlepšího sběrače plodů a pečiva pro lesní zvěř. Společnými silami se podařilo žákům nasbírat přes 3,5 tuny lesních plodů a pečiva. Letošního ročníku se zúčastnilo více než 60 tříd z 20 škol a školek, také některé družiny, oddíly a rodiny s dětmi.

Celý článek »

Lesní mateřská školka Mezi stromy – zápis na školní rok 2013/14

Zahajujeme zápis dětí na školní rok 2013/2014 do lesní mateřské školky Mezi stromy u hájovny v Malé Chuchli a Milíčovském lese.

Celý článek »

Na skok v lesní školce: odpolední kroužek pro děti

Lesní mateřská školka MEZI STROMY otvírá od 20. 3. ve srubu v Milíčovském lese odpolední kroužek pro děti Na skok v lesní školce.
Nechte své děti vyrůstat mezi stromy.

Celý článek »

Bukač velký v Praze

Záchranná stanice hl. m. Prahy v Jinonicích v minulém týdnu přijala do péče chráněného ptáka bukače velkého. Ptáka ošetřovatelé přivezli s četnými pohmožděninami a s nadvakrát zlomenou a vykloubenou nohou. Pokud mu fraktury dobře srostou, do pražské přírody se vrátí již na jaře.

Celý článek »

Uzdravené labutě vyplují zpět na Vltavu

V tomto období přibývá labutí, které se zraní po nárazu do tramvajových trolejí na pražských mostech. Pracovníci záchranné stanice Lesů hl. m. Prahy proto takové pacienty do péče přijmou prakticky každý týden. Tři vyléčené šťastlivce budou vypouštět již v tuto středu na náplavce Hořejšího nábřeží.

Celý článek »

Jezevec Tonda se vrátil domů

Pracovníci záchranné stanice Lesů hl. m. Prahy v Jinonicích vypustili tento týden v oblasti Přední Kopaniny samce jezevce lesního. Ten se do rukou ošetřovatelů dostal na začátku září s otřesem mozku a krvácením do břišní dutiny. Ke svým zraněním zřejmě přišel po srážce s autem, jeho rekonvalescence však naštěstí proběhla velmi dobře. Jezevec, který za dobu svého pobytu ve stanici dostal jméno Tonda, se zpět do svého původního domova dostal po necelých dvou měsících.

Celý článek »

Ježek v nouzi – pomoc ježkům před zimou

Víte, co dělají ježci v zimě?

Ježek žije podobným způsobem jako třeba medvěd. Na jaře hýří aktivitou a před zimou se uklidí někam do pelíšku, sníží svojí teplotu jen na 5 °C a usne. Aby se mu dobře spalo a na jaře se v pohodě probudil, musí mít ale před zazimováním dostatečnou váhu – minimálně 600 g.

Celý článek »

Vzácný sokol létá opět nad pražskými střechami

Tento pátek byla vypuštěna zpět do pražské přírody samice vzácného dravce sokola stěhovavého. Záchrana sokola je významnou událostí nejen pro odbornou ornitologickou veřejnost. Sokol patří mezi kriticky ohrožené druhy, jehož populace na dlouhá desetiletí úplně vymizela z české přírody a v současnosti je v celé republice sotva 50 hnízdících párů.

Celý článek »

Vzácný sokol v péči záchranářů

Velké překvapení čekalo na pracovníky Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy, kteří přijeli v neděli 9. září zachránit zraněného dravce v obchodním domě Kotva v centru Prahy. Jednalo se totiž o velmi vzácného sokola stěhovavého.

Celý článek »

Volba jména pro rysa

V neděli 9. září 2012 proběhla v lesním zookoutku v Chuchelském lese akce, která měla za cíl vymyslet jméno novému rysovi ostrovidovi. Toho jsme zakoupili v ZOO v Dvorci u Borovan poté, co nám v dubnu tohoto roku skonal v požehnaném kočičím věku 22 let náš první rys Mates.

Celý článek »

Hledá se velké jméno pro malého rysa

Připravili jsme pro vás odpoledne plné her a úkolů spojené se soutěží o nejlepší jméno pro nového rysa.

Celý článek »

Včelky u Milíčovského lesa

Další lokalita zvolená pro naše včelky je nedaleko Milíčovského lesa.

Prozatím jsme zde umístili čtyři nízkonástavkové úly. Počítáme s rozšiřováním.

Celý článek »

Včelky v ďáblické školce

Založili jsme novou včelnici na Praze 8 v areálu ďáblické okrasné školky.

V první fázi jsme zde umístili deset nízkonástavkových úlů.

Celý článek »

Premiéra programu o včelkách

Program o včelkách a se včelkami, plný zážitků, práce, ale i sladké odměny je na světě. Poprvé jsme si ho vyzkoušeli se čtvrťáky ZŠ Campanus a paní učitelkou Světlíkovou, se kterou již delší dobu spolupracujeme.

Celý článek »

Noční les aneb Nebojte se s námi v lese

Tmu, trošku tajemno, hry, legraci, spaní ve stanu i táborák zažili v Chuchelském háji vítězové podzimní soutěže O nejlepšího sběrače lesních plodů. Nejpilnější třídou byli třeťáci ze ZŠ Chaplinovo náměstí.

Pražští lesníci pro ně připravili neobvyklý zážitek v podobě nočního programu spojeného s přespáním přímo v lese.

Celý článek »

Víkend plný včelaření

V sobotu 16.6. vrcholila v pražské botanické zahradě výstava o včelách a včelaření akcí Medový den. Speciální výstava, spojená s nejrůznějším smyslovým poznáváním všeho, co ke včelám, medu a včelaření patří, byla tento den spojená i s venkovním včelím programem, na kterém jsme s našimi včelkami pomáhali.

Celý článek »

Včelky v pražských lesích

Víte, že na 1 kg medu musí včelky obletět na 3 000 000 květů a nalétat tak vzdálenost, jako by obletěly 6krát kolem dokola celou zeměkouli? Nevíte? Ten, kdo se setkal v průběhu jara s naším stanovištěm o včelkách a včelaření, ví nejen to.

K překvapení mnohých se totiž i v Praze vesele včelaří. Od loňského roku také Lesy hl. m. Prahy obnovily chov včel i v pražských lesích. Navázaly tak na tradici z dob, kdy les a včely patřily k sobě a u hájoven byly včelí úly běžně k vidění.

Celý článek »

Včelky v pražských lesích

Víte, že na 1 kg medu musí včelky obletět na 3 000 000 květů a nalétat tak vzdálenost, jako by obletěly šestkrát kolem dokola celou zeměkouli? Nevíte? Ten, kdo se setkal v průběhu jara s naším stanovištěm o včelkách a včelaření, ví nejen to.

Celý článek »

Ohlédnutí za oslavami Dne Země 2012

Jako každý rok se konaly po celé Praze oslavy ke Dni Země.

Den Země připadá na 22. dubna, ale oslavy probíhaly již několik dnů předem a zároveň i po tomto termínu. Středisko ekologické výchovy Lesů hl. m. Prahy se několika oslav aktivně účastnilo.

Letos jsme do programu nově zařadili představení záchranné stanice pro volně žijící živočichy a stanoviště o včelách a včelaření.

Celý článek »

Do lesa s lesníkem 2012 – Týden lesů v ČR

V Kunratickém lese a Klánovickém lese se po dva dny ozývaly slavnostní fanfáry trubačů na lesnice a vítaly tak návštěvníky 4. ročníku akce o lese a lesnictví Do lesa s lesníkem. Lesníci připravili pro školy i veřejnost program plný tvoření, informací, ale i neobvyklých zážitků a hrátek na téma les a lesnictví.

Celý článek »

Lesní mateřský klub MEZI STROMY nově v Milíčovském lese

Od září 2012 otevíráme ve spolupráci s občanským sdružením MEZI STROMY další lesní mateřský klub, tentokrát na Praze 11 nedaleko metra Háje v krásném prostředí lesa a rybníků.

Zápis na školní rok 2012/2013 zahájen.

Celý článek »

Les plný zvířátek

V sobotu 21. 4. 2012 od 14 hodin zveme děti i rodiče do Klánovického lesa na akci LES PLNÝ ZVÍŘÁTEK.

Tuto tradiční akci připravuje pro děti předškolního věku z Klánovic a okolí ZO ČSOP Stopa Klánovice ve spolupráci s Lesy hl. m. Prahy. Na děti čeká lesní stezka s úkoly a soutěžemi. Na konci stezky pak pro každého malá odměna.

Celý článek »

Lesní mateřský klub MEZI STROMY – zápis na 2012/2013

Zápis dětí na školní rok 2012/2013 lesní mateřský klub u hájovny v Malé Chuchli – MEZI STROMY

Nechte své děti vyrůstat mezi stromy.

NOVINKA – od září 2012 otevíráme další lesní klub v Milíčovském lese.

Celý článek »

Akce Sokol 2012

České ornitologické společnosti se ve spolupráci s Lesy hl. m. Prahy podařilo umístit další hnízdní budku pro sokola v Praze. Je to významná pomoc těmto kriticky ohroženým dravcům, kteří ve městě jen těžko nacházejí vhodná místa k zahnízdění.

Ornitologové celou akci připravili, Lesy hl. m. Prahy zajistily materiál a pomáhaly při výrobě i vyvěšování.

Nová šance je v jedné z věží kostela sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí.

Celý článek »

Záchranná stanice hl. m. Prahy zahajuje provoz

Od pondělí 5. 3. 2012 začne Záchranná stanice hlavního města Prahy přijímat zraněné a jinak postižené volně žijící živočichy nalezené na území Prahy. Je určena pro všechny druhy živočichů mimo rysa, medvěda a vlka. Na nonstop dispečinku záchranné stanice 773 772 771 lze nahlásit nález zraněného živočicha a zároveň toto číslo bude fungovat i jako infolinka pro veřejnost.

Celý článek »

Boudo, budko, kdo v tobě přebývá…

Ve spolupráci s oddílem Sportíků ZO ČSOP a Mateřským centrem Barrandov se v sobotu 25. února vyvěsilo na 30 nových ptačích budek v Prokopském údolí a Chuchelském háji.

Celý článek »

Proměny ve stanici II

Dne 18. 1. 2012 jsme konečně obdrželi 8 obytných buněk, ve kterých vybudujeme zázemí záchranné stanice – zázemí pro intenzivní péči o zraněné a jinak postižené živočichy, zázemí pro péči o mláďata, veterinární ošetřovnu, přípravnu a sklad krmiva a zázemí pro personál stanice. Je to sice skromný začátek, ale na pozemku, kde doposud byly pouze zchátralé voliéry, je to skoro malý zázrak.

Celý článek »

Záchranná stanice hl. m. Prahy je v Národní síti záchranných stanic

Záchranná stanice hl. m. Prahy v Praze Jinonicích byla přijata rozhodnutím výkonné rady 13. 12. 2011 do Národní sítě záchranných stanic.

Celý článek »

Proměny ve stanici I

Lesy hl. m. Prahy od září tohoto roku budují v Záchranné stanici v Praze – Jinonicích zázemí pro péči o zraněné a jinak postižené volně žijící živočichy.

Celý článek »

Soutěž o nejlepšího sběrače lesních plodů a pečiva

V letošním školním roce Lesy hl. m. Prahy uspořádaly 1. ročník soutěže o nejlepšího sběrače plodů a pečiva pro lesní zvěř. Společnými silami se žákům podařilo nasbírat přes sedm tun lesních plodů a pečiva. Letošního ročníku se zúčastnilo přes 40 tříd z 24 škol a školek, také některé družiny, oddíly a rodiny s dětmi.

Chtěli bychom tímto poděkovat všem zúčastněným sběračům, zejména pak učitelům, kteří se rozhodli tuto soutěž ve školách zorganizovat.

Pro nejlepší sběrače byla připravena malá odměna v podobě dárkových košů, nejlepší třída dostala navíc poukaz na noční program v zookoutku v Malé Chuchli.

Celý článek »

Nabídka Lesů hl. m. Prahy ZO ČSOP Dolní Břežany

Lesy hl. m. Prahy opakovaně nabídly ZO ČSOP Dolní Břežany, které provozuje záchrannou stanici v Praze Jinonicích, že převezmou do své péče živočichy, které má v současné době ve svém držení. Důvodem nabídky Lesů hl. m. Prahy byla informace, že z nedostatku finančních prostředků je ZO ČSOP Dolní Břežany nuceno zvířata likvidovat. Nabídka byla pokaždé odmítnuta.

Celý článek »

Záchranná stanice podala žádost o zařazení do Národní sítě ZS

Lesy hl. m. Prahy podaly žádost o zařazení záchranné stanice do Národní sítě záchranných stanic.

Celý článek »

Dobrovolníci společnosti Telefónica pomáhali v lese

7. října 2011 se sešla skupina cca 30 dobrovolníků společnosti Telefónica v Kunratickém lese. Tento den věnovali práci pro les. Pod vedením lesníků Lesů hl. m. Prahy na ně čekaly především natěračské práce a také sběr klestu. Lesy hl. m. Prahy děkují za pomoc.

Celý článek »

Výlov Počernického rybníka

Pokud jste ve čtvrtek 13. října jeli nebo šli okolo Počernického rybníka, nemohli jste si nevšimnout nezvyklého rozruchu kolem něj. Nejenže sám rybník byl po roce opět celý vypuštěný, ale na hrázi a pod hrází bylo pěkně rušno. Kádě, sítě, nákladní auta, podběráky a další nářadí, ale hlavně rybáři, kteří měli plné ruce práce. Probíhal totiž výlov největšího pražského rybníka.

Celý článek »

Lesy hl. m. Prahy pomáhaly v oboře Kněžičky

V letošním roce, který byl OSN vyhlášen jako mezinárodní rok lesů, Nadace dřevo pro život připravila projekt Zvyšování konkurenceschopnosti vlastníků lesů a osob hospodařících v lesích. Jeho součástí je vzdělávací kurz prezentačních a PR dovedností pro lesníky. Vyvrcholením kursu a současně praktickou zkouškou toho, co se účastníci v předchozích modulech naučili, bylo plánování, příprava a realizace osvětové akce pro veřejnost s využitím principů lesní pedagogiky – v tomto případě pro děti a pedagogy ze základní školy v Chlumci nad Cidlinou.

Celý článek »

Jak se v Kunratickém lese čarovalo

Kunratický les se již počtvrté proměnil v září na celý týden ve velkou přírodní učebnu. Lesy hl. m. Prahy tu totiž spolu s výtvarnicí Marií Brožovou připravily další ročník výtvarných a přírodovědných dílen pod širým nebem pro školy i veřejnost.

Celý článek »

Svatohubertské slavnosti 2011

18. ročník Svatohubertských slavností tentokrát v Praze. Areál Strahovského kláštera. Lesy hl. m. Prahy spolupořádají doprovodný program pro děti.

Celý článek »

Lesní čarování v Kunratickém lese

Od neděle 18. září se na jeden týden Kunratický les promění ve velkou přírodní učebnu. Lesy hl. m. Prahy spolu s výtvarnicí Marií Brožovou připravují 4. ročník výtvarných a přírodovědných dílen pod širým nebem.

Celý článek »

Situace v zachranné stanici – září 2011

Od září roku 2011 v Praze vzniká nová záchranná stanice pro zraněné volně žijící živočichy. Lesy hl.m. Prahy byly Magistrátem hlavního města Prahy pověřeny převzetím zařízení, provedením rekonstrukce a zahájením provozu nové záchranné stanice pro volně žijící zvířata v Praze – Jinonicích. Tisková zpráva ke stažení zde.

Celý článek »

Rumunská ambasáda v zookoutku Malá Chuchle

Dne 9. 7. 2011 navštívila zookoutek v Malé Chuchli mimořádná návštěva. Jednalo se o rodiče s dětmi z rumunského konzulátu. Organizace Lesy hl. m. Prahy prostřednictvím střediska ekologické výchovy připravila pro návštěvníky pestrý program.

Celý článek »

Tesco v zookoutku v Malé Chuchli

Skupina 12 počítačových odborníků z obchodního řetězce Tesco pracovala v rámci doprovolné výpomoci celý den v zookoutku u hájovny v Malé Chuchli. Pomáhali hlavně při opravě srubu bývalé lesní školy, který bude od září využíván i jako zázemí pro lesní mateřskou školku.

Celý článek »

Lesní mateřský klub Mezi stromy od září v Malé Chuchli

Středisko ekologické výchovy LHMP spolu s občanským sdružením Mezi stromy připravují od září otevření lesního mateřského klubu.

Pro děti od 3 do 6 let nabízíme alternativu předškolního vzdělávání v prostředí lesa v duchu lesní pedagogiky – prožitkem k poznání.

Celý článek »

Lesy hl. m. Prahy zase včelaří

Včely a včelaření měly od nepaměti k lesu velmi blízko, proto středisko ekologické výchovy obnovilo v rámci Lesů hl. m. Prahy malý chov včel.

Včelaření má u nás bohatou historii, v současné době ale včelařů příliš nepřibývá a včelíny i úly z krajiny mizí. A tak i náš malý chov může být pro pražskou přírodu přínosem. Rádi bychom využili tento chov i pro naše programy pro školy a veřejnost a zařadili ukázku včelaření do naší nabídky.

Celý článek »

Akce s Českou lesnickou společností v Národním zemědělském muzeu

V rámci Mezinárodního roku lesů 2011 se rozhodla Česká lesnická společnost uspořádat doprovodný program formou lesní pedagogiky u příležitosti výstavy Co pamatuje strom a lidé zapomněli? v Národním zemědělském muzeu v Praze. Naše organizace Lesy hl. m. Prahy se na této akci spolupodílela.

Celý článek »

Les plný zvířátek

V sobotu 28. 5. 2011 od 14 hod. zveme děti i rodiče do Klánovického lesa na akci Les plný zvířátek. Tuto tradiční akci připravuje pro děti předškolního věku z Klánovic a okolí ZO ČSOP Stopa Klánovice ve spolupráci s Lesy hl. m. Prahy. Na děti čeká lesní stezka s úkoly a soutěžemi. Na konci stezky pak pro každého malá odměna.

Celý článek »

Do lesa s lesníkem 2011: Vyhlášení vítězů malé soutěže

V Kunratickém lese se po dva květnové dny ozývaly slavnostní fanfáry trubačů a vítaly tak návštěvníky 3. ročníku akce o lese a lesnictví. Krásné počasí a zajímavý program přilákalo za lesníky do lesa na 3 000 dětí i dospělých.

Reportáž z celé akce včetně fotografií najdete zde.

Celý článek »

Do lesa s lesníkem 2011

V Kunratickém lese se po celé dva dny ozývaly slavnostní fanfáry trubačů a vítaly tak návštěvníky 3. ročníku akce o lese a lesnictví Do lesa s lesníkem. Lesy hl. m. Prahy spolu s dalšími lesnickými organizacemi připravily pro školy i veřejnost program plný práce, informací, ale i neobvyklých zážitků a hrátek na téma les a lesnictví. Že se akce vydařila, a to i díky krásnému počasí, potvrzuje přes 3 000 spokojených návštěvníků, kteří za lesníky do lesa přišli.

Celý článek »

Ohlédnutí za oslavami Dne Země 2011

Jako každý rok se konaly po celé Praze oslavy ke Dni Země. Den Země připadá na 22. dubna, ale oslavy probíhaly již několik dnů před tímto termínem i po něm. Středisko ekologické výchovy Lesů hl. m. Prahy nepořádalo samostatnou akci, ale aktivně se několika účastnilo.

 

Celý článek »

Týden lesů 2011 v Praze: Do lesa s lesníkem

I letos připravujeme pro školy a veřejnost ve spolupráci s dalšími lesnickými organizacemi dvoudenní akci v rámci Týdne lesů 2011, tentokrát pod názvem Do lesa s lesníkem.

10. a 11. května bude v Kunratickém lese pod vedením odborníků lesníků (lesních pedagogů) připravena Lesní stezka s několika stanovišti na téma les, pěstování lesa, ochrana lesa. Uvidíte také ukázky těžby, lesní stroje i práci s koněm a určitě nebude chybět nějaké to malé tvoření a vyrábění.

Celý článek »

Za sovím houkáním

Byli jste s námi letos na jaře za sovami? Na 200 malých i velkých Pražanů ano. Letos jsme veřejnosti nabídli několik jarních termínů večerních procházek v Kunratické lese a nově také v Modřanské rokli, v oboře Hvězda a v Klánovickém lese. Zájem byl nečekaný a řadu zájemců jsme museli pro naplnění kapacity i odmítat. Samotná procházka večerním lesem je velký zážitek plný překvapení, a když se podaří rozhoukat sovy, tak zážitek na druhou. Dorazily k nám postřehy účastníků a některé si stojí za to přečíst.

Celý článek »

V ZŠ Marjánka s programem Lesní zvěř

V březnu jsme navštívili základní školu Marjánku s programem Lesní zvěř. Po programu jsme dostali velkou pochvalu, a to vždy potěší.

Reportáž a foto najdete zde.

Celý článek »

Škola u lesa: Celoroční projekt se ZŠ U krčského lesa

ŠKOLA U LESA – tak se jmenuje celoroční projekt pro školní rok 2010/2011, na kterém spolupracujeme se ZŠ U krčského lesa. Rozšířili jsme tím výbornou spolupráci s pedagogy této školy v čele s paní ředitelkou Malinovou a především paní zástupkyní Ivanou Nechvátalovou.

Celý článek »

Za sovím houkáním

Už jste někdy slyšeli soví námluvy?

Zažili jste ten zvláštní pocit při stmívání v lese, kdy se ozývají nejrůznější neznámé zvuky?

Právě je nejvhodnější čas něco podobného zažít!

Pojďte s námi zase za sovami.

Celý článek »

Lesníkův učeň

Ústav pro hospodářskou úpravu lesů (ÚHUL) připravil k Mezinárodnímu roku lesů vzdělávací hru Lesníkův učeň.

Hra je určena především dětem ve věku 7 – 15 let, ale svoje znalosti či odhad si může vyzkoušet každý.

Celý článek »

Pták roku 2011: Strnad obecný

Strnad obecný je jeden z nejpočetnějších ptáků u nás, ale současně i druh, který vytrvale ubývá. Za posledních 30 let ubylo v krajině odhadem půl až 1 milion strnadů.

Celý článek »

Návštěva pracovní skupiny FCN

V pondělí 31. 1. 2011 navštívila naši organizaci mezinárodní delegace lesníků z pracovní skupiny FCN (Forest Communicators’ Network – Forest Pedagogics). Byli to zástupci organizací ministerstva, městských lesů či státních lesů z Rakouska, Finska, Polska, Slovenska, Bavorska a Norska. Hlavní téma návštěvy byla práce s veřejností, tzv. lesní pedagogika.

Celý článek »

Rok 2011: Mezinárodní rok netopýra

Rok 2011 byl Programem OSN pro životní prostředí (UNEP), Úmluvou o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů (Bonnská úmluva – CMS) a EUROBATs (Dohoda o ochraně populací evropských netopýrů) vyhlášen Mezinárodním rokem netopýra. Cílem této kampaně, jejíž motto zní “Společně s netopýry”, je upozornit na význam netopýrů v přírodě a nutnost jejich ochrany.

Celý článek »

Rok 2011: Mezinárodní rok lesů

Rok 2011 byl vyhlášen Organizací spojených národů (OSN) Mezinárodním rokem lesů s cílem zvýšit povědomí a posílit trvale udržitelné obhospodařování lesů, ochranu přírody a trvale udržitelný vývoj všech typů lesů k užitku současných i budoucích generací.

Během roku proběhne řada nových i tradičních akcí (např. výstava o lese a lesnictví v Národním zemědělském muzeu v Praze, 3. ročník lesnické akce Do lesa s lesníkem a řada dalších).

Celý článek »

Lesní mateřský klub

Spolu s občanským sdružením Mezi stromy připravujeme otevření Lesního mateřského klubu MEZI STROMY v lokalitě Chuchelský háj. Zahájení činnosti je plánováno na září 2011.

Celý článek »

Najdete nás také na Facebooku

Máme pro Vás novinku. Od nynějška nás najdete také na síti FACEBOOK.

Celý článek »

Exkurze podél Botiče

Letos již podruhé proběhla exkurze od Hameráku podél Botiče. Tentokrát se studenty Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Ing. Richard Beneš ze střediska vodních toků seznámil studenty s nedávno proběhlou revitalizací Hamerského rybníka, s přírodními poměry na Botiči i jednotlivými úpravami Botiče.

Celý článek »

Výlov Hostivařské přehrady

Ve dnech od 23. 10. 2010 do 26. 10. 2010 byla poprvé od šedesátých let minulého století zcela vypuštěna a vylovena největší pražská údolní nádrž – Hostivařská přehrada.

Další informace k této události najdete na stránkách pražské rybářské organizace.

Celý článek »

Hledáme název pro rybník

Zapojte se do hledání názvu nové vodní plochy – rybníka. Vyhlašujeme rychlosoutěž pro jednotlivce i kolektivy. Na Hájeckém potoce nedaleko Hostivařského lesoparku byla dokončena rekonstrukce retenční nádrže označené RN2 (více informací o rekonstrukci najdete zde).

Protože toto označení je čistě technické bez vazby na okolí či historii, hledáme nový název pro nově vznikající vodní plochu. Zapojte svoji fantazii či svá přání, možná právě Váš návrh bude ten pravý.

Celý článek »

Výlov Počernického rybníka

MČ Praha Dolní Počernice ve spolupráci s Rybářským svazem, SEV Lesů hl. m. Prahy a OOP MHMP zvou děti i dospělé na výlov Počernického rybníka.

Celý článek »

Rybářské odpoledne na Martiňáku

Děti z dětského domova z Dolních Počernic a Klánovic a děti ze ZŠ Tolerance v Praze 9 se ve čvrtek 30. září proměnily na celé odpoledne v rybáře. U krásně zrekonstruovaného rybníku Martiňák pro ně středisko ekologické výchovy Lesů HMP připravilo naučný program na téma ryby, rybářství a život kolem vody.

Celý článek »

Podzimní slavení s MŠ Markušovou

Oslava podzimu 23. 9. v mateřské školce Markušova byla naší další společnou akcí v rámci dlouhodobé spolupráce. Tentokrát se na zahradě MŠ uskutečnilo hravé a tvořivé odpoledne pro děti i rodiče, kde se ochutnávaly různé plody, vyráběl dráček nebo poznávaly listy stromů.

Celý článek »

Pražské cyklozvonění 2010

V neděli 19. září se Praha zaplnila malými i velkými cyklisty, konal se totiž další ročník Pražského cyklozvonění.

Z několika míst Prahy vyrazily cyklistické pelotony, které se po slavnostní jízdě Prahou sjely na Císařské louce, kde byl připraven zábavný program.

Celý článek »

Ptačí trylky 2010 – Kunratický les (10. – 18. září)

Kunratický les se již tradičně v září proměnil na celý týden ve velkou tvůrčí dílnu a učebnu zároveň. Probíhal zde již třetí ročník tvůrčích a přírodovědných dílen pod širým nebem – „Ptačí trylky, aneb ptačí stezkou Kunratickým lesem“, který spolupořádají Lesy hlavního města Prahy ve spolupráci s Českou společnosti ornitologickou a výtvarnice Marie Brožová.

Celý článek »

Výlovy rybníků – podzim 2010

I letos na podzim probíhají na vybraných rybnících v Praze podzimní výlovy. Ve spolupráci s Českým rybářským svazem nabízíme pro školy možnost účastnit se výlovu spolu s doplňkovým programem. Přijďte si prohlédnout ryby zblízka.

Celý článek »

Lesní divadélko v zookoutku Malá Chuchle

V zookoutku v Chuchelském háji na svahu mezi obcemi Velká Chuchle a Malá Chuchle vzniklo zcela nové lesní divadélko.

Celý článek »

Pražské cyklozvonění 2010

V neděli 19. září 2010 se už počtvrté uskuteční tradiční akce Pražské cyklozvonění.

Z několika míst Prahy vyrazí cyklistické pelotony, které budou společně směřovat na Císařskou louku. Na projížďku po pražských cyklotrasách naváže odpolední program pro děti i dospělé.

Celý článek »

Ptačí trylky aneb Ptačí stezkou Kunratickým lesem

Pro velký úspěch minulých ročníků společného projektu otevřených výtvarných a přírodovědných dílen výtvarnice Marie Brožové a Lesů hl. m. Prahy chystáme na letošní září, 12. – 18. 9. 2010, ve stejném duchu tvůrčí dílny tentokrát pod názvem PTAČÍ TRYLKY aneb Ptačí stezkou Kunratickým lesem. Letošní 3. ročník navazuje na předchozí akce Po stopách lesní zvěře a Duše stromu.

Celý článek »

Jarní sázení 2010

Lesy hl. m. Prahy během letošního jara vysadily přes 133 000 ks sazenic lesních dřevin a osadily více než 12 ha plochy. V druhovém složení výrazně převažují sazenice dubu, následuje buk a lípa.

Do jarních výsadeb se zapojily i děti z mateřských, základních a středních škol v rámci ekologické výchovy. Spolu s lesníky tak vysázely na 5 500 ks sazenic. Stejně jako v loňském roce se sázelo v Kunratickém lese a Chuchelském háji, v Prokopském údolí nebo v Bohnicích.

Celý článek »

Tátafest 2010

20. června 2010 proběhl pro všechny tatínky, dědečky a jejich ratolesti i pro širokou veřejnost již čtvrtý ročník akce Tátafest 2010 konaný při příležitosti Dne otců na Císařské louce. Během celého odpoledne akci navštívilo na 400 dospělých a dětí, kteří měli možnost účastnit se některých z připravených aktivit.

Celý článek »

Letní aktivity: tábor s Českým svazem ochránců přírody

Středisko ekologické výchovy LHMP při své činnosti dlouhodobě spolupracuje s Českým svazem ochránců přírody. Letos v rámci prázdninových akcí podpoří i tradiční letní tábor ZO ČSOP Stopa Klánovice, který se koná na Českomoravské vrchovině v ekocentru Chaloupky. Pomáháme s přípravou i vlastním průběhem tábora, kterého se zúčastní přes 20 dětí. Prostředí okolo Chaloupek nabízí řadu příležitostí, jak hravou formou seznamovat děti s ekosystémem lesa i vody.

Celý článek »

Ekopohádka má prázdniny

Krásné představení pro děti i dospělé v divadle Komedie Ekopohádka má také prázdniny. Ekopohádka se narodila díky nadšení a práci mnoha lidí a setkala se s velkým ohlasem mezi dětmi i dospělými.

Celý článek »

Jaro 2010: EkoDen na škole

Od loňského roku se pravidelně účastníme projektu EkoDen na pražských základních školách, který pořádá sdružení Občanská inspirace. Letos od dubna do června proběhlo 6 tzv. ekodnů, kterých se zúčastnila např. ZŠ Pobělohorská, ZŠ Na Chodovci, ZŠ Čakovice, ZŠ Burešova a ZŠ Chodovická. Celkem tedy na 1 200 dětí a pedagogů.

Celý článek »

Tátafest 2010

Zveme nejen všechny tatínky a dědečky spolu s dětmi, ale i celou širokou veřejnost na akci Tátafest 2010 na Císařskou louku. Nejen maminky mají svůj svátek, oslavte s námi Den otců. Akci pořádají RC Andílek a RC Paleček. Vstup je zdarma.

Celý článek »

Den dětí – Den životního prostředí Stromovka

1. červen již tradičně patří ve Stromovce dětem a jejich rodičům. I letos zde Magistrát hl. m. Prahy prostřednictvím agentury Kristian připravil akci k oslavě Dne dětí a tentokrát ji spojil s oslavou Dne životního prostředí.

Celý článek »

Mezi stromy – Den dětí ve Stromovce

Oslavte s námi Den dětí a Den životního prostředí spoustou zábavy, poznání, her i pohádek pod korunami stromů. Přijďte se příjemně pobavit do Stromovky. Připraven bude bohatý program pro děti i dospělé.

Celý článek »

Klánovický Les plný zvířátek

V sobotu 15. května proběhla v Klánovickém lese akce pro děti a rodiče Les plný zvířátek.

Tuto tradiční akci připravuje pro děti předškolního věku z Klánovic a okolí ZO Českého svazu ochránců přírody Stopa Klánovice, se kterou SEV LHMP spolupracuje.

Celý článek »

Týden lesů 2010 v Praze – Do lesa s lesníkem

11. – 12. května proběhla dvoudenní lesnická akce v Kunratickém lese a Chuchelském háji. Přišlo na 1200 dětí a dospělých, kteří měli možnost se blíže seznámit s prací lesníka a lesním hospodařením.

Celý článek »

Týden lesů 2010 v Praze: 11. a 12. květen

I letos připravujeme pro školy i veřejnost ve spolupráci s dalšími lesnickými organizacemi dvoudenní akci v rámci Týdne lesů 2010, tentokrát pod názvem Do lesa s lesníkem.

Celý článek »

Exkurze pro studenty ČVUT

13. dubna proběhla zajímavá exkurze po vodních stavbách pro studenty ČVUT pod vedením Ing. Richarda Beneše ze střediska vodních toků LHMP.

Celý článek »

Den Země – MŠ Markušova a Dubnova

Již po jedenácté byl 22. duben v MŠ Markušova a Dubnova ve znamení oslav Dne Země, letos na téma “Zvířata kolem nás”. Naše středisko ekologické výchovy stejně jako v loňském roce připravilo některá stanoviště a dodalo drobné ceny pro účastníky.

Celý článek »

Den Země – Toulcův dvůr

Dne 24. 4. 2010 se Středisko ekologické výchovy Lesů hl. m. Prahy zúčastnilo oslav Dne Země, které se konaly na Toulcově dvoře. Oslavy Dne Země se snaží vzbudit u lidí zájem o přírodu a o její ochranu.

Celý článek »

Den Země v Toulcově dvoře: 24. dubna 2010

Den Země na Toulcově dvoře – tentokrát ve znamení pražských parků, lesíků, zahrad i zahrádek. Připraven je po celý den bohatý program plný tvoření, hudby, poznávání i hraní. Mezi řadou různých ekologických organizací se představí i naše středisko Lesů hl. m. Prahy. U nás si děti spolu s rodiči mohou například vyzkoušet dřevěný xylofon, sestavit skládačky listů nebo vyrobit medaili.

Celý článek »

Den Země – Praha 8

Středisko ekologické výchovy se zúčastnilo oslav Dne Země pořádaného MČ Praha 8. Pro školy i veřejnost byla připravená různá stanoviště s úkoly a hrami. U nás si mohly děti vyzkoušet pavoučí síť, porovnat si svůj skok třeba se skokem jelena nebo vyzkoušet si svůj hmat, čich a sluch. Nechyběly ani dřevěné skládačky listů či ukázky různých dřev.

Celý článek »

Den Země s Prahou 8

ÚMČ Praha 8 pořádá 21. 4. 2010 od 10 – 15 hod. tradiční Den Země. Středisko ekologické výchovy Lesů hl. m. Prahy bude mít na akci své stanoviště s řadou hravých úkolů na téma pavouci, smysly a stromy.

Celý článek »

Program o lesní zvěři v základní škole pro sluchově postižené

V pondělí 23. 3. proběhl v základní škole pro sluchově postižené v Praze Radlicích program o lesní zvěři.

Celý článek »

Za sovím houkáním

Už jste někdy slyšeli soví námluvy?

Zažili jste ten zvláštní pocit při stmívání v lese, kdy se ozývají nejrůznější neznámé zvuky?

Právě je nejvhodnější čas něco podobného zažít! Pojďte s námi za sovami do Kunratického lesa.

Pozvánka a bližší informace zde.

Celý článek »

Povídání o lesnictví

16. 2. 2010 se uskutečnil ve fakultní ZŠ Mezi Školami na Praze 5 program pro zimní období do třídy Povídání o lesnictví. Zkušení lektoři seznámili děti s historií lesnictví, vývojem lesů i současným hospodařením. Objasnili jim rozdíl mezi myslivcem a lesníkem, myslivecké tradice a předvedli i praktické ukázky vábení.

Celý článek »

Není budka jako budka

Pro základní školy jsme připravili nový program “Není budka jako budka”. Jedná se o 2,5 – 3 hod. program o ptačích budkách, který navazuje na ornitologickou exkurzi – zimní pozorování ptactva. Součástí programu o budkách je jednak krátká interaktivní prezentace o důvodech vyvěšování ptačích budek, jednotlivých typech i následné péči vedená zkušeným ornitologem, jednak vlastní výroba několika ptačích budek z připravených polotovarů a na závěr vyvěšení vyrobených budek v okolí školy či v jiné vhodné lokalitě.

Celý článek »

Praktický rádce Jak hospodařit s dešťovou vodou na pozemku

Ústav pro ekopolitiku, o. p. s., vydal pro Středisko ekologické výchovy Lesy hl. m. Prahy stručnou publikaci pro veřejnost “Jak hospodařit s dešťovou vodou na soukromém pozemku – praktický rádce pro obnovu propustnosti a zasakování”.

Tato publikace je určena především drobným soukromým stavebníkům, kteří tuto otázku často řeší (nebo by měli řešit). V publikaci naleznou řadu praktických návodů na jednotlivá řešení, které doplňují názorné fotografie a nákresy včetně orientačního vyčíslení nákladů.

Celý článek »

Zimní nabídka programů pro ZŠ a SŠ

Na období 21. 11. až 21. 3. máme pro základní a střední školy připravenou speciální zimní nabídku programů na téma lesnictví, lesní zvěř, myslivost.

Celý článek »

Zimní nabídka programů pro MŠ

Na období 21. 11. až 21. 3. máme pro mateřské školky připravenou speciální zimní nabídku programů.

Celý článek »

Krmení zvířátek v zookoutku Malá Chuchle

Úspěšní malí malíři laviček z projektu Čistá a zelená Praha, děti ze speciální ZŠ Zlíchov, navštívili tento čvrtek 26. 11. 2009 zookoutek v Malé Chuchli. V rámci akce malování laviček se umístili v hlasovací soutěži se svou lavičkou na prvním místě. Jednou z odměn, které dostali, byla i prohlídka zookoutku a krmení zvířátek.

Celý článek »

Strom pro Brontosaura

Téměř 3 tisíce sazenic keřů a stromků čekalo na šikovné ruce účastníků akce Strom pro Brontosaura, kterou pro veřejnost a členy HB ve spolupráci s Českou televizí připravily pražské základní články Hnutí Brontosaurus, Klub přátel Lukova a Rozruch. Naše středisko pomohlo dodáním potřebného nářadí a drobných cen. Pro děti pak připravilo drobné hříčky a úkoly.

Celý článek »

Strom pro Brontosaura

Téměř 3 tisíce sazenic keřů a stromků čeká na šikovné ruce účastníků akce Strom pro Brontosaura, kterou pro veřejnost a členy HB ve spolupráci s Českou televizí připravují pražské základní články Hnutí Brontosaurus, Klub přátel Lukova a Rozruch. Přijďte si zasadit ten svůj. Pozvánku najdete zde.

Celý článek »

Pojďte s námi do Divadla Komedie na Ekopohádku

Podivný pták DODO, pán ostrova Kazisvět a kamarádi Adam a Eva zažijí spolu s dětmi velké dobrodružství při záchraně ostrova.

Herečka Lenka Novotná spolu s Pavlem Jeřábkem z Hnutí Brontosaurus, Evou Kořánovou a režisérkou Michaelou Korcovou vymysleli a realizovali společný projekt v Divadle Komedie – pohádku o záchraně planety Země.

Celý článek »

Nabídka nových vlastivědných vycházek

Víte, kde v Praze dříve bývalo přístaviště vorů nebo kde je tzv. Rudolfova štola? Slyšeli jste o Štěchovickém pokladu?

Od září máme v nabídce vycházek a exkurzí vlastivědně historické vycházky PODÉL VLTAVY.

Celý článek »