Ekologická výchova

Den stromů ve Stromovce

Neznáme krásnější a příhodnější místo k zakončení oslav Dnů stromů, než je největší pražský park plný stovek nádherných dřevin. V pátek 18. října oslavíme svátek stromů ve Stromovce a vy můžete být při tom.

Na Psí louce v západní části parku pro vás máme přichystaný den plný zábavy i poučení. Čeká vás 12 stanovišť se zajímavostmi o stromech i o živočiších, kteří je obývají. Podíváme se na stromy ze všech možných úhlů a hledisek. Prozkoumáme jejich dřevo, povíme si o jejich růstu, pěstování i ochraně.

Badatelé se mohou těšit na přístroje a pomůcky k měření a zkoumání stromů. Představí se jim také metoda zvaná dendrochronologie, díky níž se naučí vyčíst minulost z letokruhů.

Kutilové by neměli minout stánek uměleckých řezbářů, kteří návštěvníkům předvedou, jak se ze dřeva rodí umělecká díla.

Pokud rádi šplháte po stromech a výšky vám nedělají problém, běžte se podívat ke stánku našich arboristů. Ti jsou na stromech také jako doma a jejich práce je velice záslužná. Po celý rok se starají o to, aby se stromům v pražských parcích a lesích vedlo co nejlépe. Ukážou vám různé stromolezecké techniky a vysvětlí, k čemu je dobrý akustický tomograf.

A neochudíme ani nejmenší návštěvníky, kteří mohou navštívit náš lesní workshop a vyrobit si na památku něco hezkého z přírodních materiálů, zahrát si na lesní dendrofon či si vyzkouší některou z dřevěných skládaček a her.

A jestliže jste se pro omezenou kapacitu nedostali na některou z exkurzí ve Stromovce, máme pro vás dobrou zprávu. Součástí Dne stromů ve Stromovce budou i dvě komentované prohlídky parku. Během nich vás provedeme historií parku, dozvíte se zajímavosti o rekultivacích rybníků a říček, povíme vám, co všechno obnáší každodenní péče o park, navštívíte jindy nepřístupný vodárenský domek a nakouknete i do Rudolfovy štoly, která do parku přivádí vodu z Vltavy. Na exkurze vyrazíme v 10:00 a ve 14:00, sraz bude u označeného infostánku. Komentované prohlídky jsou zdarma a svoji účast nemusíte hlásit předem.

Součástí Dne stromů ve Stromovce bude také slavnostní vyhlášení vítězů výtvarné soutěže Duše stromů, pro které máme přichystané věcné ceny.

Akce začíná v 9:00 a končit budeme v 16:00.

Přijďte oslavit Den stromů do Stromovky, těšíme se na vás.

plakat