Ekologická výchova

Ekovýchovné programy

Co u nás najdeteKudy a kdy do ekocentraEkovýchovné programyObjednání

  • S výjimkou programu Noc v (Pra)lese, který není určen pro mateřské školy, jsou všechny programy z naší nabídky otevřené zájemcům všech věkových kategorií. Zvolený program přizpůsobíme věku účastníků.
  • * Všechny programy budou od 1. 1. 2019 zpoplatněny částkou 10 Kč za účastníka.

LES

Cesta dřeva

PAV_0332
Ekovýchovný program: Běžně trvá celých 100 let, než les vyroste. My vás ale jeho životem provedeme za chvilku. Víte, na co jsou v lese ty velké ohrady? Umíte rozpoznat druhy stromů? Přijdte se podívat, jak se kácí strom, vyzkoušejte si, jestli utáhnete tolik jako kůň, který lesníkovi v lese pomáhá, podívejte se na letokruhy stromu jako do studnice našeho času.

areál Pralesa / celoročně / 2 hodiny / 10 Kč*

Rok v přírodě

PAV_0332
Ekovýchovný program: Dění v přírodě během celého roku nelze obsáhnout za jediné dopoledne. Zapojte se do našeho celoročního programu a postupně s námi poznávejte jednotlivá roční období. Vždy se nejprve vydáme do přírody a pak se pustíme do tvoření krásných věcí z toho, co nám nabídne.

areál Pralesa: terén + učebna / celoročně / 3 hodiny / 10 Kč*

LOUKA A ZAHRADA

Poznávej zahradu

PAV_0332
Ekovýchovný program: Co všechno se děje na zahradě, proč rostliny rostou a co ke svému životu potřebují? Ukážeme si malinkou, ale i hodně velikou zahradu a vyzkoušíme si, jestli to umíme s motykou. Co je to kompost? To je takový malinkatý vesmír. Pojďte do něj nahlédnout.

areál Pralesa / jaro–léto / 2 hodiny / 10 Kč* / od jara 2019

Kouzelné bylinky

PAV_0332
Ekovýchovný program: Že mají některé bylinky kouzelnou moc, věděly už naše prababičky. Víte, že spoustu prospěšných bylinek máte třeba zrovna teď pod nohama? Bylinky se naučíme poznávat a pak si z nich něco krásného vyrobíme.

areál Pralesa / jaro–léto / 2 hodiny / 10 Kč* / od jara 2019

ŘEMESLA

Ovčí svetr

ovce
Ekovýchovný program: Seznamte se s naším malým ovčím stádem, které žije v Pralese, a zkuste se s jeho měkoučkými členy spřátelit, třeba pomocí tvrdého pečiva. Povíme si o tom, jaké vlastnosti má ovčí vlna, a také si z ní zkusíme něco vyrobit. Navzájem si pomůžeme, aby se nám mezi výrobky neobjevila i nějaká ta zbloudilá ovečka. 🙂

areál Pralesa / celoročně / 1,5 hodiny / 10 Kč*

Od zrníčka ke chlebu

vcela
Ekovýchovný program: Bez chleba si život neumíme představit, víte ale, jak dlouhá je a kolik zastávek má vlastně cesta, která vede od vysetí pšenice přes výrobu mouky ze zrníček a hnětení těsta až po hotový voňavý pecen na našem stole? Na tuhle výpravu se společně vydáme.

areál Pralesa / jaro–podzim / 2–3 hodiny / 10 Kč*

VČELÍ SVĚT

Medový život včel

PAV_0185-n
Ekovýchovný program: Prozkoumejte život včelího společenství a seznamte se s celou včelí rodinou. Kdo má v úlu na starosti úklid a kdo jeho obranu? Ukážeme si, jak se sladký med dostává z včelí plástve až do sklenice na našem stole, a vyzkoušíme si, zda by z nás byli dobří včelaři.

areál Pralesa / jaro–léto / 1,5 hodiny / 10 Kč*

NOČNÍ PŘÍRODA

Noc v (Pra)lese

program pro skoly
Ekovýchovný program: Život v dnešním světě nám usnadňuje nejrůznější technika. Dokázali bychom přežít bez ní? Během noci v Pralese si vyzkoušíme spaní v přírodě, a navíc si ověříme, že čaj je možné uvařit i z toho, co roste u cesty, nebo že na rozdělání ohně nejsou potřeba sirky.

areál Pralesa / jaro–podzim / 4 hodiny + přespání / 10 Kč* / od 1. třídy ZŠ

DÍLNIČKA

Dílnička

program pro skoly
Ekovýchovný program: Pro vánoční, zimní i jarní čas. Umíme tvořit krásné věci jinak. Naučíme vás pracovat s přírodními materiály, z nichž umíme vyrobit téměř cokoliv. Věděli jste, že dřevo se dá stříhat, šiškou malovat a že lepit můžeme i bez lepidla?

areál Pralesa / učebna / podzim–jaro / 2 hodiny / 10* Kč

Kompletní nabídka programů ke stažení »

Ekocentrum nabízí kromě vzdělávacích programů pro školy a školky také tematické workshopy pro širokou veřejnost. Zaměřené jsou především na zpracování přírodních materiálů (dřevo, proutí, vlna, vosk), na pečení chleba či medování.