Ekologická výchova: Novinky z pražských včelnic
Ekologická výchova

POZVÁNKA: Světový den včel otevře úly v Krčském lese pro veřejnost

Co se děje uvnitř úlů, když do nich dorazí včely obtěžkané pylem a nektarem? Jak vypadá práce včelaře a bez kterých pomůcek se neobejde? Na tyto a všechny další otázky týkající se včel a jejich království vám odpovíme v pátek 17. května mezi 14. a 15. hodinou na včelnici v Krčském lese. Naše organizace se letos zapojila do Dne otevřených úlů, který se pořádá k příležitosti Světového dne včel, jenž si včelaři na celém světě připomínají 20. května.

Celý článek »

Tekuté zlato s certifikátem: Pražský med obstál v testech

Není med jako med. Některý vás svojí chutí potěší, jiný zklame. Víte, jak při výběru medu zaručeně nesáhnout vedle? Hledejte ten, který splnil náročné podmínky a obstál v laboratorních testech Výzkumného ústavu včelařského v Dole. Pro takový med ovšem nemusíte vážit dlouhou cestu za včelařem mimo hlavní město. Tekuté zlato přímo z pražské přírody s certifikátem Český med zakoupíte v sídle naší organizace (po telefonické domluvě s Petrou Fišerovou, tel.: 775 018 624), v Zahradnictví Ďáblice a v ekocentru Prales během jejich otevírací doby.

Celý článek »

Sladká sezóna je tady. Zahájili jsme medování

Jen co na jaře vyrašily první květy, naše včely se pustily do práce. Pilně sbíraly nektar, aby z něj vyrobily to nejsladší a nejvoňavější, co můžete z pražské přírody získat: zlatý med. A protože jejich úly jsou medu doslova plné, mohli jsme zahájit sezonu medování a vytočit první letošní med z našich včelnic. Pro vaši spotřebu ho k prodeji připravíme do 15. července.

Celý článek »

Lesy hl. m. Prahy otvírají novou medárnu pro svůj včelařský program

Ve čtvrtek 22. června ve 12:30 příspěvková organizace Lesy hl. m. Prahy ve svém areálu v Práčské ulici (Práčská 1885, Praha 10) slavnostně otevře novou medárnu. Vznikala za podpory hlavního města Prahy od září 2016 přestavbou nevyužité bývalé dílny organizace a bude sloužit jako provozní zázemí pro dlouhodobý projekt Návrat včel do pražských lesů, který Lesy hl. m. Prahy realizují již od roku 2011.

Celý článek »

POZVÁNKA: Včelí svět poznáte zblízka při medobraní na včelnici

Zažít opravdové medobraní a ochutnat čerstvě stočený med budete mít příležitost ve středu 22. června od 14 do 16 hodin na naší včelnici v Kunratickém lese. Interaktivní včelnice u rybníka Labuť vybavená prosklenými úly a hmyzími hotely vás provede pozoruhodným systémem života včel, jejichž význam je pro přírodu naprosto zásadní, jakkoli je samotné a stejně tak jejich každodenní práci může člověk snadno přehlédnout.

Celý článek »

Senát ocenil Lesy hl. m. Prahy za propagaci včelařství

Zástupci Lesů hl. m. Prahy převzali v pátek 20. listopadu 2015 v Senátu Parlamentu České republiky čestné uznání za aktivní propagaci včelařství a realizaci ekovýchovných programů, které seznamují žáky pražských škol i pražskou veřejnost se zásadní úlohou, jakou včely v přírodě sehrávají.

Celý článek »

Začíná prodej medu z pražských lesů

Už od příštího týdne budete moci svoje čichové i chuťové buňky potěšit balením letošního jarního medu ze včelnic v pražských lesích. Jedna sklenice je jako koncentrát toho nejsladšího z rozkvetlých pražských parků a zahrad, jejichž esenci včely Lesů hl. m. Prahy nanosily do úlů.

Celý článek »

VIDEO: Repliky historických klátů jsou hotové, příští rok je otestují první včely

Dva unikátní historické včelí kláty, které v září minulého roku začaly vznikat pod rukama studentů a pedagogů Střední školy umělecké a řemeslné z pražského Zlíchova, jsou definitivně hotové. Kláty budou prozatím zkrášlovat prostranství před školou, na jaře příštího roku je včelaři Lesů hl. m. Prahy přestěhují na interaktivní včelnici u rybníka Labuť na kraji Kunratického lesa, kterou Lesy hl. m. Prahy provozují.

Celý článek »

V pražských lesích budou stát repliky historických včelích klátů

Ojedinělý projekt výroby replik historických včelích klátů byl zahájen. Pod rukama studentů Střední školy umělecké a řemeslné začaly vznikat dva unikátní včelí úly tradičními metodami ze dřeva z pražských lesů.

Celý článek »

Med z pražských lesů získal opět certifikát Český med

Med ze včelnic v pražských lesích po roce opět získal certifikát kvality Český med, a to pro med květový i medovicový.

Tento certifikát uděluje Výzkumný ústav včelařský v Dole na základě laboratorních rozborů, které tak znovu potvrdily výbornou kvalitu medu z našich včelnic.

Celý článek »

Pražské lesy se rozrostou o další nové včelnice

Během letošních prázdnin se rozšíří počet včelnic v pražských lesích. Nové včelnice vzniknou v Prokopském údolí, v Hostivařském lesoparku, v lesoparku Kamýk či v Centrálním parku na Praze 13.

Celý článek »

Med z pražských lesů získal certifikát Český med

Med Lesů hl. m. Prahy ze včelnic v pražských lesích získal certifikát kvality Český med. Tento certifikát uděluje na základě laboratorních rozborů Výzkumný ústav včelařský v Dole.

Dle těchto laboratorních rozborů byla potvrzena kvalita květového i medovicového medu a udělena zlatá medaile, která byla slavnostně předána zástupcům LHMP v Hulicích.

Celý článek »

VČELY V PRAZE aneb Bez medu to nejde

Výstava o medu, včelách a včelařství v Praze

Kde: Galerie 1 – Štěpánská 47, Praha 1
Kdy: 20. 8 – 13. 9. 2013, úterý – pátek, 10 – 17 hodin

Celý článek »

Prodej medu z pražských lesů

Prodej letošního medu ze včelnic v pražských lesích zahájen.

Ochutnejte med od včelek ze včelích úlů v Kunratickém lese, Ďáblicích a Milíčovském lese.

Aktuální ceník naleznete zde.

Kontakt: Ing. Petra Fišerová, 775 018 624, fiserova@lesy-praha.cz

Celý článek »

Ukázková včelnice Kunratický les

Ve spolupráci s občanským sdružením Mezi stromy vzniká na včelnici v Kunratickém lese interaktivní ukázková včelnice. Včelnice se rozšíří o úly s prosklenými nástavky, které umožní bezpečné nahlédnutí do nitra úlu. Dále o tzv. hmyzí hotel – přírodní prvek, který jednak umožní přímé hnízdní možnosti pro hmyz, ale především představí nejrůznější materiály vhodné pro oživení zahrad.

V návaznosti na vznikající včelnici budou probíhat akce pro školy i veřejnost.

Celý článek »

Nová včelnice v Šárce

Za pomoci MČ Prahy 6 vznikla nová včelnice také na území Šárky. Nachází se v lokalitě bývalé lesní školky. Umístili jsme tu čtyři nové nízkonástavkové úly, které v sezoně osadíme prosklenými nástavky. V dalším období počítáme s rozšířením včelnice.

Celý článek »

Medobraní na včelnici

Léto je v plném proudu a to je právě doba, kdy nejen včelky, ale i včelaři mají opravdu napilno. Přišel čas medobraní, čas, kdy včelky se odmění za naši péči a dovolí nám odebrat část jejich sladkých zásob.

Jedno malé medobraní proběhlo na včelnici v Kunratickém lese za účasti dětí z DDM Praha 4. Jak jsme si to společně užili, se můžete podívat.

Celý článek »

Včelky u Milíčovského lesa

Další lokalita zvolená pro naše včelky je nedaleko Milíčovského lesa.

Prozatím jsme zde umístili čtyři nízkonástavkové úly. Počítáme s rozšiřováním.

Celý článek »

Včelky v ďáblické školce

Založili jsme novou včelnici na Praze 8 v areálu ďáblické okrasné školky.

V první fázi jsme zde umístili deset nízkonástavkových úlů.

Celý článek »

Včelky v pražských lesích

Víte, že na 1 kg medu musí včelky obletět na 3 000 000 květů a nalétat tak vzdálenost, jako by obletěly 6krát kolem dokola celou zeměkouli? Nevíte? Ten, kdo se setkal v průběhu jara s naším stanovištěm o včelkách a včelaření, ví nejen to.

K překvapení mnohých se totiž i v Praze vesele včelaří. Od loňského roku také Lesy hl. m. Prahy obnovily chov včel i v pražských lesích. Navázaly tak na tradici z dob, kdy les a včely patřily k sobě a u hájoven byly včelí úly běžně k vidění.

Celý článek »