Laň Šmoula, kterou jsme do našeho zookoutku v Malé Chuchli přivezli letos v srpnu z Krušných hor, má, jak se zdá, o zábavu postaráno. Minulý týden se jejím novým společníkem stal jelínek Rumcajs ze Záchranné stanice Archa při ZOO Liberec a hned toto pondělí už společně přivítali benjamínka Sisi, mladičkou laň jelena siky.

I když to na první pohled třeba není vidět, obě zvířátka si již leccos vytrpěla. Malý Rumcajs spadl do šachty a zranil se, naštěstí si ho ale vzali do péče ošetřovatelé ze záchranné stanice v Liberci a podařilo se jim jelínka vykurýrovat. Jako kolouch se sice nekrmil z flašky, nýbrž z misky, i přesto si však na lidi příliš zvykl a vypustit ho zpátky do přírody tedy nebylo možné. Liberecká záchranná stanice mu ale nemohla vytvořit vhodné podmínky k žití, a proto jsme pro něj našli místo v našem zookoutku.

seznamování

Seznamování

Laň Sisi s námi přijela od Plzně a právě tam ji kdysi jako maličkou našli v zuboženém stavu – zaútočil na ni pes a zle ji pokousal. Podobně jako Rumcajs se ale i ona dostala do těch nejlepších rukou, jejím opatrovníkem se totiž stal místní lesník v důchodu. Sisi se s lidmi stoprocentně sžila a je moc hodná a mírná, jenže v Plzni si ji nechat nemohli, a proto sháněli někoho, kdo by lani zajistil klidný a spokojený život. A tak se stala nejmenším členem mladé jelení party v našem chuchelském zookoutku.

laň sisi v novém domověs novými kamarády a ošetřovatelkou

Laň Sisi v novém domově

Jelen sika sice pochází z východní Asie, na přelomu 19. a 20. století byl ovšem uměle vysazen také v několika oborách v Čechách a z nich se pak postupně rozšířil i do volné přírody. Navzdory svému cizokrajnému původu se velmi dobře přizpůsobil přírodním podmínkám ve střední Evropě. Jelen sika je výrazně drobnější než jelen lesní, v kohoutku dosahuje maximálně 120 centimetrů a většinou váží do 100 kilogramů. Oproti jelenovi lesnímu má sika také menší paroží a v létě se odlišuje i hnědou srstí s nápadnými bílými skvrnami, které s přicházející zimou blednou.