Záchranná stanice: Aktuality

Charitativní krmítka jsou opět v prodeji. Podpořte záchrannou stanici i ptactvo

Zima stále ještě nekončí a na keřích už zbývá pomálu bobulí, které by volně žijící ptactvo mohlo zasytit. Vy jim však se sháněním potravy můžete pomoci. Ode dneška si u nás můžete opět zakoupit charitativní ptačí krmítko, které potěší nejen volně žijící ptactvo, ale také pacienty naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy, z nichž dvě třetiny tvoří opět ptáci. Právě na podporu záchranné stanice totiž celý výtěžek z prodeje našich krmítek poputuje.

Celý článek »

Czech Nature Photo: Přihlaste se do prestižní fotografické soutěže

Patří mezi vaše vášně příroda a fotografování? Spojte obě záliby a přihlaste se do čtvrtého ročníku soutěže Czech Nature Photo, která je odnoží prestižní soutěže Czech Press Photo a zaměřuje se na fotografie přírody, živočichů a rostlin. Informace o soutěži, podmínky, kategorie i ceny pro vítěze naleznete na stránkách soutěže.

Celý článek »

Další rekordní rok pro záchrannou stanici: Přijali jsme 5 368 živočichů

V hlavním městě Praze není vysoká jen koncentrace lidí. Svůj domov tu našlo i velké množství volně žijících živočichů, kteří se životu v městském prostředí dokázali přizpůsobit. Kromě výhod, jako jsou například dostupnost a dostatek potravy, je však ve městě i řada nástrah, které které způsobují jejich poranění a zdravotní problémy. A takové živočichy přijímá do péče naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. V loňském roce stanicí prošlo 5 368 živočichů 138 různých druhů, což je vůbec nejvyšší číslo v historii jejího fungování.

Celý článek »

Pes pokousal muflonče. Ročně stanice řeší 2 stovky podobných případů

Naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy eviduje další případ živočicha, kterého pokousal volně pobíhající pes. Do stanice se koncem listopadu dostalo zraněné mufloní mládě ze Zbraslavi. Malá muflonka, kterou pes pravděpodobně odehnal od jejího stáda z nedaleké obory, měla ještě štěstí – před pronásledujícím psem ji zachránila svědkyně, která incident zpozorovala z terasy svého domu. Velká část podobných případů ale končí tragicky. Ročně stanice přijme zhruba dvě stovky podobně postižených pacientů a dvě třetiny z nich svým často velmi vážným zraněním podlehnou.

Celý článek »

Vánoční dárek, kterým podpoříte záchrannou stanici. Charitativní ptačí krmítko

UPOZORNĚNÍ (16. 12. 2019): Aktuálně jsou krmítka vyprodaná, další várku naskladníme v lednu 2020.

Máte mezi svými blízkými někoho, kdo má rád přírodu a nejsou mu lhostejné osudy volně žijících živočichů? Vyberte pro něj dárek, který má smysl. Ode dneška si u nás můžete zakoupit charitativní ptačí krmítko, které potěší nejen volně žijící ptactvo, ale také pacienty naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy, z nichž dvě třetiny tvoří opět ptáci. Právě na podporu záchranné stanice totiž celý výtěžek z prodeje našich krmítek poputuje.

Celý článek »

Vánoce začínají v zookoutku: Přineste dárečky zvířecím obyvatelům

Těšíte se na Vánoce? Se zvířaty z chuchelského zookoutku je můžete zahájit o deset dnů dřív. Už v sobotu 14. prosince ve 14 hodin začínají v našem zookoutku v Malé Chuchli slavnostní Zvířátkové Vánoce. Výjimečně se pro návštěvníky zookoutku otevřou brány do výběhů, aby se mohli na chviličku proměnit v Ježíšky a předat natěšené zvěři malý vánoční dárek. Radost daňkům, muflonům i jelenům uděláte třeba jablky, mrkví, žaludy nebo obyčejnou řepou. Obdarovat můžete i šelmy, které si v zelenině příliš nelibují. Našeho rysa, fretky, lišky či zvědavé mývaly potěšíte hračkami určenými speciálně pro zvířata. Uvítají pískací hračky, kousací uzlíky a kosti, uzené vepřové uši, kožené míčky a další předměty, které lze pořídit ve zverimexech pro domácí mazlíčky.

Celý článek »

Další rekordní rok: Záchranná stanice přijala letošního 5000. pacienta

Od začátku svého fungování přijímá naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy každý rok víc a víc pacientů. Zatímco loni se jejich počet zastavil na čísle 4 712, letos stanice už koncem října překonala hranici 5000 pacientů. Pacientem s pořadovým číslem 5000 se stalo zesláblé a vyhladovělé mládě ježka západního z Prahy 6. Že toto kulaté číslo připadlo právě na ježka, není náhoda. Letošní rok totiž ve stanici označují doslova jako rok ježků. Od začátku roku 2019 jich stanice přijala a ošetřila již více než 650, což je oproti předchozím rokům zdaleka nejvíc. Téměř polovina ošetřených a vyléčených ježků se už vrátila zpět do volné přírody. Náš 5000. pacient však zimu stráví ve stanici.

Celý článek »

Srážka s autem a otevřená zlomenina: Muflonka se léčí v záchranné stanici

Účastníky dopravních nehod ve městech nejsou jen řidiči, jejich spolujezdci či chodci. Na neopatrnou jízdu lidí často doplatí i zvířata, která si po střetech s dopravními prostředky odnášejí těžká a často i fatální zranění. Svoji nešťastnou zkušenost s pražskou dopravou má i muflonka z areálu Thomayerovy nemocnice.

Celý článek »

Volně pobíhající pes ve Stromovce potrhal kachnu, musela být utracena

Naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy přijala minulý pátek do péče vážně poraněnou kachnu divokou ze Stromovky. Na zraněné zvíře ošetřovatele upozornili zaměstnanci naší organizace, kteří o park pečují. Kachnu u jednoho ze zdejších rybníků pokousal pes, kterého jeho majitel nechal volně pobíhat po parku, přestože je volný pohyb psů ve Stromovce povolen jen na přesně vymezených místech. Pták byl pokousaný na zádech i na spodní části těla. Rány byly bohužel tak rozsáhlé a hluboké, že kachnu již nebylo možné zachránit.

Celý článek »

Ošetřili jsme 4000. pacienta. Byl to mladý rorýs

Letošním 4000. pacientem naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy se stal roční rorýs obecný. K jeho odchytu vyrazili naši zvířecí záchranáři do Jarníkovy ulice v Praze 11 ve středu 21. srpna. Na místě zjistili, že rorýs nejspíš narazil do překážky a poranil si křídlo. Proto jej odvezli k ošetření do stanice, kde si pobyl několik dní, než se zotavil. Pak už mohl vyrazit na dalekou cestu do zimoviště svého druhu v jižní Africe.

Celý článek »

Podzimní sezona je za dveřmi. Prožijte ji v zookoutku Malá Chuchle

Nenechte se rozmrzet končícím létem a vyhlídkou na podzimní plískanice. Udělejte si výlet do přírody a užijte si příjemné chvilky ve společnosti zvířat a zábavy v zookoutku Malá Chuchle. Jakmile se ze stromů začne k zemi snášet listí, v zookoutku startuje podzimní sezona, na kterou jsme si pro vás připravili několik krásných víkendových akcí. A pro jaké zážitky si v podzimním kalendáři rezervovat tři sobotní odpoledne? V září vás pozveme na program o jelenech, listopad vám zpestříme koncertem lovecké hudby a v prosinci společně nakrmíme zvířecí obyvatele zookoutku.

Celý článek »

Vypiplat mládě ohroženého sysla nám pomohla parta veverek

Každý rok přijme naše Záchranná stanice hl. m. Prahy po volně žijící živočichy stovky osiřelých či opuštěných ptačích a savčích mláďat, která přišla o rodiče nebo rodné hnízdo a bez lidské pomoci by si v přírodě nedokázala poradit. S mláďaty některých druhů, jako jsou ježci, veverky, kosi nebo labutě, se ošetřovatelé setkávají pravidelně každý rok, každá sezona mláďat si ale pro naše zaměstnance připraví také několik nečekaných překvapení. Mezi tyto netradiční pacienty se letos zařadilo i mládě kriticky ohroženého sysla obecného. O tohoto chráněného hlodavce se naše stanice starala teprve podruhé ve své více než sedmileté historii.

Celý článek »

Z říčního břehu do stanice: Přijali jsme trojici mláďat ledňáčka

V červenci přijala naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy tři velmi vzácné pacienty. Byla to mláďata ledňáčka říčního, který patří mezi silně ohrožené druhy. Tři opuštěné a hladové sourozence nalezla v říčním břehu Rokytky v Nedvězí ornitoložka, která ihned poznala, že mláďata potřebují pomoc. Kromě ještě tří žijících mláďat bylo u vchodu do hnízdní nory i čtvrté a bohužel již uhynulé mládě. To mohlo znamenat jediné: Jednomu nebo oběma rodičům se něco stalo a nebyli schopni se o své potomky postarat. Proto jejich nálezkyně kontaktovala naše zvířecí záchranáře, kteří si je převzali do péče. O takto malá mláďata ledňáčků jsme se v historii stanice starali poprvé.

Celý článek »

Náročný život pražských veverek: Od začátku roku jsme jich ošetřili 80

Rezavý nebo černý kožich, huňatý ocas, roztomilý kukuč, mrštné tělo a hra na schovávanou v korunách stromů. To jsou veverky. Těm pražským se v hlavním městě daří především díky velkému množství parků, travnatých ploch a stromořadí. Svůj život přizpůsobily lidské civilizaci a staly se součástí městské přírody. Ovšem i veverkám, které se v městské džungli vyznají, se může přihodit nehoda, kvůli které skončí v péči naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Od počátku letošního roku jsme do stanice přijali celkem 80 veverčích pacientů z nichž 39 se u nás stále ještě léčí. Většina veverek si ve stanici pobude v průměru 2 až 3 měsíce, některé ale potřebují i mnohem delší péči.

Celý článek »

3 000. pacientem záchranné stanice se stala poraněná poštolka

Neuplynul ještě ani měsíc od chvíle, kdy naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy ošetřila 2 000. pacienta, kterým se stalo ježčí mládě, a už jsme překročili další tisícovku. V pátek 5. července jsme přijali k ošetření zraněnou poštolku. Mladá a nezkušená poštolka zřejmě neodhadla své manévrovací schopnosti a v letu narazila do překážky. Naštěstí ze svého nevydařeného letu vyvázla pouze s pohmožděným ramenem. V současné době se zotavuje a má se čile k světu. Jakmile se jí pohmožděniny uzdraví, umístíme našeho letošního 3 000. pacienta do rozlétávací voliéry k dalším mladým poštolkám. Tam si protrénuje svaly a létání a pak už jí nebude nic bránit v její cestě na svobodu.

Celý článek »

Slepé a opuštěné: Mládě ježka východního se stalo naším 2 000. pacientem

Sezóna mláďat vrcholí a naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy každý den přijímá nejrůznější zvířecí miminka, která utrpěla zranění, onemocněla nebo osiřela. Ukrýval se mezi nimi i náš letošní 2 000. pacient. Stalo se jím mládě ježka východního, které jsme do stanice přijali v úterý 11. června.

Celý článek »

Poštolky v truhlíku vyplavil silný déšť. Nejmladší mládě bojovalo o život

V truhlících za okny by většina z nás čekala třeba muškáty, petunie nebo jiné balkonové květiny. V pražském Spořilově ale za oknem “pěstují” něco docela jiného. Jeden z truhlíků si k zahnízdění před pár týdny vybraly již podruhé poštolky, kterým majitelé bytu dali jméno Adélka a Matěj a které tu přivedly na svět pět mláďat. Rodinnou ptačí idylku ovšem nejprve narušil úhyn nejmenšího z mláďat a poté také silné přívalové deště a krupobití, které v Praze udeřily 6. června. Pro bezbranná mláďata se tyto okamžiky změnily v boj o život. Nejmenší ze zbývající čtveřice mělo po silném dešti skutečně namále a bez lidské pomoci by uhynulo. Díky včasnému zásahu obyvatel bytu a naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy však dostalo druhou šanci na život.

Celý článek »

Krmení vodního ptactva má svá pravidla: Místo rohlíků zvolte raději salát

Slunečné jarní dny přímo vybízejí k vycházkám a pobytu u vodních ploch v pražských parcích, kolem potoků i na náplavkách Vltavy. Na vodní hladině se pohupují kachny a labutě se svými mláďaty a leckdo nedokáže odolat nutkání nabídnout jim něco k snědku. Víte ovšem, jak správně krmit vodní ptactvo tak, abyste jim svým zamýšleným dobrým skutkem neublížili? Rohlíky, chleba či zbytky z kuchyně nechte doma. Jejich podáváním můžete mláďatům kachen a labutí způsobit trvalé zdravotní následky.

Celý článek »

Na jaře jsme vypustili 115 zachráněných ježků. Zlepšit jejich život můžete i vy

Během jarních měsíců jsme do přírody vypustili našich 10 Kamarádů ježků, s jejichž péčí nám pomáhali senioři a děti ze základních a mateřských škol. O zbývajících 115 ježků zimujících v Záchranné stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy pečovali naši ošetřovatelé. V dubnu jsme je postupně všechny navrátili zpět do jejich domovů. Většina z nich se do naší péče dostala coby pozdní nebo osiřelá mláďata s nedostatečnou hmotností k přečkání zimy ve volné přírodě nebo kvůli různým zraněním od psů, sekaček či aut. Bodlinaté živočichy jsme se snažili vypouštět do míst, kde to znají a kde mají svůj domovský okrsek. A pro ty, které nebylo možné vypustit na původní místo nálezu, neboť se jednalo například o okraje frekventovaných silnic, jsme našli bezpečné a klidné lokality s dostatkem potravy i úkrytů. Mezi našimi pacienty bylo 70 ježků východních a 45 ježků západních.

Celý článek »

Ošetřili jsme 1000. pacienta. Stalo se jím mládě pěnkavy obecné

Ochlazení a deště posledních dnů uvítali nejen lidé, ale především pražská příroda. Sourozenecké dvojici mladých pěnkav obecných ovšem déšť a vítr značně zkomplikovaly jejich start do života. V úterý 30. dubna je krátce po poledni objevil nálezce schoulené, vyčerpané a prochladlé na zemi v Podolské ulici v Praze 4. Poryv větru zřejmě shodil jejich hnízdo a bez cizí pomoci by mláďata uhynula. Ptáčata měla ovšem štěstí a dostala se do péče naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Nalezené pěnkavy jsme umístili do vyhřátého inkubátoru a pravidelně je krmíme, a až se zcela osamostatní, vypustíme je zpět do volné přírody. Ptačí dvojice se do naší evidence zapsala jako 999. a 1000. pacient letošního roku.

Celý článek »

POZVÁNKA: Nezamotejte se do rodinných vazeb a oslavte Den rodiny

Máma, švagr, neteř, bratranec, tetička z druhého kolene… Taky se vám občas zatočí hlava, když se zapletete do složitých příbuzenských vazeb své rodiny? Nemůžete se na prstech dopočítat všech rodinných příslušníků a netušíte, jak správně oslovit bratrancovu neteř z matčiny strany? Ano, je to zamotané. A nejinak je tomu i ve zvířecí říši. Víte, zda je veverka příbuzná bobra, i když jeden na stromech bydlí a druhý je kácí? A proč bažant nikdy nezajde na dostaveníčko s koroptví? Jestli váháte, rozhodně nezoufejte. K příležitosti Mezinárodního dne rodiny, který si svět připomíná 15. května, jsme pro vás v zookoutku v Malé Chuchli přichystali zábavné vědomostní odpoledne plné otázek týkajících se rodiny a příbuzenských vztahů ve zvířecí říši. Budeme se na vás těšit v sobotu 11. května od 14:00 do 17:00 před hlavním vchodem do zookoutku.

Celý článek »

Sezóna mláďat je tady: Pozor, neuvážená pomoc jim spíše uškodí

Sezóna mláďat je v plném proudu, a tak se vám při procházkách přírodou může snadno stát, že narazíte na malá ptáčata, zajíce či srnčata. Často působí naprosto bezbranně – neumí ještě utíkat či létat, nebojí se nás, choulí se v trávě. Leckoho by tak mohlo napadnout, že je s nimi něco v nepořádku, že se něco stalo jejich rodičům a že možná potřebují pomoc. Může mít pravdu. Ale pozor, neuvážená a neodborná “pomoc” může další život mláděte tragicky poznamenat a nezřídka vést i k jeho rychlé smrti. Při nálezu mláděte proto sami nikdy nic nepodnikejte, dokud se neporadíte se zvířecími záchranáři.

Celý článek »

POZVÁNKA: Záchranná stanice vypustí ve Stromovce 50 netopýrů

Ve čtvrtek 4. dubna v 19 hodin vypustí Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy u rybníků v centrální části Stromovky 50 netopýrů rezavých, kteří pocházejí z jedné zimující kolonie. Součástí akce, určené také veřejnosti, bude krátké seznámení s životem netopýrů a problematikou jejich ochrany i ukázka ultrazvukového detektoru, který dokáže zvukové signály jednotlivých druhů netopýrů převést do formy slyšitelné pro člověka.

Celý článek »

Návštěvníci zookoutků nerespektují zákaz krmení: Daněk za to zaplatil životem

V sobotu odpoledne došlo v kunratickém zookoutku ke smutné tragédii. Jeden z obyvatelů zdejšího výběhu, tříletý daněk Alfons, uhynul. Jeho závažných zdravotních problémů si všimla kolemjdoucí, která ihned přivolala našeho pracovníka. Alfons se před smrtí trápil několik hodin a ani zásah našich zaměstnanců jej nedokázal zachránit. Příčinu jeho skonu odhalila pitva, během které veterinární lékařka zjistila, že zvíře zemřelo v důsledku požití plesnivého a sladkého pečiva. To způsobilo acidózu bachoru, která je pro přežvýkavce velmi nebezpečná a často končí jejich smrtí.

Celý článek »

POZVÁNKA: Připojte se k oslavám Dne mláďat v chuchelském zookoutku

Během celého jara se v pražské přírodě můžete setkat s mláďaty všech druhů i velikostí. Tito nejmenší obyvatelé hlavního města žijí často skrytým a tajemným životem, který skýtá také mnoho útrap a nebezpečí. A o tom, jak se zvířecím mláďatům žije v městské divočině, se můžete dozvědět na Dni mláďat, který spolu s vámi oslavíme v našem zookoutku Malá Chuchle. Akce se koná pod záštitou naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy v sobotu 6. dubna od 14 do 17 hodin.

Celý článek »

Shledání po letech: Poštolka lapená v ochranné síti byla naší starou známou

Přísloví o dobrých holubech, kteří se vracejí, všichni důvěrně známe. Pracovníci Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy se však nedávno přesvědčili, že kromě dobrých holubů se mohou vracet například i zraněné poštolky. Jedna taková se již podruhé během svého života dostala do péče naší záchranné stanice. Ke své smůle uvízla v ochranné síti na střeše obchodního domu v Praze 8. S její záchranou nám koncem února pomáhal i hasičský záchranný sbor.

Celý článek »

Záchranná akce na Císařském ostrově: Bobr uvízl ve vodní elektrárně

O velkém štěstí by mohl hovořit bobr evropský, kterého jsme ve středu 20. února zachránili na Císařském ostrově. Největší český vodní hlodavec se zřejmě vydal na průzkum vodní elektrárny. V kanále přivádějícím vodu z Vltavy jej však překvapil velmi silný proud. I přes to, že je bobr velmi schopný plavec, neměl v boji proti proudící vodě šanci a bez včasného zásahu by nejspíš zemřel na vysílení. I ve své smůle měl ale nakonec štěstí, protože si jeho útrap všimli zaměstnanci elektrárny, kteří zavolali do Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Naši zaměstnanci bobra z jeho nedobrovolného vězení vyprostili a protože byl naprosto v pořádku, mohli jej ještě týž den vypustit zpátky do volné přírody. V současné době si tak už zase užívá svobody poblíž Trojského zámku, kde jsme již v minulosti výskyt bobrů zaznamenali. Tento zachráněný živočich se stal historicky teprve druhým svého druhu v historii záchranné stanice.

Celý článek »

S nohama od montážní pěny: Racek bělohlavý se stal naším 100. pacientem

Na svoji poslední návštěvu České republiky zřejmě jen tak nezapomene racek bělohlavý, kterého jsme před týdnem přijali do naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Ke zvířeti v nesnázích nás na Janáčkovo nábřeží přivolali pracovníci Povodí Vltavy 29. ledna odpoledne. Tento návštěvník z pobřeží Černého moře si totiž namočil nohy do montážní pěny, která zaschla a bránila mu v pohybu. Naše veterinární lékařka racka montážní pěny i odpadu, který se na ni nalepil, zbavila a pacienta vyšetřila. Naštěstí však pták kromě tohoto netypického obutí neměl žádné zranění a byl v dobré kondici. Proto jsme jej mohli hned následující den vypustit zpátky na Vltavu. Racek se stal naším 100. pacientem přijatým v tomto roce.

Celý článek »

Liška Eliška z chuchelského zookoutku získala sponzory

Liška z chuchelského zookoutku má novou rodinu. Tedy alespoň tu adoptivní. Staly se jí děti z Mateřské školy, Praha 5 – Barrandov, Lohniského 830, které pro zrzavou obyvatelku našeho zookoutku vybraly díky charitativnímu běhu 4 382 Kč. Lišku, která se do našeho zookoutku dostala před pěti lety jako osiřelé mládě, jsme s dětmi pojmenovali Eliška. Z finančního daru nakoupíme Elišce hračky pro radost a také pamlsky na přilepšenou, ze kterých bude mít určitě radost i lišák Filip, který s Eliškou sdílí výběh. Jako odměnu a poděkování jsme pro štědré dárce v polovině ledna připravili jeden z našich ekovýchovných programů, který je provedl celým zookoutkem.

Celý článek »

Pražané nejsou lhostejní: V loňském roce stanice přijala 4 712 pacientů

V hlavním městě Praze není vysoká jen koncentrace lidí. Svůj domov tu našlo i velké množství volně žijících živočichů, kteří se životu v městském prostředí dokázali přizpůsobit. Kromě výhod, jako jsou například dostupnost a dostatek potravy, však město pro zvířata dennodenně chystá i mnohé nástrahy, které způsobují jejich poranění a vznik handicapů. Naštěstí jsou ale Pražané stále uvědomělejší a není jim lhostejné jejich okolí. Zajímají se, co se kolem nich děje, jsou informovaní a vědí, jak postupovat, když přijdou do styku se zraněným zvířetem. Díky nim se naší Záchranné stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy daří zachraňovat tisíce zvířat ročně. V loňském roce stanicí prošlo 4 712 živočichů 141 různých druhů, což je vůbec nejvyšší číslo v historii jejího fungování.

Celý článek »

Děti z Prahy 7 vykoledovaly pro záchrannou stanici takřka 90 tisíc korun

Přesně 89 639 Kč. Tolik vybraly děti ze 3. třídy Základní školy Strossmayerovo náměstí z Prahy 7 s týmem herců a hudebníků z projektu Zkoleduj se díky dvěma společným charitativním adventním koncertům. Za projektem Zkoleduj se stojí herec Petr Vaněk a jeho kolegové, kteří spolu se zájemci z řad základních škol a jejich žáků před Vánoci pořádají několik netradičních charitativních koncertů v různých českých městech. Výtěžek z nich pak putuje potřebným, které se samy školy rozhodnou podpořit. Dětským domovům, domovům pro seniory, nemocnicím anebo – jako v tomto případě – zraněným a handicapovaným živočichům. Pro naši Záchrannou stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy děti zpívaly a hrály 7. prosince v Biu Oko a 15. prosince v La Fabrice.

Celý článek »

Lesní zvěř i ptactvo krmte správně a s rozvahou, ať jim neublížíte

Blíží se vánoční svátky, období, v němž jsou lidé štědří nejen k sobě navzájem, ale také ke zvířatům ve volné přírodě, kterým se snaží zimní měsíce zpříjemnit různými dobrotami. Stačí ovšem málo, aby se dobře myšlený skutek změnil v nešťastnou událost. Pražské lesy i břehy rybníků během vánočních svátků leckdy vypadají jako štědrovečerní hostina s několika chody, což pro hladová zvířata představuje velké riziko. Řízky, uzeniny, cukroví, vánočky či bramborový salát – nic z toho není pro zvířata vhodné. Jejich trávicí soustava není pro lidskou stravu uzpůsobena a místo spokojené siesty po svačince čekají na zvířecí strávníky nepředstavitelné bolesti, které mohou skončit i jejich smrtí.

Celý článek »

POZVÁNKA: Vánoce začínají v zookoutku, zvířatům můžete nadělit dárky

Těšíte se na Vánoce? Se zvířaty z chuchelského zookoutku je můžete zahájit o týden dřív. Už v sobotu 15. prosince ve 14 hodin začínají v našem zookoutku v Malé Chuchli slavnostní Zvířátkové Vánoce. Výjimečně se pro návštěvníky zookoutku otevřou brány do výběhů, aby se mohli na chviličku proměnit v Ježíšky a předat natěšené zvěři malý vánoční dárek. Radost daňkům, muflonům i jelenům uděláte třeba jablky, mrkví, žaludy nebo obyčejnou řepou. V letošním roce můžete nově obdarovat i šelmy, které si v zelenině příliš nelibují. Našeho rysa, fretky, lišky či zvědavé mývaly potěšíte hračkami určenými speciálně pro zvířata. Uvítají pískací hračky, kousací uzlíky a kosti, uzené vepřové uši, kožené míčky a další předměty, které lze pořídit ve zverimexech pro domácí mazlíčky.

Celý článek »

Novým obyvatelem chuchelského zookoutku je jezevčice Lucka

Do zookoutku v Malé Chuchli se tento týden přistěhovala mladá jezevčí samička, která dostala jméno Lucka. Její příběh se začal psát začátkem května, kdy přišla o matku a vyhladovělá se toulala Ďáblickým hájem. Zoufalá a vysílená se přidala k prvním lidem, které spatřila, což jí zachránilo život. Její nálezci kontaktovali Záchrannou stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy, která ji převzala do své péče. Lucka se zabydlela v jednom z venkovních výběhů, kde díky správné výživě vyrostla ve velkou slečnu. Její dosavadní domov jí však již začal být těsný a nadešel čas přestěhovat ji do většího výběhu v našem zookoutku, kde bude mít dostatek životního prostoru.

Celý článek »

Labuť ze Stromovky doplatila na lidskou neznalost. Kvůli pečivu přišla o křídlo

Krmení vodního ptactva je nejen v hlavním městě vítanou kratochvílí pro návštěvníky parků, rybníků i náplavek. Stačí ovšem málo k tomu, aby dobrý úmysl způsobil tragickou událost, která zdravé zvíře poznamená na celý život. Své by o tom mohlo vyprávět i labutí mládě ze Stromovky, které přišlo na svět letos v květnu spolu se svými 4 sourozenci. Ptačí rodina se brzy stala velkou senzací pro všechny návštěvníky Královské obory, kteří je kromě pozorování a fotografování také hojně krmili. Bohužel pro labutě, si zvolili to nejméně vhodné krmivo: pečivo, které je ve větším množství pro vodní ptáky velmi nebezpečné. Kromě zažívacích potíží může labutím a kachnám způsobit i růstové deformace peří a kostí, kvůli nimž nejsou schopny létat. A to je případ také labutího mláděte, které je již třetím měsícem v péči Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy, kde nakonec prohrálo svůj boj o návrat do volné přírody. I přes všechnu naši péči a léčbu, kterou jsme labutímu mláděti poskytli, se nám nepodařilo zdeformované křídlo uvést do funkčního stavu. A protože by labuti překáželo v pohybu, museli jsme jej amputovat.

Celý článek »

Přijali jsme 4 000. pacienta. Stalo se jím osiřelé mládě ježka západního

Opuštěné, zesláblé a hladové – tak našel všímavý kolemjdoucí malé čtyřtýdenní mládě ježka západního, které se toulalo ulicí pražské Zbraslavi. Mládě přišlo o matku, která zřejmě nezvládla překonat jednu z nástrah civilizace, jakými jsou například strunové sekačky, pobíhající psi či frekventovaná silnice. A tak její potomek zůstal na světě sám, neschopen se o sebe postarat. Naštěstí pomoc přišla včas. Malého ježka jsme převezli do Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy a ihned o něj začali pečovat. Ježčí mládě se stalo naším 4 000. pacientem a vytvořilo nový rekord záchranné stanice. Letošního pacienta jsme přijali o téměř tři měsíce dříve, než toho loňského.

Celý článek »

TISKOVÁ ZPRÁVA: Záchranná stanice vypustí 2 stovky netopýrů

UPOZORNĚNÍ (27. 3.): S ohledem na předpověď počasí, která na středu 28. 3. počítá s dešťovými srážkami, se vypouštění netopýrů přesouvá na čtvrtek 29. 3. 2018. Děkujeme za pochopení.

Ve středu 28. března v 17 hodin vypustí Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy u rybníků v centrální části Stromovky takřka 200 netopýrů rezavých, kteří pocházejí z jedné zimující kolonie. Netopýři si za své společné zimoviště vybrali větrací šachtu starého cihlového domu v Praze-Libni, ze zimního spánku je ale začátkem února předčasně vytrhla rekonstrukce jednoho z bytů. V záchranné stanici pak museli přečkat do doby, než se venku oteplí. Jejich vypuštění zpět do přírody se zúčastní zástupci společnosti Pražská energetika, a. s., která od roku 2016 sponzoruje provoz jednoho ze zásahových vozidel záchranné stanice. Součástí akce bude krátké seznámení s životem netopýrů a problematikou jejich ochrany a také ukázka ultrazvukového detektoru, který dokáže zvukové signály jednotlivých druhů netopýrů převést do formy slyšitelné i pro člověka.

Celý článek »