Péče o osiřelá nebo opuštěná zvířecí mláďata patří mezi nejnáročnější úkoly pracovníků naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Alespoň částečně mláďatům nahradit rodiče vůbec není snadné – zejména ptáčata od člověka vyžadují téměř nepřetržitou péči. A právě pro ptačí mláďata je určen nový inkubátor, který naše záchranná stanice pořídila, aby šanci na život dostali i ti nejmenší ptačí sirotci.

Odchov velmi malých ptáčat, která jsou ještě holá nebo kterým teprve začíná růst peří, se totiž bez inkubátoru neobejde. Malá ptáčata si nedokážou sama udržet dostatečné tělesné teplo, navíc potřebují i specifickou vlhkost vzduchu. V přírodě je zahřívají rodiče, při umělém odchovu tuto úlohu plní inkubátor. Záchranná stanice jej pořídila na začátku letošního léta a od té doby již pomohl zachránit desítky maličkých ptáčat, která z nejrůznějších důvodů přišla o rodiče. Doposud pro nás přitom bylo skoro nemožné mláďata stará 1–5 dní úspěšně odchovat. S inkubátorem máme podstatně lepší vyhlídky a ptáčata mnohem větší naději na přežití.

Zatím nejčastěji “testují” služby našeho inkubátoru malé sýkorky, kosi, stehlíci, vrabci, zvonci a jiřičky. Inkubátor ale mohou využívat v podstatě všechna malá ptáčata, která se do něj vejdou.

inkubator

Nový inkubátor v akci (foto: Josef Arnošt)