Opuštěné, zesláblé a hladové – tak našel všímavý kolemjdoucí malé čtyřtýdenní mládě ježka západního, které se toulalo ulicí pražské Zbraslavi. Mládě přišlo o matku, která zřejmě nezvládla překonat jednu z nástrah civilizace, jakými jsou například strunové sekačky, pobíhající psi či frekventovaná silnice. A tak její potomek zůstal na světě sám, neschopen se o sebe postarat. Naštěstí pomoc přišla včas. Malého ježka jsme převezli do Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy a ihned o něj začali pečovat. Ježčí mládě se stalo naším 4 000. pacientem a vytvořilo nový rekord záchranné stanice. Letošního pacienta jsme přijali o téměř tři měsíce dříve, než toho loňského.

O své potomky se ježci obvykle starají 6 až 8 týdnů od narození, do doby než se stanou soběstačnými a silnými pro přežití. Osamocené čtyřtýdenní mládě nemá samo šanci obstarat si potravu a zvládnout úklady města. Ježčí mládě se tak ocitlo ve svízelné situaci a přežilo jen díky našemu zásahu. A co s ním bude dál? Postaráme se o to, aby pravidelně jedlo, sílilo a pokud nepřijde zima příliš brzy, vypustíme jej do volné přírody ještě letos. V opačném případě přečká ježek zimu v záchranné stanici a do volné přírody se podívá až na jaře spolu s dalšími ježky zimujícími v naší stanici.

ježek

S péčí o zimující ježky nám již čtvrtým rokem budou i letos pomáhat žáci z pražských mateřských a základních škol v rámci projektu Kamarád ježek. V něm se děti celou zimu starají o svěřeného ježka, krmí jej, mění mu podest