Historicky první čáp bílý, kterého přijala naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy, byl nalezen v polovině září 2019 v areálu golfového hřiště na Zbraslavi. Byl vyčerpaný, podchlazený a nesnažil se uletět. Odchytili jsme ho a převezli do záchranné stanice. Tam se už po několika dnech jeho stav výrazně zlepšil a během dvou týdnů se opět dostal do dobré kondice. V té době už ale byla většina čápů bílých na své cestě na jih a náš čáp se k nim tak nestihl připojit. Protože mladý jedinec by nedokázal doletět na zimoviště bez hejna dospělých ptáků, musel u nás ve stanici počkat až do jara.

cap

Po dlouhých 190 dnech v naší péči se čáp opět vrátil do volné přírody. Nastal totiž okamžik, kdy se do české krajiny vracejí čápi ze svých zimovišť, a tak bude mít náš čáp venku společnost. Ve středu 18. 3. jej na břehu Berounky v pražském Radotíně vypustil spolu s pracovníky stanice i ředitel naší organizace Ondřej Palička. Náš zájem o osud pacienta však jeho vypuštěním nekončí. Ve spolupráci s ornitology Dušanem Rakem a Lubomírem Peškem jsme čápa označili satelitní vysílačkou v plastovém kroužku, který má připevněný na noze. Díky tomu tak můžeme sledovat jeho pohyb a zjistit, jak se mu daří, stejně jako v případě sokola, kterého jsme vypustili 10. 3.

A jak to s ním týden po vypuštění vypadá? Náš uzdravený pacient se zatím pohybuje poblíž místa, kde jsme jej vypustili. Má tam pro život ideální podmínky: louky, pole, vodní plochy i trávníky na nedalekém golfovém hřišti. Všechna tato místa mu poskytnou dostatek potravy v podobě hrabošů, žížal, žab, hmyzu a dalších drobných živočichů.

 
Takto pohyb čápa během týdne zachytila satelitní vysílačka na jeho noze.
mapa