Léto definitivně skončilo a ke slovu se hlásí podzim. Květinové záhony osázené letničkami ztrácí svoji krásu a nastává ideální doba pro výsadbu cibulovin a dvouletek.

Mezi základní dvouletky, které se nejčastěji používají, patří různobarevné macešky (Viola x wittrockiana), drobnokvěté violky (Viola cornuta), sedmikrásky (Bellis perennis) a v neposlední řadě pomněnky (Myosotis sylvatica). Z cibulovin jsou to hlavně tulipány (Tulipa), narcisky (Narcissus), hyacinty (Hyacinthus), modřence (Muscari), sněženky (Galanthus), bledule (Leucojum), krokusy (Crocus), talovín (Eranthis), česneky (Allium) a další.

Dvouletky, které nahrazují letničky, vysazujeme na stanoviště v průběhu září a října, aby rostlinky stihly do příchodu mrazů ještě zakořenit. Kvalitní zakořenění je jednou z podmínek zdárného přezimování rostlin. Neméně důležité pro jejich přezimování je zimní přikrývka rostlin bílou netkanou textilií nebo smrkovým chvojím.

Pro cibuloviny je optimální čas výsadby také v rozmezí měsíce září až října. Cibuloviny na rozdíl od dvouletek nemusíme chránit zimní přikrývkou. Zde je daleko důležitější hloubka výsadby. Pravidlem je, že cibule sázíme do hloubky, která odpovídá 2násobku až 3násobku výšky cibule.

Shodná doba výsadby dvouletek a cibulovin přímo vybízí k tomu, abychom tyto skupiny rostlin na záhonech kombinovali a navzájem doplňovali.

Organizace Lesy hl. m. Prahy v posledních letech připravuje sadbu dvouletek a cibule okrasných cibulovin pro výsadbu do parků I. kategorie. Rostliny pěstujeme přímo dle požadavků Magistrátu hl. m. Prahy tak, aby bylo možné vysazovat z jednotlivých rostlinek různobarevné ornamenty a zajímavé kombinace. Naše rostliny můžete vidět na záhonech před Šlechtovou restaurací a v trávnících Královské obory Stromovka, na parterových záhonech u letohrádku Hvězda, na záhonech takzvané Jiřinkárny, pod petřínskými zahradami a v trávnících na Vítkově.

Pro letošní výsadby jsme pro vás připravili více než 39 tisíc kusů dvouletek a 62 tisíc kusů cibulí. Sadbu cibulovin a dvouletek odebíráme od renomovaných specializovaných firem z Holandska a Německa. U dvouletek pěstujeme rostliny ze sadby o velikosti cca 1,5 centimetru do výsadbové velikosti rostliny pěstované v květináčku o průměru 9 centimetrů. Cibuloviny jsou vždy v I. jakosti, která zaručuje bohaté kvetení a vyrovnaný porost rostlin.

Abychom pokryli požadavky na výsadbu ve městě, pěstujeme vždy více rostlin, než je potřeba. Proto máme dostatek rostlin i k volnému prodeji pro zákazníky našich školek. Můžete si vybrat nejen z druhů, které pěstujeme pro potřeby parků I. kategorie, ale také z mnoha dalších odrůd. Více informací naleznete na stránkách našich okrasných školek. Přejeme vám mnoho úspěchů při pěstování.