V letošním roce slaví naše organizace 25 let své existence. Lesy hl. m. Prahy vznikly jako příspěvková organizace hlavního města 1. listopadu 1992. Za symbol 25. výročí jsme si zvolili sekvojovec obrovský, jeden z nejmohutnějších a nejstarších stromů světa. Jako opravdoví kronikáři světa se sekvojovce mohou dožít i několika tisíců let. Aby si také Pražané mohli zasadit svého kronikáře, který se stane strážcem příběhu jejich vlastní rodiny, vypěstovali pro ně naši zahradníci ze Zahradnictví Ďáblice tisícovku mladých sazenic.

sazenice-ve-skleniku

sekvojovec-maly

Sazenice zahradníci vypěstovali ze semínek šišek, které v korunách dvou pražských sekvojovců sesbírali naši sběrači koncem roku 2014. Oba sekvojovce vysadil v Kunratickém lese v roce 1954 tehdejší lesník a od roku 2010 patří mezi pražské památné stromy. Jsou to potomci některého ze sekvojovců obrovských, které vyrostly ještě ve své domovině – na horských svazích na západě severoamerického kontinentu. Tam také roste nejmohutnější sekvojovec světa, jímž je nejméně 2,5 tisíce let starý a více než 80 metrů vysoký sekvojovec známý jako Generál Sherman v Sequoia National Park v Kalifornii.

Sekvojovec se jako nepřehlédnutelný solitér bude nejlépe vyjímat na nějakém symbolickém místě, odkud bude moci přihlížet všem významným událostem vašeho života, například narození dítěte, životnímu výročí či důležité události spolkového dění. Budeme rádi, když si na zahradě jednoho takového kronikáře vysadíte a budete s ním sdílet svoje dějiny.

Sazenici sekvojovce v Praze seženete na 6 prodejních místech: Můžete si pro ni přijít přímo do Zahradnictví Ďáblice v otvírací době nebo po domluvě do Pražského lesního střediska Prales ve Kbelích a k hájovnám v pražských lesích: v Chuchelském háji, v Kunratickém lese, v Hostivařském lesoparku a v Čimickém háji (přehled všech míst s kontaktními osobami). Cena je 150 Kč za sazenici.

Veškeré další informace najdete v sekci věnované 25. výročí Lesů hl. m. Prahy.

tisková zpráva ke stažení