Bohužel ani pražským parkům se nevyhýbají vandalové. V uplynulých dvou měsících jsme v parcích, které spravujeme, zjistili hned několik případů vandalismu. Ve Stromovce si neznámí výtržníci vzali na mušku odpadkové koše, ozdobné prvky na zábradlí, mobilní toalety a lípu ze stromořadí. Následky bujarých silvestrovských oslav neblaze dopadly na Letenské sady, kde shořela pronajatá mobilní toaleta.

Pocit smutku ze zmařené práce a snahy čekal koncem roku na naše pracovníky v pražské Stromovce. Někteří z návštěvníků se totiž mezi svátky rozhodli park “vylepšit” podle vlastního vkusu. Objevili jsme 4 poškozené odpadkové koše, které se někdo pokusil vytrhnout ze země, a několikrát jsme museli stavět převrácené mobilní toalety. Jeden odpadkový koš jsme dokonce museli sundat z herního prvku na dětském hřišti. Podivné zábavě neuniklo ani kovové zdobení na zábradlí u Rudolfova rybníka, jež vandal z rozmaru ulomil. Nehezký osud potkal i jednu z lip ve stromořadí v části zvané Starý park: Neznámý řidič nezvládl řízení svého vozu, vyjel ze zatáčky a o zbytek se postarala setrvačnost a váha automobilu. Zničenou lípu jsme museli vykopat a místo nehody urovnat.

Výjimkou v tomto rušném městském parku není ani rozdělávání ohňů mimo vyhrazená pikniková místa. Poslední takový případ jsme zaznamenali během vánočních svátků u pítka, které se nachází u křižovatky ulic Ovenecká a Nad Královskou oborou. Někdo tu založil oheň z vánočních stromků odložených na dočasné skládce Pražských služeb. Rozdělávání ohňů není ve Stromovce vyloučené, ale je k tomu třeba, aby návštěvníci dodržovali návštěvní řád a pro tyto účely užívali určená pikniková místa s ohništi a přenosnými grily.

mapa

Ohni se nevyhnula ani pronajatá mobilní toaleta v Letenských sadech, ze které naši pracovníci našli začátkem nového roku jen zbytky ohořelého a roztaveného plastu a část kovové konstrukce. Toaleta zřejmě padla za oběť silvestrovskému veselí.

wc

Chtěli bychom poprosit návštěvníky parků, aby byli ohleduplní a pozorní sami k sobě i ke svému okolí, pražská příroda obklopená ze všech stran civilizací si zaslouží jemnější zacházení a vybavení parků by mělo sloužit všem návštěvníkům k účelu, ke kterému v parku je – nikoli jen vybraným jedincům, kteří hledají krátkodobé povyražení. Pokud jste svědky vandalismu, obraťte se na městskou policii a nepřihlížejte zbytečnému ničení. Děkujeme.