Novými ptačími přírůstky se může pochlubit Královská obora Stromovka. Hladinu Rudolfova rybníka brázdí hned 11 mladých opeřenců. Prvních 7 z nich patří lyskám černým, jejichž mláďata se vylíhla už počátkem května. Na témže rybníce vyvedly své mladé i labutě. Labutí samice, do té chvíle bezpečně ukrytá v hnízdě z rákosu, vyvedla své 4 potomky na vodní hladinu a mláďata se ihned stala senzací parku. Obě ptačí rodiny bedlivě střeží jejich otcové, kteří nemají daleko k útokům na kolemjdoucí i jejich psy. Proto důrazně upozorňujeme návštěvníky, aby labutě a lysky nerušili, pokud se nechtějí dostat do křížku s jejich silnými zobáky a křídly.

Přestože jsme v okolí hnízdících ptáků rozmístili varovné cedule poukazující na nebezpečného labutího samce, našli se neukáznění návštěvníci, kteří naše varování ignorovali. O štěstí by mohl hovořit například majitel psa, který jej nechal pobíhat na volno a jeho čtyřnohý přítel málem přišel o život. Poté, co se pes příliš přiblížil k labutí rodině, na něj labuťák zaútočil a zvíře začalo tonout. Jen díky rychlé pomoci a resuscitaci se psa podařilo zachránit. Ani samec lysky nezůstává pozadu a svoji rodinu brání ze všech sil.

Znovu prosíme všechny návštěvníky parku, aby dopřáli těmto ptačím rodinám klid a dostatek prostoru. Vyhnete se tak možným zraněním a vodní ptactvo ušetříte stresu. Děkujeme za pochopení.

labutě