Upozornění (13. 3. 2020): V souvislosti se šířením nového koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19, rušíme všechny workshopy a přednášky ve Dřeváku. Děkujeme za pochopení.

 

V ekocentru Prales nabízíme od letošního podzimu pestrou paletu workshopů a přednášek, ze kterých si vyberou i ti nejnáročnější z vás. Všechny akce pořádáme v budově Dřevák, která se nachází v horním areálu ekocentra. Ekocentrum Prales sídlí na adrese Mladoboleslavská 953, Praha 19.

Vaše přihlášky na workshopy a přednášky posílejte na e-mail: bocan@lesy-praha.cz

WORKSHOPY

Podzimní tvoření

tvoreni
Workshop: Na podzim se příroda převléká do barevného hávu, dozrávají plody a padá listí. Přeneste si kousek podzimní atmosféry domů. Využijeme toho, co příroda nabízí a vyrobíme si květinové dekorace z barevného listí nebo zvířátka ze šišek, kaštanů či ořechů.

5. 11. 2019 / 17:00 / Dřevák / vhodné pro: rodiny s dětmi / max. 25 osob / 50 Kč

Výroba kožených náramků a přívěsků pro děti

naramek
Workshop: Se cvočky, s dírkami nebo s vyraženým ornamentem, přírodní nebo barvené, úzké nebo široké. Náramky mají nekonečně mnoho podob, tak proč si ho nevyrobit k obrazu svému? Na tomto speciálním dětském workshopu pomůžeme malým školákům s výrobou jejich vlastního náramku nebo přívěsku na klíče.

12. 11. 2019 / 17:00 / Dřevák / vhodné pro: děti 1. stupně ZŠ / max. 10 osob / 150 Kč

Výroba adventních věnců

vence
Workshop: Vánoce už pomalu klepou na dveře, a co jiného může zpříjemnit předvánoční čas víc, než adventní věnec. A protože největší radost má člověk z vlastní dobře odvedené práce, vyrobíme si adventní věnec sami – od korpusu až po poslední ozdobu. Chcete věnec z chvojí, z šišek nebo snad ze dřeva? Volba je jen a jen na vás. K dispozici bude i široká nabídka přírodnin k jejich ozdobení. Ostatní “nepřírodní” ozdoby si účastníci zajistí sami dle vlastního výběru.

19. 11. 2019 / 17:00 / Dřevák / vhodné pro: vánoční nadšence / max. 25 osob / 50 Kč

Výroba a malování svíček

svicky
Workshop: Výroba svíček není vůbec žádná věda! Přijďte se o tom přesvědčit na vlastní pěst a odneste si domů vlastnoruční dárek pro sebe nebo pro své blízké. Kromě výroby svíčky vám ukážeme, jak si lze tento vlastní výrobek ozdobit originální malbou. Pro výrobu je potřeba přinést si prázdnou lahvičku od Actimelu nebo nápojový karton od mléka, ledové kávy apod. (s vnitřní vrstvou potaženou hliníkem), pokud byste chtěli svíčku ve skle, tak vlastní skleněnou nádobu.

26. 11. 2019 / 17:00 / Dřevák / vhodné pro: svíčkomily / max. 25 osob / 100 Kč

Výroba mýdel

ctvero
Workshop: U našeho mýdlového workshopu se rozhodně neušpiníte! Popusťte uzdu své fantazii a vyrobte si mýdlo, které bude opravdu jedinečné. Nejen že mu dáte vlastní barvu, vůni i design, ale získáte i skvělý vánoční dárek pro vaši maminku, babičku nebo kamarádku.

3. 12. 2019 / 17:00 / Dřevák / vhodné pro: ty, kteří nejsou namydlení / max. 25 osob / 100 Kč

Výroba kožených peněženek pro děti

penezenky
Workshop: Kdo šetří má za tři. A s vlastní peněženkou – to se to teprve bude šetřit. Další z workshopů zaměřených na zpracování kůže naučí malé školáky, jak snadno si lze vyrobit a ozdobit koženou peněženku.

10. 12. 2019 / 17:00 / Dřevák / vhodné pro: děti 1. stupně ZŠ / max. 10 osob / 150 Kč

Výroba koupelových solí a šumivých koulí do koupele

soli
Workshop: Není snad nic příjemnějšího, než si po náročném dni lehnout do horké vany. a aby byl váš požitek z koupele ještě příjemnější naučíme vás, jak si vyrobit koupelovou sůl, které vás zbaví veškerého stresu a napětí anebo šumivé koule s bylinkami, díky kterým už z vany nebudete chtít nikdy vylézt.

17. 12. 2019 / 17:00 / Dřevák / vhodné pro: milovníky koupelí / max. 25 osob / 100 Kč

Sejdeme se na krmítku

krmitko
Workshop: Rádi byste si zkrášlili zahradu nebo balkon a pomohli našim ptákům přečkat zimu? Pak je tento workshop přesně pro vás! Nejen, že si vyrobíte své vlastní krmítko, díky kterému budete moci pozorovat barevné ptactvo z bezprostřední vzdálenosti, ale seznámíte se s jeho nejčastějšími návštěvníky a dozvíte se, na co je do krmítka hravě nalákáte i co do něj rozhodně nepatří.

7. 1. 2020 / 17:00 / Dřevák / vhodné pro: příznivce opeřenců / max. 25 osob / 100 Kč

Zpracování ovčí vlny

vlna
Workshop: Jak se z husté ovčí srsti vyrobí svetr? Čím se dá vlna barvit? A víte, že z ní lze vyrábět i šperky? Přijďte se seznámit s postupem zpracování ovčí vlny, který praktikovaly už naše babičky. Vyzkoušíte si nejen její praní, ale i česání a osvojíte si metody plstění ovčí vlny.

14. 1. 2020 / 17:00 / Dřevák / vhodné pro: fanoušky všeho vlněného / max. 25 osob / 100 Kč

Stromečky štěstí

stromky
Workshop: Stromečky štěstí jsou nádherná a velice oblíbená dekorace vhodná i jako dárek pro blízké. Vyrobte si s námi stromeček přesně podle vašeho gusta.

21. 1. 2020 / 17:00 / Dřevák / vhodné pro: smolaře / max. 25 osob / 50 Kč

Výroba kožených opasků pro dospělé

opasky
Workshop: Voní vám práce s kůží? Přijďte si ji vyzkoušet a vyrobte si vlastnoručně svůj opasek dle vlastního výběru. K dispozici budete mít veškeré potřebné vybavení spojené s praktickou ukázkou pracovních postupů. Vyzkoušíte si tak brašnářské řemeslo, naučíte se pracovat s kůží a navíc si vyrobíte krásný a voňavý opasek z pravé kůže.

28. 1. 2020 / 17:00 / Dřevák / vhodné pro: milovníky opasků / max. 15 osob / 200 Kč

Výroba bylinných mastí

masti
Workshop: Tajemnou sílu bylin znaly už naše babičky. Tak proč utrácet peníze za zkrášlující a omlazující masti s nejistým výsledkem, když si je můžeme vyrobit sami. Kosmetika, kterou si vyrobíte je bez chemických přísad, barviv a aromat, pouze z bylin a masťových základů. Poznejte a efektivně využijte rostliny, které příroda nabízí.

Pro výrobu je potřeba přinést si malé skleničky s víčkem nebo dózy, ve které si masti odnesete.

4. 2. 2020 / 17:00 / Dřevák / vhodné pro: všechny mazané / max. 25 osob / 100 Kč

Výroba koupelových solí a šumivých koulí do koupele

soli
Workshop: Není snad nic příjemnějšího, než si po náročném dni lehnout do horké vany. a aby byl váš požitek z koupele ještě příjemnější naučíme vás, jak si vyrobit koupelovou sůl, které vás zbaví veškerého stresu a napětí anebo šumivé koule s bylinkami, díky kterým už z vany nebudete chtít nikdy vylézt.

11. 2. 2020 / 17:00 / Dřevák / vhodné pro: milovníky koupelí / max. 25 osob / 100 Kč

Grafologie – psychologie písma

pismo
Workshop: Grafologie hledá a odhaluje souvislosti mezi psychickými vlastnostmi člověka a rukopisem. V písmu se odráží nejen naše osobnost, ale i momentální citové rozpoložení. Rukopis vypovídá mnohé o potenciálu, momentálním stavu, schopnostech i charakterových vlastnostech pisatele. Co znamenají některé elementární rysy písma? A co o vás vypovídají? Přijďte zjistit, co vše se dá vyčíst z vašeho rukopisu.

18. 2. 2020 / 17:00 / Dřevák / vhodné pro: pisálky a přemýšlivce / max. 25 osob / 50 Kč

Výroba kožených náramků pro dospělé

naramek
Workshop: Se cvočky, s dírkami nebo s vyraženým ornamentem, přírodní nebo barvené, úzké nebo široké. Náramky mají nekonečně mnoho podob, tak proč si ho nevyrobit k obrazu svému? Zkušený lektor vám pomůže s výrobou vlastního náramku nebo přívěsku na klíče.

25. 2. 2020 / 17:00 / Dřevák / vhodné pro: kreativní náramkomily / max. 10 osob / 150 Kč

Není budka jako budka

budka
Workshop: Chtěli byste na zahradě poslouchat ptačí zpěv? Pojďte štěstí naproti a přichystejte opeřencům budku, které zkrátka neodolají. Přelom února a března je nejlepším obdobím, kdy umístit budku do korun stromů, aby se v nich noví nájemci na jaře zabydleli. Představíme vám nejčastější obyvatele ptačích budek a pod vedením lektora si vyrobíte budku z připravených polotovarů.

3. 3. 2020 / 17:00 / Dřevák / vhodné pro: domácí kutily / max. 25 osob / 300 Kč

Drátkování kamínků

kamen
Workshop: Magická práce s různými kameny a krystaly je mezi čarodějnicemi i pohany velice oblíbená. S jejich pomocí můžeme čarovat, věštit i léčit. Naučte se, jak si odrátkovat oblíbený minerál nebo oblázek z dovolené. Odrátkovaný nejen že bude vypadat hezky, ale budete ho moci nosit všude sebou třeba zavěšený na krku. Zájemci si mohou přinést i vlastní krystaly a kamínky k odrátkování.

10. 3. 2020 / 17:00 / Dřevák / vhodné pro: začínající dráteníky / max. 25 osob / 50 Kč

Čarujeme s přírodou

pokus
Workshop: Sopka, která doopravdy vybuchuje, tajná zpráva, která zmizí a zase se objeví, bublifuk z dřevěného polínka nebo známý trik jak dostat vejce do skla. Tohle nejsou školní pokusy, ale zábava pro celou rodinu. Že příroda je mocná čarodějka, to ví každý a pod vedením zkušeného lektora budete mít příležitost jí nejen nahlédnout pod ruce ale i porozumět jejím fíglům natolik, že je budete schopni sami zopakovat i doma.

17. 3. 2020 / 17:00 / Dřevák / vhodné pro: rodiny s dětmi / max. 25 osob / 100 Kč

Práce s kůží pro nejmenší

naramky
Workshop: Ne nadarmo se říká, že co se člověk v mládí naučí, ve stáří jako když najde. Proto jsme připravili speciální workshou pouze pro děti, na kterém si vyzkouší práci s kůží a za pomoci zkušeného lektora si vyrobí vlastní náramek nebo třeba přívěsek na klíče. Při tomto workshopu myslíme i na rodiče – zatímco vaše děti budou tvořit, vy si můžete vychutnat chvíli samoty na procházce nebo v některém z nedalekých restauračních zařízení 🙂

24. 3. 2020 / 17:00 / Dřevák / vhodné pro: děti 1. stupně ZŠ / max. 10 dětí / 150 Kč

Velikonoční tvoření

vejce
Workshop: Velikonoce jsou již za dveřmi a je nejvyšší čas se na ně nachystat. Chcete si vyrobit velikonoční věnec, jarní osení nebo malovaná vajíčka? Pak je Dřevák tím správným místem!

31. 3. 2020 / 17:00 / Dřevák / vhodné pro: vítače jara / max. 25 osob / 50 Kč